رسانه خبری پیامِ ایرانی

تلاش وزارت دادگستری آمریکا برای برکناری دادستان پرنفوذ نیویورک | جهان | DWدادستان پرنفوذ نیویورک، جئوفری برمن، گفته است که از طریق اطلاعیه مطبوعاتی وزارت دادگستری متوجه برکناری خود شده است. او که از جمله درباره فعالیت‌های رودولف جولیانی، یکی از وکیلان ترامپ دست به تحقیق زده، گفته است که در مقام خود میماند و حاضر به کناره‌گیری نیست.

بدین سان دولت دونالد ترامپ وارد یک جنجال رسانه‌ای دیگر شده است؛ اکنون موضوع بر سر برکناری یکی از دادستان‌های پرآوازه و بانفوذ نیویورک است.

سایت خبری “اشپیگل آنلاین” روز شنبه ۳۱ خرداد (۲۰ ژوئن) با انتشار گزارشی در این باره از برمن به عنوان یکی از کسانی نام می‌برد که در عرصه پیگیری پرونده‌های ناظر بر تروریسم، بزهکاری مالی و فساد، نام و نشانی کسب کرده است. همین سایت در ادامه نوشته است که احتمالا همین موضوع برای او دردسرساز شده است.

مقام‌های قضایی دولت آمریکا و به‌ویژه وزیر دادگستری این کشور بر آنند که او را از مقام خود برکنار کنند. مشکل اما اینجا است که جئوفری برمن حاضر نیست تن به این موضوع بدهد و گفته است که به کار خود به عنوان دادستان نیویورک ادامه می‌دهد.

او گفته است که انتصابش از سوی قاضیان این منطقه از آمریکا صورت گرفته و تا وقتی که مجلس سنای آمریکا جانشینی برای او تعیین نکند، به فعالیت خود بدون وقفه و درنگ ادامه خواهد داد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پس از موج انتقادهای برخاسته از بحران شیوع کرونا و معضل نژادپرستی در ایالات متحده، اکنون به موازات انتشار کتاب جان بولتون ظرف روزهای آتی، موضوع تلاش وزارت دادگستری آمریکا برای برکناری برمن نیز به چالش دیگری برای دولت ترامپ تبدیل شده است.

اعلام جانشین برمن

ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا حتی جانشینی برای برمن معرفی کرده است. ویلیام بار گفته است که ترامپ تصمیم دارد رئیس نظارت بر بازار بورس نیویورک، جی کلایتون را به عنوان دادستان این بخش از نیویورک بگمارد.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های آمریکا احتمال می‌رود که علت اصلی تلاش وزارت دادگستری آمریکا برای برکناری جئوفری برمن، تحقیقات او پیرامون مایکل کوهن، وکیل شخصی پیشین دونالد ترامپ و دو نفر از همکاران جولیانی بوده باشد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

موضوع بر سر بررسی نقش دفتر جولیانی در ماجرای اوکراین اعلام شده است. افزون بر آن، برمن از جمله پرونده جفری اپستاین، میلیونر آمریکایی که متهم به تعرض جنسی به دختران خردسال شده بود، را پیگیری می‌کرده است. اپستاین در اوت سال ۲۰۱۹ در زندان اقدام به خودکشی کرد.

از منظر حقوقی روشن نیست که آیا وزارت دادگستری آمریکا قادر به برکناری برمن بدون رای مجلس سنا هست یا خیر. برخلاف رویه معمول، جئوفری برمن بدون رای مجلس سنا توسط دونالد ترامپ به این مقام منصوب شده بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.