رسانه خبری پیامِ ایرانی

مرگ ۵ شهروند عراقی در نتیجه حمله هوایی ترکیه به نقاط مرزی این کشور


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

جنگنده‌های ترکیه روز جمعه ۱۹ ژوئن ۲۰۲۰ بار دیگر مناطقی در شمال عراق را بمباران کردند و در نتیجه این حمله ۵ شهروند عراقی کشته شدند.

خبرنگار العربیه نقل از منابع خبری حزب کارگران کردستان هم گزارش کرد که در این عملیات ۴۷ سرباز ترکیه زخمی شده‌اند.

سه شهروند از پنج شهروند عراقی که در نتیجه این اقدام نظامی ترکیه کشته شدند، از اهالی دهوک بوده‌اند.

پیش از این یک مقام مسئول عراقی گفته بود یک شهروند این کشور در نتیجه حمله هوایی ترکیه به خاک عراق کشته شده‌ است. این سومین روز متوالی است که نیروی زمین ترکیه با پوشش هوایی جنگنده‌های این کشور، مواضع نیروهای حزب کارگران کردستان در شمال عراق را بمباران می‌کنند.

یک مقام رسمی منطقه برادوست در استان دهوک گفت که یکی از شهروندان کشته شده، چوپانی بود که در صحرا در حال چراندن گوسفندانش بود و هدف جنگنده‎های ترکیه قرار گرفت.

وزارت دفاع ترکیه هم روز جمعه ویدئویی از عملیات کماندوهای این کشور در عملیات پنجه پلنگ در منطفه هفتالین در شمال عراق منتشر کرد که در آن کماندوهای ترکیه به افراد مسلح کُرد حمله می‌کنند.

ارتش عراق پیش از این اعلام کرد که ۱۸ جنگنده ترکیه حریم هوایی این کشور را نقض کرده و تا منطقه شرقاط نفوذ کرده‌اند. ارتش عراق اقدام ترکیه را تحریک‌آمیز و نقض حاکمیت ملی این کشور توصیف کرد.

وزارت امور خارجه عراق روز پنج‌شنبه ۱۸ ژوئن ۲۰۲۰ سفیر ترکیه در بغداد را فرا خواند و یادداشت اعتراضی شدیداللحنی که در آن بر ضرورت پایان دادن به این گونه اقدامات تحریک‌آمیز تاکید شده بود، تسلیم او کرد.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق هم در توئیتی نوشت: «موشک‌هایی که [یادمان] سرباز گمنام را در بغداد مورد هدف قرار دادند، می‌کوشند ثبات و آینده ما را تهدید کنند و این موضوعی است که نمی‌شود درباره آن کوتاه آمد.»

او در ادامه گفت: «به طرف‌های قانون‌گریز اجازه نمی‌دهد عراق را به گروگان گرفته تا در آن هرج و مرج ایجاد کرده و برای ادامه منافع خود بهانه‌ای بتراشند. ما به قولی که به ملت برای حمایت از حاکمیت ملی و کرامت کشور و شهروندان داده‌ایم، پای‌بندیم.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.