رسانه خبری پیامِ ایرانی

آلمان، بریتانیا و فرانسه: تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران تا سال ۲۰۲۳ تمدید شود | ایران | DWپس از تصویب قطعنامه پیشنهادی آلمان، بریتانیا و فرانسه، ترویکای اروپایی امضا‌کننده برجام در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این سه کشور با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در ماه اکتبر، خواستار ادامه تحریم‌ها تا سال ۲۰۲۳ شدند. سه کشور عمده اروپا همچنین تاکید کردند که همچنان به توافق برجام پایبند هستند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

هایکو ماس و دو همتای او از بریتانیا و فرانسه اعلام کردند برداشته شدن تحریم‌هایی که فروش سلاح‌های متعارف به ایران را ممنوع می‌کند  “تأثیرات شدید بر امنیت و ثبات منطقه” خواهد گذاشت. 

برداشته شدن مرحله ‌به مرحله این تحریم‌ها در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد گنجانده شده که در پی رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران در سال ۲۰۱۵ (برجام) تصویب شد. آمریکا که در مه ۲۰۱۸ از توافق هستهای خارج شد خواهان ادامه تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ست.

وزیران خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه روز جمعه ۳۰ خرداد، برابر ۲۰ ژوئن، در برلین ملاقات و جهت رسیدن به “استراتژی‌ مشترک” طی  مذاکرات مهم در سازمان ملل رایزنی کردند و در نهایت بیانیه‌ای در این باره صادر کردند. سه کشور اروپایی از عدم همکاری جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد کردند و ایران را به پایبندی کامل به تعهدات هسته‌ای خود فراخواندند.

سه کشور اروپایی تصمیم گرفتند درباره مواضع خود با چین، روسیه و دیگر کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل نیز رایزنی کنند.

ظریف: سه کشور اروپایی در موضع توصیه به ایران نیستند

ایران قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محکوم کرد و آن را “مایوسکننده” دانست.

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران هم در واکنش به درخواست سه کشور اروپایی درباره تعهدات برجامی ایران اعلام کرد که آنان صلاحیت توصیه را ندارند.

آقای ظریف با انتشار توییتی در این باره نوشت که اروپایی‌ها در مقابل فشار و زورگویی آمریکا ناتوان و همدست ترامپ و نتانیاهو هستند.

ظریف همچنین نوشت که سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان شجاعت نشان دهند و آنچه را که در ملاقات‌های خصوصی گفتند را آشکارا بیان کنند.

توصیه کیهان شریعتمداری در جهت خروج از پیمان NPT

حسین شریعتمداری نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان هم در سرمقاله روز شنبه ۳۱ خرداد (۲۰ ژوئن) این روزنامه به ایران توصیه کرده است که از قرارداد NPT خارج شود.

شریعتمداری می‌نویسد خروج از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ایNPT از منظر قانونی ممکن است و در ماده ۱۰ این پیمان پیش‌بینی شده است. به گفته نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان “موضوع خروج ایران از برجام نه فقط مطرح نیست بلکه مضحک و کودکانه است! زیرا برجامی وجود خارجی ندارد که ایران از آن خارج شود و یا در آن باقی بماند!” شریعتمداری برجام  را “یک سند طلایی” برای آمریکا توصیف کرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان در پایان نوشته خود نتیجه‌گیری می‌کند: «بازی “برد – برد” این است نه آنچه دولت محترم شعارش را می‌داد و خروج ما از NPT بازی دو سر برد آمریکا و اروپا را به دو سر باخت تبدیل خواهد کرد.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.