رسانه خبری پیامِ ایرانی

حکم سنگین دادگاه بحرین علیه همکاران بانکی ایران | ایران | DWمنابع خبری منطقه روز پنج‌شنبه ۲۹ خرداد (۱۸ ژوئن) به نقل از محمد جمال سلطان، دادستان کل بحرین از رسیدگی به ده پرونده ویژه پولشویی و صدور حکم در آنها توسط دیوان عالی کیفری این کشور خبر دادند.

به گزارش شبکه خبری العربیه، وابسته به عربستان سعودی، در یکی از پرونده‌ها سه مدیر ارشد بانک “المسمتقبل” (Future Bank) به اتهام همکاری با نهادهای جمهوری اسلامی و مشارکت در تامین مالی تروریسم و دور زدن تحریم‌های بین‌المللی به پنج سال زندان و جریمه نقدی محکوم شدند.

بانک المستقبل در سال ۱۳۸۳ با سرمایه‌گذاری مشترک بانک ملی و صادرات ایران و همکاری یک بانک بحرینی وابسته به این کشور تاسیس شد و در سال ۱۳۹۴ دفتر مرکزی آن در منامه با حکم دادگاه بسته شد.

بنابرگزارش‌ها در این پرونده‌ها به اتهامات سه بانک دیگر نیز رسیدگی شده که در اتهام همکاری با نهادهای تحت تحریم جمهوری اسلامی و اقداماتی که قوانین بحرین در زمینه مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را نقض می‌کند محکوم شناخته شده‌اند.

منابع مختلف خبری میزان جریمه نقدی متهمان این پرونده‌ها را متفاوت ذکر کرده‌اند. سایت “اخبار الخلیج” می‌نویسد متهمان در مجموع به پرداخت ۱۸۵ میلیون دلار جریمه و مصادره اموال منقول به ارزش بیش از ۲ و نیم میلیون دلار آمریکا محکوم شده‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

العربیه می‌نویسد سه همکار بانک المستقبل هر یک به پرداخت جریمه‌ای یک میلیون دیناری (معادل حدود دو و نیم میلیون دلار) محکوم شده‌اند.

به نظر می‌رسد احکام برخی از این پرونده‌ها در فروردین ماه سال جاری صادره شده باشد که همان زمان با واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی روبرو شده بود.

واکنش تند جمهوری اسلامی به احکام قبلی

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران ۱۳ فروردین با اشاره به حکم دیوان عالی کیفری بحرین علیه چند مسئول بانک المستقبل و سه بانک دیگر ایرانی مدعی شد این احکام بر پایه “پرونده‌ای ساختگی” صادر شده است.

موسوی گفته بود بانک المستقبل به پیشنهاد و با مجوز دولت بحرین و با مشارکت مساوی بانک‌های ملی و صادرات ایران و الاهلی بحرین تاسیس شده و بانک مرکزی بحرین از ابتدا بر فعالیت​ها و تراکنش​های بین‌المللی آن نظارت داشته است.

همان زمان دادستان کل بحرین اعلام کرد با بررسی‌های دستگاه قضائی مشخص شده بانک المستقبل هزاران تراکنش مالی بین‌المللی انجام داده که در آنها از طریق “پنهان کردن عمدی یا حذف اطلاعات اساسی پوششی” به فعالیت مالی نهادهای ایرانی یاری رسانده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

جمهوری اسلامی بانک المستقبل را یک بانک ایرانی بحرینی معرفی می‌کند. با این همه خالد بن احمد آل‌خلیفه، وزیر خارجه بحرین، در جریان مناقشه فروردین ماه این موسسه را ایرانی دانسته و ایران را متهم کرده بود که از آن برای حمایت از تروریسم در پایتخت​های عربی از جمله منامه استفاده کرده است.

از اردیبهشت ۹۷ که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های لغو یا تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی را دوباره اعمال کرد، ایران برای مبادلات مالی و بانکی بین‌المللی خود با تنگناها و محدودیت‌های شدیدی روبروست و تلاش برای دور زدن تحریم‌ها را افزایش داده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.