رسانه خبری پیامِ ایرانی

غلامرضا منصوری کیست؟ سابقه او چیست؟


پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

پیدا شدن جسد غلامرضا منصوری در رومانی، قاضی منصوری که بود؟

نام غلامرضا منصوری در پرونده فساد مالی قوه قضائیه ایران سر زبان‌ها افتاد که جلسه اول آن ۱۸ خرداد بود و متهم ردیف اول آن اکبر طبری.

اکبر طبری مدیر کل سابق امور مالی و معاون اجرایی قوه قضائیه ایران و عضو سابق هیئت رئیسه فدراسیون کنگ‌فو و هنرهای رزمی بود و نخستین مقامی بود که بعد از آغاز به کار ابراهیم رئیسی برکنار شد.

نام اکبر طبری در فاصله چهار ماه پس از برکناری‌اش در اواخر سال ۱۳۹۷ بارها تکرار شد تا آنکه اطلاعات سپاه او را ۲۳ تیرماه ۱۳۹۸ بازداشت کرد.

این پرونده ۲۲ متهم داشت و در دادگاه مشخص شد برخی از متهمان در ایران نیستند و به گفته دادستان، متواری‌اند از جمله متهم ردیف نهم غلامرضا منصوری.

حق نشر عکس
MIZAN

Image caption

اکبر طبری

غلامرضا منصوری، قاضی پیشین اجراییات شهرستان لواسانات متهم به گرفتن رشوه ۵۰۰ هزار یورویی بود.

روز بعد از مطرح شدن نام آقای منصوری در پرونده فساد در قوه قضائیه، گروه تلویزیونی جم در شبکه‌های اجتماعی از برخوردهای “غیرقانونی” نوشتند: “او کسی بود که برای فشار به رسانه‌ای مانند جم، در سال ۱۳۹۱ همه خانواده سعید کریمیان /مدیر پیشین تلویزیون جم/ را گروگان گرفت و مدت‌ها در امنیتی‌ترین زندان‌های کشور و در بدترین شرایط ممکن زندانی کرد”.

بنا بر اعلام تلویزیون جم، این قاضی با بازداشت برادران و خواهر سعید کریمیان قصد داشت تا او را وادار به تعطیلی این شبکه کند اما “حتی بعد از تعطیلی موقت و ۱۰ روزه جم هم حاضر به آزاد کردن آنان نشد”.

این اولین باری بود که خبر بازداشت اعضای خانواده مدیر پیشین تلویزیون جم منتشر می‌شد.

حق نشر عکس
GEMONLINE.TV

Image caption

سعید کریمیان

سعید کریمیان، مدیر تلویزیون جم پنج سال بعد در نهم اردیبهشت سال ۱۳۹۶ در استانبول ترکیه، هدف سوءقصد قرار گرفت و کشته شد. ضاربان ۲۷ گلوله به او شلیک کردند. در این حادثه محمد متعب شلاحی، تاجر کویتی همراه آقای کریمیان نیز کشته شد.

تلویزیون جِم گفت غلامرضا منصوری علاوه بر تحت فشار قرار دادن خانواده سعید کریمیان، خانواده کارکنان این رسانه را هم زیر فشار گذاشته بود. این تلویزیون نتیجه‌گیری کرد که ادامه این فشارها “در نهایت به ترور سعید کریمیان در سال ۹۶ منتهی شد”.

آقای منصوری حدود یک ماه و نیم پیش، ۱۹ خرداد، و یک روز بعد از اولین جلسه دادگاه اکبر طبری با انتشار ویدئویی در توئیتر به مطرح شدن نامش در شبکه‌های اجتماعی پاسخ داد و گفت: متواری نیست و بنا داشته هر چه سریع‌تر به ایران بازگردد اما به علت محدودیت‌های کرونا موفق به این کار نشده است.

او گفت “فردا” به سفارت ایران می‌رود و راه بازگشت را جویا می‌شود.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه از انتشار این ویدئو “استقبال” کرد و گفت: “یکی از قضاتی که اسم وی مطرح است و در خارج از کشور است پیام داد که آماده است به کشور برگردد و از اتهامات خود دفاع کند”.

