رسانه خبری پیامِ ایرانی

تهدید نخست‌وزیر هند به برخورد نظامی در مرز چین


هند می‌گوید ارتش با اختیار تام در منطقه مرزی محل واقعه مستقر شده استحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

هند می‌گوید ارتش با اختیار تام در منطقه مرزی محل واقعه مستقر شده است

ناراندا مودی، نخست‌وزیر هند می‌گوید به ارتش کشورش اختیارات لازم برای دفاع از مرز مورد مناقشه با چین را داده است. او تاکید کرده که هیچ نقطه‌ای از خاک این کشور اکنون در تصرف نیروهای خارجی نیست و هیج نیروی نظامی هم در داخل سرحدات هند وجود ندارد.

اظهارات آقای مودی که روز جمعه از طریق تلویزیون هند پخش می‌شد واکنشی است به درگیری روز دوشنبه در منطقه مرزی هیمالیا با چین که دهلی نو گفته در پی آن ۲۰ سرباز ارتش هند کشته شده‌اند.

چین هیچ آماری از تلفات انسانی در جریان این درگیری نداده اما هند می‌گوید هر دو طرف متحمل خسارت شده‌اند.

دو قدرت اتمی آسیایی در چند روز گذشته همدیگر را به ورود غیرقانونی سربازان طرف دیگر به داخل مناطق مرزی دره گالوان در منطقه لداخ که در شمالی‌ترین نقطه هند و ایالت جامو و کشمیر قرار دارد، متهم می‌کنند.

گزارش شده که خطوط مرزی در این منطقه به طور دقیق مشخص و نمایان نیست و می‌تواند علت زمینه‌ساز بروز درگیری‌های مرزی بوده باشد.

روز جمعه، ۱۹ ژوئن، ناراندا مودی، نخست وزیر هند در بیانیه‌ای تلویزیونی تصریح کرد که به نیروهای مسلح کشورش “اختیار تام داده است تا اقدامات مورد نیاز” برای حفاظت از تمامیت ارضی هند را به جا آورند.

او گفت: “تمام کشور از این واقعه و اقدامات چین ناراحت و جریحه‌دار است… هند خواستار صلح و دوستی است اما از استقلال خود با تمام وجود پاسداری می‌کند”.

درگیری خونین روز دوشنبه میان نیروهای دو کشور در حالی روی داد که هیچ کدام از سربازان سلاح گرم در دست نداشتند. علت آن هم قرارداد ۱۹۹۶ میان دو کشور است که این منطقه را از هرگونه اسلحه و مواد منفجره عاری کرده است.

با این حال تصاویری که روز گذشته، پنجشنبه، به دست بی‌بی‌سی رسید از سلاح‌های دستی گرز مانند و چماق‌های فولادی میخ‌دار حکایت دارد که گفته می‌شود در جریان این درگیری مورد استفاده قرار گرفته است.

علاوه بر ۲۰ کشته، هند می‌گوید ۷۶ سرباز دیگر این کشور هم مجروح شده‌اند.

بیشتر بخوانید

Image caption

این عکسی است که روز پنجشنبه، ۱۸ ژوئن، به دست بی بی سی رسید و حکایت از سلاح های بدوی دارد که گفته شده در این نزاع مرزی به کار گرفته شده است

این عکس به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و موجب خشم عمومی شده است. هیچ کدام از دولت‌های چین یا هند درباره این عکس اظهار نظر نکرده‌اند.

رسانه‌ها گزارش کرده‌‎اند که نزاع در یکی از نقاط مرتفع و کوهستانی که حدود ۴۳۰۰ متر ارتفاع دارد روی داده و در جریان نزاع چند سرباز به اعماق دره‌ها و درون رودخانه خروشان گیلوان با دمای نزدیک به صفر افتاده‌اند.

این نخستین بار نیست که نیروهای چین و هند، که هر دو دارای تسلیحات اتمی هستند، بدون استفاده از اسلحه گرم در منطقه مرزی درگیر شده اند.

این دو کشور دارای مرز مشترکی به طول بیش از ۳۴۰۰ کیلومتر هستند و خط کنترل عملی به عنوان نوعی خط مرزی نیروهای دو کشور را از هم جدا می کند. این خط مرزی به خوبی مشخص نشده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.