رسانه خبری پیامِ ایرانی

برایان هوک: سیاست آمریکا تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است | جهان | DWبرایان هوک، نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران تصویب قطعنامه توبیخی علیه ایران را دلیلی بر نگرانی جدی جامعه بین‌المللی نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دانسته است.

برایان هوک با اشاره به این قطعنامه تاکید کرده است که رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران می‌تواند تهدیدی برای کشورهای خاورمیانه باشد.

نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران تاکید کرده است که فعالیت‌های هسته‌ای ایران اجرای بند ناظر بر رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران را از موضوعیت می‌اندازد.

لازم به یادآوری است که در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پیشبینی شده بود که تحریم‌های تسلیحاتی ایران ظرف پنج سال لغو شود. حتی احتمال لغو زودتر این تحریم‌ها نیز در متن برجام منظور شده بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

برایان هوک اعلام کرده که منظور کردن چنین ماده‌ای در متن توافق هسته‌ای از بنیاد خطا بوده است. هوک با اشاره به عدم همکاری ایران با بازرسان آژانس اتمی اعلام کرده است که این موضوع دلیل روشنی برای عدم لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران است.

هوک همچنین تاکید کرده است که رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران می‌تواند به نگرانی کشورهای خاورمیانه نسبت به عملکرد سیاسی ایران در منطقه دامن بزند. هوک بار دیگر تاکید کرد که سیاست آمریکا در ارتباط با این موضوع بر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران از سوی شورای امنیت استوار است.

افزایش فشار بر ایران

تصویب قطعنامه آژانس علیه ایران می‌تواند زمینه را برای اعمال فشار بیشتر آمریکا علیه ایران فراهم سازد. گرچه سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه از ارجاع پرونده اتمی ایران به شورای امنیت در لحظه حاضر چشم‌پوشی کرده‌اند، اما تصویب این قطعنامه می‌تواند بر فشارهای کشورهای غربی علیه ایران بیافزاید.

روزنامه نیویورک‌تایمز با انتشار گزارش مبسوطی درباره پیامدهای تصویب این قطعنامه به نقل از برایان هوک از “انزوای بیشتر” ایران سخن گفته است.

آنچه باعث طرح پیش‌نویس قطعنامه توبیخی بریتانیا، فرانسه و آلمان در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد، عدم همکاری ایران با بازرسان آژانس برای بازدید از دو مکان در ایران بود.

پیش از تصویب قطعنامه توبیخی علیه ایران، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با انتشار یک پست توییتری اعلام کرده بود که “ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد.”

برایان هوک در واکنش به توییت ظریف، اظهارات او را “مضحک” خوانده است. اکثریت کشورهای عضو شورای حکام از ایران خواسته‌اند که امکان بازرسی از این دو مکان را فراهم سازد.

“نیویورک‌تایمز” بی‌آنکه به منطقه تورقوزآباد اشاره کند، به اسناد مربوط به فعالیت‌های پنهانی هسته‌ای ایران اشاره کرده که به دست موساد، سازمان اطلاعات اسرائیل افتاده است.

از تابستان سال گذشته تا کنون، همه درخواست‌های بین‌المللی برای بازدید از این دو “مکان” با مخالفت جمهوری اسلامی روبه‌رو شده است.

کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنجشنبه ۲۹ خرداد (۱۸ ژوئن) اعلام کرده بود که «جمهوری اسلامی قلمرو خود را بر روی آژانس باز نخواهد کرد.»

غریب‌آبادی گزارشی از همکاری جمهوری اسلامی با آژانس ارائه کرده و مدعی شده بود که ظرف سال گذشته میلادی، ۲۰ درصد کل بازرسی آژانس مربوط به سایت‌های اتمی ایران بوده است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

برایان هوک در واکنش به اظهارات غریب‌آبادی گفته است که مهم تعداد سایت‌های بازدید شده نیست، بلکه مهم بازدید از آن مکان‌هایی است که جمهوری اسلامی مانع از دسترسی بازرسان آژانس به آن‌ها شده است.

برایان هوک درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفته است: «ایران حق انتخاب دارد: ایران می‌تواند به پرسش‌های آژانس پاسخ داده و به درخواست‌های مشروع گردن نهد، سفر آزاد بازرسان را ممکن سازد و نسبت به فعالیت‌های خود شفاف عمل کند، یا ایران می‌تواند به راه کنونی خود ادامه دهد، همچنان مانعتراشی کند و به پنهان‌کاری و فریب ادامه دهد.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.