مقامات قضایی ایران گفته‌اند که او از مرداد سال گذشته از کشور خارج شده است. ابتدا گزارش شد آقای منصوری در آلمان سکونت دارد اما بعد اعلام شد در رومانی است و در آنجا در ارتباط با شکایت دولت ایران بازداشت و تا رسیدگی به شکایت آزاد شده است.

دادگاه رومانی به دولت ایران یک ماه فرصت داد مدارک معتبر برای استرداد آقای منصوری را ارائه دهد.

غلامرضا منصوری از بیش از یک دهه اخیر، روزنامه‌نگاران زیادی را روانه زندان کرد.

فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران از مقامات رومانیایی خواسته بود او را تحت پیگرد قانونی قرار دهند چرا که “جنایات علیه روزنامه‌نگاران نباید بدون مجازات بماند.”

خبرنگاران بدون مرز هم نخست از دولت آلمان و سپس از دولت رومانی خواست او را بازداشت و به اتهام نقض حقوق بشر محاکمه کند و گفت: “دادستان نباید بگذارد او از دست عدالت فرار کند. نه به بخشودگی از مجازات”.

حق نشر عکس
ISNA

Image caption

غلامرضا منصوری

سابقه غلامرضا منصوری چیست؟

غلامرضا منصوری قاضی اجرائیات شهرستان لواسانات و پیش از آن بازپرس شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه و سرپرست این دادسرا بود.

در سال‌های پایانی دهه هشتاد و اوایل دهه نود شمسی، شمار زیادی از روزنامه‌نگاران با حکم او بازداشت شدند.

او در مهر ۱۳۹۱ نیز دستور توقیف روزنامه شرق و بازداشت مدیر مسئول آن را صادر کرد.

تعدادی از روزنامه‌نگاران ایرانی به ارتباط بازداشتشان با آقای منصوری اشاره کرده‌اند.

ریحانه طباطبایی، روزنامه‌نگار نوشته “سال ۹۱ نزدیک به ۲۰ روزنامه‌نگار طی یک هفته بازداشت شدیم” و گفته است که آقای منصوری بازپرس پرونده بوده است.

اکبر منتجبی، روزنامه‌نگار هم درباره تجربه مواجهه با غلامرضا منصوری نوشته “یکی از آن روزنامه‌نگاران من بودم که با اتهام بی‌ربطی بازداشت شدم. همسرم بیماری ام‌اس داشت و دارد. آن بازداشت کذایی باعث شد بیماری‌اش عود کند”.

حسین مهرزاد، روزنامه‌نگار هم نوشته “بهمن ۹۱، شاید سخت‌ترین روزهای دهه ۹۰ برای صنف ما بود و این‌ها جمعی از بهترین و عزیزترین دوستان روزنامه‌نگارم بودند… قاضی غلامرضا منصوری، که حکم بازداشتشان را داده بود حالا به دریافت رشوه ۵۰۰ هزار یورویی متهم است.”

صبا آذرپیک، دیگر روزنامه‌نگار ایران هم گفته با حکم این قاضی، سال ۹۱ مدت ۳۷ روز را در انفرادی گذراند و پنج سال بعد نیز همین قاضی او را ۸۵ روز دیگر به انفرادی فرستاد.

جمعه (۳۰ خرداد ۱۳۹۹) منابع خبری در رومانی از مرگ آقای منصوری در بخارست پایتخت این کشور خبر دادند.

رسانه‌های رومانی به نقل از پلیس نوشته‌اند جسد آقای منصوری پایین ساختمان هتل دوک رومانا پیدا شده در حالی که ظاهرا “از پنجره به بیرون پرت شده است.”

رویترز به نقل از پلیس نوشت جسد او در “راهروی هتل” پیدا شده در حالی که از ارتفاع به پایین افتاده بود.

رئیس بخش بین‌المللی پلیس ایران به نقل از اینترپل مرگ این قاضی تحت تعقیب را تایید کرده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.