رسانه خبری پیامِ ایرانی

نگرانی پومپئو از وضع زندانی هایی آمریکایی به خاطر شیوع ویروس کرونا در ایران


پومپئو خواستار مشروط شدن کمک های بشردوستانه برای مقابله با ویروس کرونا با آزادی زندانی های خارجی و دوتابعیتی شدحق نشر عکس
AFP

Image caption

پومپئو خواستار مشروط شدن کمک های بشردوستانه برای مقابله با ویروس کرونا با آزادی زندانی های خارجی و دوتابعیتی شد

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با نگران کننده خواندن گزارش ها درباره شیوع ویروس کرونا در بازداشتگاه های ایران، از این کشور خواسته است تا زندانی هایی آمریکایی را به سرعت آزاد کند.

آقای پومپئو در بیانیه ای که سه شنبه منتشر شد، گفت: ” ایالات متحده بر اساس اصول بشردوستانه، خواستار آزادی فوری تمامی آمریکایی های به اشتباه بازداشت شده توسط ایران است. با گسترش کووید-۱۹ در زندان های ایران، حبس آنها مغایر با کرامت انسانی است.”

آقای پومپئو همچنین از کشورهای دیگر خواسته است تا اعطای کمک های بشردوستانه به ایران برای مقابله با بیماری کووید- ۱۹ را به اقدام بشردوستانه متقابل حکومت این کشور و آزاد کردن زندانی های خارجی و دو تابعیتی مشروط کنند.

آقای پومپئو گفت: “هر کشوری که می خواهد اعطای کمک بشردوستانه به ایران را به خاطر شیوع کووید- ۱۹ در نظر بگیرد، باید خواهان اقدام متقابل بشردوستانه ایران شود. آزادی همه شهروندان خارجی و دوتابعیتی هایی که به اشتباه زندانی شده اند. رژیم به خوبی از توانایی پذیرش این درخواست برخوردار است.”

آقای پومپئو همچنین با اشاره به مرخصی هفتاد هزار زندانی در ایران، تاکید کرد در صورت مرگ شهروندان زندانی آمریکایی در ایران، واشنگتن تهران را مقصر خواهد دانست و به آن پاسخی قاطعانه خواهد داد.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، نیز از این که ایران با وجود شیوع ویروس کرونا به حبس زندانیان سیاسی ادامه می دهد عمیقا ابراز تاسف و نگرانی کرد.

آقای رحمان که سه شنبه در یک کنفرانس خبری در ژنو سوئیس صحبت می کرد با اشاره به این که برخی زندانیان با تابعیت دوگانه نیز در معرض ابتلا به ویروس کرونا هستند گفت که به جمهوری اسلامی توصیه کرده است که همه زندانیان را به طور موقت آزاد کند.

باقر نمازی و پسرش سیامک از جمله شهروندان ایرانی آمریکایی هستند که در ایران زندانی شده اند.

مایکل وایت، نظامی سابق آمریکایی هم که برای یک سفر شخصی به ایران رفته بود، نیز یک زندانی دیگر آمریکایی در این کشور است.

باب لوینسون، مامور سابق پلیس فدرال آمریکا هم سیزده سال پیش پس از سفر به جزیره کیش مفقود شد.

ایران از وضعیت او ابراز بی اطلاعی می کند ولی آقای پومپئو دوشنبه با صدور بیانیه ای بی اطلاعی حکومت این کشور از وضعیت او را رد کرد.

بیشتر بخوانید:

شیوع کرونا؛ گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل خواهان آزادی موقت زندانیان سیاسی ایرانی شد

خانواده زندانیان سیاسی با اشاره به اخبار شیوع کرونا در زندان خواهان ‘آزادی یا مرخصی’ آنها شدندمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.