رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایران: قطعنامه شورای حکام ‘غیرسازنده’ است اما ‘مهم’ نیست


حق نشر عکس
AFP

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است محتوای قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی برای این کشور “مهم” نیست ولی آن را “‌کاملا غیرسازنده و مایوس‌کننده خوانده است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته، قطعنامه‌ای را تائید کرده که در آن از ایران خواسته شده زمینه دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای را فراهم کند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به خبرگزاری صدا و سیما گفته است اگرچه این قطعنامه از لحاظ محتوایی “آرام و توصیه‌ای” است اما ایران آن را غیرقابل قبول می‌داند.

او گفته است مسئولیت واکنش ایران به عهده بانیان قطعنامه شورای حکام خواهد بود.

قطعنامه شورای حکام، اولین قطعنامه این آژانس علیه ایران از سال ۲۰۱۲ با پیشنهاد سه کشور اروپایی حاضر در برجام، آلمان، فرانسه و بریتانیا مطرح شد و با وجود مخالفت چین و روسیه، ۲۵ عضو این نهاد وابسته به سازمان ملل آن را تائید کردند. هفت عضو هم به آن رای ممتنع دادند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این قطعنامه را “دامی” دانسته که توسط آمریکا و اسرائیل “پهن” شده است و سه کشور اروپایی “وارد بازی جدیدی” شده‌اند.

آقای موسوی گفته است این اقدام، “تلاش آشکاری” برای یک بحران آفرینی جدید به شمار می‌رود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

شورای حکام آژانس؛ امضا کنندگان اروپایی برجام طرف آمریکا را گرفتند؟

فرانسه، بریتانیا و آلمان روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کردند که از تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران حمایت نمی‌کنند.

آنها در عین حال از ایران خواستند به طور کامل به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند.

ایران بارها این کشورها را متهم کرده که به تعهدات خود در برجام عمل نکرده‌اند و برای همین از سال ۲۰۱۹ در چندین گام از تعهدات خود در برجام عقب‌نشینی کرده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.