رسانه خبری پیامِ ایرانی

با نظر رهبر ایران، حسن روحانی ‘ریاست ستاد مقابله با کرونا’ را در دست می‌گیرد


کرونا در ایرانحق نشر عکس
IRNA

Image caption

رسانه‌های ایران از استقرار تیم‌‎های ‘مقابله با کرونا’ در مبادی شهرهای ایران خبر می‌دهند

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس ایران می‌گوید آیت‌الله خامنه‌ای در پاسخ به نامه‌ای که رئیس مجلس شورای اسلامی فرستاده بوده گفته حسن روحانی، رئیس‌جمهور، شخصا ریاست ستاد مقابله با کرونا را بر عهده بگیرد.

آقای پزشکیان که روز سه‌شنبه، ۲۰ اسفند، با بخش خبر شبکه دوم تلویزیون ایران گفتگو می‌کرد گفته آقای خامنه‌ای در پاسخ به نامه علی لاریجانی که در آن خواسته شده بوده مسئولیت “عملیات مقابله با کرونا از دوش وزارت بهداشت برداشته و به (هیات) دولت سپرده شود” گفته‌ به جای سپردن ریاست این عملیات به معاون اول ریاست‌جمهوری، حسن روحانی ریاست ستاد مقابله با کرونا را مستقیما بر عهده بگیرد.

همزمان علی لاریجانی، رئیس مجلس، از تشکیل شورایی برای حمایت از تصمیمات ستاد مقابله با کرونا خبر داده است.

آقای لاریجانی این خبر را روز گذشته، دوشنبه ۱۹ اسفند، پس از جلسه‌ مشترک اعضای ستاد مقابله با کرونا و گروهی از نمایندگان مجلس اعلام کرد. او با تاکید بر اینکه ستاد ملی مبارزه با کرونا باید “از قدرت کافی برخوردار باشد”، خبر داده “در شورای عالی امنیت ملی تصویب شده که تمام بخش‌ها از تصمیم این ستاد ملی تبعیت کنند”.

واگذاری ریاست ستاد مقابله با کرونا به حسن روحانی که بالاترین مقام اجرایی در حکومت ایران است می‌تواند از تلاش این کشور برای سامان دادن به اقدامات سراسری برای مهار شیوع ویروس کرونا خبر دهد و احتمالا پاسخی به بحران ساختاری در نظام حکومتی این کشور برای مقابله با این بحران بهداشتی تلقی شود.

بیشتر بخوانید

تغییرات مسئولیتی در راس ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران همزمان با عبور آمار رسمی مبتلایان این کشور از مرز ۸ هزار نفر اعلام شده است.

وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است که تا روز سه‌شنبه ۲۰ اسفند، ۲۹۱ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

بنا بر این آمار تعداد جان‌باختگان طی یک روز گذشته ۵۴ نفر بوده است. بنا بر اعلام وزارت بهداشت آمار مبتلایان شناسایی شده با ۸۸۱ مورد افزایش به ۸۰۴۲ نفر رسیده که از این تعداد ۲۷۳۱ بهبود یافته‌اند.

این در حالیست که اظهارات مقام‌ها و خبرنگاران محلی در استان‌های مختلف نشان می‌دهد تعداد مبتلایان و درگذشتگان ممکن است بسیار بیشتر از آمار رسمی باشد.

بنابر آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران، بیشترین آمار ابتلا به شهر تهران با ۲۱۱۴ مورد مربوط می‌شود. بعد از تهران، بیشترین موارد ابتلا در استان‌های مازندران (۸۸۶)، قم (۷۵۱)، اصفهان (۶۱۸) و گیلان (۵۲۴) گزارش شده است.

تعداد مبتلایان در استان اصفهان در حالی ۶۱۸ نفر اعلام شده که دوشنبه شب فرماندار کاشان از ابتلای بیش از هزار نفر و مرگ ۸۸ نفر در منطقه کاشان و آران و بیدگل خبر داه بود.

بیشتر بخوانید

فرماندار کاشان: تاکنون ۸۸ قربانی و ۱۰۵۶ مبتلا به کرونا داشته‌ایم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مرگ ۲۹۱ نفر و بیش از ۸ هزار مبتلا به کرونا به روایت رسمی ایران

تحول مثبت در آمار کرونا

در خبری دیگر، روز سه‌شنبه حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی در توییتر نامه‌ای را منتشر کرد که در آن به استفاده از نتایج تست سی‌تی اسکن ریه بیماران به عنوان معیاری برای قطعیت ابتلا به بیماری کووید-۱۹ (ناشی از ویروس کرونا) خبر داده شده است.

در این نامه که به امضای دکتر مصطفی امینی از مقام‌های معاونت درمان دانشگاه علوم‌پزشکی ایران رسیده خطاب به روسا و مسئولان فنی بیمارستان‌ها نوشته شده که در “گواهی فوت بیماران کرونایی” با استناد به علائم بالینی و تست سی‌تی‌ اسکن ریه علت مرگ به طور قطعی ناشی از ویروس کرونا درج شود.

تغییر در این معیارها می‌تواند بر اعلام آمار رسمی از سوی بیمارستان‌های ایران و وزارت بهداشت این کشور که متولی گزارش آمار رسمی است تاثیر بگذارد و ممکن است در رزوهای آینده تغییرات بارزی در آمار رسمی مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا ایجاد کند.

در همین حال، گزارش‌های متعدد از شهرهای مختلف ایران حاکی از آن است که بیمارستان‌ها در بسیاری از نقاط این کشور با کمبود امکانات و پرسنل پزشکی و درمانی روبرو هستند.

علیرضا قامتی، معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیشابور امروز، سه‌شنبه، به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گفته “پس از مشاهده اولین مورد بیماری” در این شهر “بلافاصله اقدامات لازم انجام و مناطق آلوده شناسایی” شده است. به گفته آقای قامتی شهر نیشابور اکنون “در وضعیت قرمز” قرار دارد.

به گفته این مقام ارشد دولتی شیوع این بیماری در نیشابور و مناطق اطراف آن ناشی از بازگشت کاروان های زیارتی است به ویژه “دو تا سه روستا از بخش میان جلگه و یکی از شهرهای زبرخان” در حومه نیشابور.

اخبار مرتبط

استاندار یزد هم از تکمیل ظرفیت تخت‌های اختصاص داده شده به بیماران کووید-۱۹ در این استان خبر داده است.

محمدعلی طالبی، استاندار یزد، از احداث بیمارستان‌های صحرایی برای پذیرش بیماران جدید خبر داده اما همزمان تاکید کرده “شواهد میدانی حاکی از عدم توجه کافی مردم به ضرورت در خانه ماندن به عنوان بهترین راه پیش‌گیری از این بیماری است”.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.