رسانه خبری پیامِ ایرانی

دادستان فدرال آمریکا به رغم اعلام وزیر دولت ترامپ از سمتش کنار نمی‌رود


حق نشر عکس
Reuters

به دنبال اعلام وزارت دادگستری آمریکا مبنی بر کناره‌گیری دادستان منهتن، دادستان فدرال ناحیه جنوبی نیویورک گفته است او از سمت خود استعفا نداده است.

دادستان فدرال منتهن یکی از مهم‌ترین دادستان‌های آمریکا به شمار می‌رود و جئوفری برمن، بیانیه صادر شده از سوی ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا مبنی بر کناره‌گیری را رد کرده است.

آقای برمن گفته است از سمت خود کنار نرفته و هیچ نیتی برای این کار ندارد.

انتصاب آقای برمن به دادستانی منهتن از سوی یک قاضی صورت گرفته و در مورد این که وزیر دادگستری اختیار برکناری او را دارد یا نه ابهام‌هایی مطرح است.

صلاحیت جانشین او که از سوی رئیس‌جمهوری منصوب می‌شود، باید توسط سنا تائید شود و در آن زمان می‌توان او را از این سمت کنار گذاشت.

آقای برمن جمهوریخواه است و از اهداکنندگان کمک مالی به حزب جمهوریخواه از جمله ستاد انتخاباتی آقای ترامپ بوده است.

دادستانی منهتن از چندی پیش در حال تحقیق در باره چندین تن از افراد مرتبط با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از جمله مایکل کوهن، وکیل سابق او بوده است.

آقای برمن گفته است تحقیقات “بدون تاخیر و توقف” ادامه خواهد داشت.

مایکل کوهن به جرم تخلف مالی در کارزار انتخاباتی آقای ترامپ از طریق حق‌السکوت دادن به یکی از معشوقه‌های او، فرار مالیاتی و همین‌طور دروغ‌گویی به کنگره به سه سال زندان محکوم شد.

دادستانی منتهن در حال حاضر در حال تحقیق در مورد رودی جولیانی، وکیل فعلی آقای ترامپ است.

ویلیام بار گفته است است جی کلیتون، مدیرعامل کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا جایگزین آقای برمن خواهد شد. آقای کلیتون قبلا در دادستانی کار نکرده است.

آقای برمن گفته است که او از “کناره‌گیری‌اش” از طریق بیانیه صادر شده توسط وزیر دادگستری آمریکا باخبر شده است.

ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا توضیحی در باره این کار خود نداده است.

آقای برمن دادستان مسئول در رسیدگی به پرونده جفری اپستاین، میلیاردر آمریکایی هم بوده است. آقای اپستاین به جرم آن که از یک فرد زیر سن قانونی خواستار رابطه جنسی شده بود، به زندان محکوم شد.

آقای برمن اخیرا گفت شاهزاده اندرو، فرزند ملکه بریتانیا به وعده خود برای همکاری در تحقیقات این پرونده عمل نکرده است. شاهزاده اندرو متهم است که با یک دختر زیر سن قانونی رابطه جنسی داشته است.

مناقشه جدید چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آقای ترامپ در کتابش که به زودی منتشر می‌شود، گفت آقای ترامپ به دفتر آقای برمن فشار وارد کرده بود تا تحقیقات در باره هالک‌بانک، بانک بزرگ ترکیه را متوقف کند.

این بانک به مشارکت در یک نقشه چند میلیارد دلاری برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران متهم بوده است.

پریت بارارا، دادستان سابق منهتن هم که از سوی دونالد ترامپ اخراج شده بود، اقدام صورت گرفته را “عجیب و غریب” توصیف کرده است.

آقای بارارا گفته است “چرا رئیس‌جمهوری در یک جمعه شب، کمتر از پنج ماه قبل از انتخابات، می‌خواهد از دست دادستان منتخب خود خلاص شود؟”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.