رسانه خبری پیامِ ایرانی

شرکت برشنا معافیت پرداخت هزینه برق ۳۵۰ هزار خانوار کابل را نپذیرفت


برقحق نشر عکس
dab

Image caption

افغانستان نزدیک به ۸۰ درصد برق مورد نیازش را از خارج وارد می‌کند

شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) گفته که تمام خانواده‌های شهر کابل موظف به پرداخت هزینه برق مصرفی برای در دو ماه حمل و ثور(فروردین و اردیبهشت) هستند و این شرکت هیج سندی را برای معافیت شهروندان از پرداخت هزینه برق مصرفی‌ دریافت نکرده است.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برشنا به صفی الله امین‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت تا نرسیدن این سند از طرف کمیته مجادله با کرونا، مردم مکلف به پرداخت هزینه برق‌شان هستند.

او گفت تا زمانی که این پول به حساب شرکت برشنا واریز نشده مردم مجبور هستند که هزینه برق مصرفی خود را بپردازند، کسانی از پرداخت عفو هستند که روی قبض برق‌شان مهر معافیت خورده باشد، سایر مشترکین مکلف به پرداخت مصرف برق‌شان هستند.

همزمان با شیوع کرونا در این کشور، محمد یعقوب حیدری، والی کابل هشتم جوزا/خرداد اعلام کرده بود پرداختی یک دوره آب و برق دولتی حدود ۳۵۰ هزار مشتری شرکت ملی برق و اداره آبرسانی از سوی کمیته اضطرار مبارزه با کرونا پرداخت می‌شود.

به گفته او، این افراد شامل مشتریانی هستند که پول قبض/بل آنها تا سقف یک هزار افغانی است. آقای حیدری گفته بود که با وضع قرنطینه در شهر کابل شمار زیادی از خانواده ها کار خود را از دست داده و قادر به پرداخت هزینه آب و برق شان نیستند.

با گذشت نزدیک به یک ماه از اعلام والی کابل، شرکت برشنا می‌گوید که هنوز سندی را مبنی بر پرداخت هزینه برق حدود ۳۵۰ مشترک از سوی کمیته مجادله با کرونا دریافت نکرده است.

در این میان شماری از مردم اعلام معافیت پول برق از طرف دولت را نوع “بازی با مردم” خوانده اند.

برخی‌ از کاربران با همرسانی قبض برق شان در شبکه‌های اجتماعی نوشته که هزینه برق آنان به صورت درست محاسبه نشده است. حکومت یا قبض برق را در حد ناچیز حساب کرده و یا تلاش کرده که مصرف را به اندازه‌ای حساب کند که بیشتر از هزار افغانی شود.

یکی از شهروندان که خواست نامش ذکر نشود به بی‌بی‌سی گفت مصرف واقعی برق‌اش ۳۹۰ کیلووات بوده ولی در قبض شرکت برشنا حدود ۱۰ کیلووات درج شده و در دور بعدی میزان مصرف او چند برابر افزایش خواهد یافت.

حق نشر عکس
DABS.AFG

Image caption

برشنا از مردم خواسته که پول مصرفی خود را پرداخت کنند

سخنگوی شرکت برق می‌گوید که این نهاد حاضر در برابر هر قبضی که صادر می‌کند به مشتریان حساب ده باشد.

از آغاز سال جاری خورشیدی شهر کابل قرنطینه شد. بیشتر فعالیت‌ها در این شهر خوابید. به غیر از فروشندگان مواد غذایی تا یک ماه قبل سایر مشاغل تعطیل بودند که باعث افزایش نرخ بیکاری در پایتخت شد.

مردم فقیر امیدوار بودند که این کمک ناچیز دولت، شاید بتواند گره از بعضی مشکلات آنان بگشاید.

با گرم شدن هوا، روند استفاده از وسایل برقی و بخصوص خنک کننده‌ها نیز در این پایتخت افزایش یافته است، بخصوص در خانواده‌های که بیماران کووید ۱۹ دارند.

مردم می‌گویند در کنار ده‌ها مشکلی که دارند، اکنون این نگرانی دیگر نیز اضافه شده است. به گفته آنان مانده‌اند که در این کشور “یک بام و دو هوا” چه کار کنند؟ در نهایت پول آب و برق خود پرداخت کنند یا که بخشیده خواهد شد؟

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنیدمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.