رسانه خبری پیامِ ایرانی

روحانی: سال تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ها ۱۵ شهریور آغاز می‌شود | ایران | DWتازه‌ترین نشست ستاد ملی مقابله با کرونا صبح شنبه ۳۱ خرداد (۲۰ ژوئن) به ریاست حسن روحانی برگزار شد. رئیس جمهوری ایران در پایان این نشست به تشریح مصوبه‌ها و تدابیر جدید ستاد ملی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا پرداخت.

او با اشاره به تائید رسمی شیوع کرونا در ایران در آخرین روز بهمن ماه گفت در ۱۲۳ روز گذشته مردم، کادر بهداشتی و مسئولان “مقابله خوب و جامعی” با این ویروس کرده‌اند اما “اکنون زمان پایان مقابله و مواجهه با کرونا نیست”.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رئیس دولت دوازدهم در ادامه گفت: «نه دنیا و نه نظام بهداشت و درمان، زمان خاصی را برای پایان بیماری اعلام نکردند. واکسن و درمان قطعی نیست، رفتار این ویروس کمی در حال تغییر است و تغییر کامل و ثابتی هم ندارد. آنگونه هم که اعلام کرده‌اند، خود به خود هم از بین نخواهد رفت لذا ما باید خودمان را برای یک مقابله بلندمدت آماده کنیم.»

روحانی با بیان این که مردم و دستگاه‌ها و نهادهای مسئول “در اواخر اسفند و اوایل فروردین و اردیبهشت” خیلی خوب همکاری کرده‌اند به گلایه برخی از مسئولان در روزهای اخیر اشاره کرد که به گفته او باید برای رفع آن تلاش کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

این گلایه‌ها بیش از همه از سوی برخی مسئولان وزارت بهداشت و شماری از کارشناسان مطرح شده که معتقدند بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی و کاهش محدودیت‌ها در اردیبهشت ماه باعث افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ و مرگ بر اثر آن، به خصوص در خرداد بوده است.

در روزهای میانی خرداد ماه برای نخستین بار از نیمه نخست فروردین ماه به این سو، تعداد مبتلایان جدید از مرز سه هزار نفر در روز فراتر رفت و در پایان دهه دوم این ماه بار دیگر کاهش یافت و به حدود ۲ هزار نفر رسید.

کاهش مبتلایان، ادامه سه رقمی شدن تعداد قربانیان

این روند پس از دو روز دوباره افزایشی شد و با نوسان‌های کم و زیاد ادامه یافت. بر پایه تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت در ۲۴ ساعت منتهی به نیمروز ۳۱ خرداد ۲ هزار و ۳۲۲ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شده که به نسبت روز قبل نزدیک به ۳۰۰ مورد کمتر بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری روز شنبه اعلام کرد با احتساب مبتلایان شناسایی شده طی یک روز اخیر تعداد کل مبتلایان به بیماری کووید۱۹ در ایران به ۲۰۲ هزار و ۵۸۴ نفر رسید.

سیما سادات لاری می‌گوید طی یک روز گذشته ۱۱۵ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و شمار قربانیان کرونا در حدود چهار ماه گذشته ۹ هزار و ۵۰۷ نفر بوده است.

در آغاز هفته آخر خرداد ماه، پس از حدود یک ماه، بار دیگر شمار قربانیان کرونا در ایران سه رقمی شد. این روند در روزهای گذشته، به جز روز پنج‌شنبه، ادامه داشته است.

احتمال گشایش مدارس از اول شهریور و حذف تعطیلی پنج‌شنبه

با وجود افزایش نسبی موارد ابتلا و فوتی در هفته‌های اخیر، ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست ۳۱ خرداد خود ۱۵ شهریور را روز آغاز سال تحصیلی جدید در مدارس و دانشگاه‌ها اعلام کرد.

حسن روحانی می‌گوید آغاز فعالیت دانشگاه‌ها نباید فقط به شکل حضوری باشد بلکه بخشی از کار باید از طریق فضای مجازی انجام شود زیرا کلاس و خوابگاه شلوغ می‌تواند مشکل ایجاد کند. او افزود ستاد ملی دست وزارت آموزش پرورش را باز گذاشته که در صورت نیاز فعالیت مدارس یک یا دو هفته زودتر آغاز شود.

رئیس جمهوری در این زمینه گفت: «به وزارت آموزش و پرورش این اجازه داده شد که از ابتدای شهریور، به تناسب استان‌ها آموزش خود را آغاز کند. با توجه به اینکه ممکن است تصمیماتی در مورد تعطیلی یک روز در میان کلاس‌ها یا خلوت‌تر شدن کلاس‌ها گرفته شود، تعطیلی روزهای پنج‌شنبه هم حذف می‌شود.»

امکان استانی شدن اعمال محدودیت‌ها

یکی دیگر از مسائلی که در نشست ۳۱ خرداد ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شد واگذاری اختیار اعمال محدودیت‌ها به مسئولان محلی و در مناطقی است که وضعیت آنها به لحاظ درگیری با ویروس کرونا قرمز ارزیابی می‌شود.

به گفته روحانی هر استانی که بخشی از آن و شهرستان‌هایش دچار مشکل می‌شود، ستاد محلی آن استان می‌تواند محدودیت‌هایی را در نظر بگیرد اما اعمال آن باید با کسب موافقت وزیران بهداشت و کشور و تائید رئیس جمهوری اجرایی شود.

خوزستان یکی از استان‌هایی است که از هفته‌ها پیش وضعیت آن قرمز اعلام می‌شود. فرهاد ابول نژادیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز روز پنج‌شنبه پیشنهاد کرده بود برای مقابله با شیوع شدید کرونا در این استان دست‌کم یک دوره ۱۴ روزه و ترجیحا دو دوره محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های شدید دوباره اعمال شوند.

رضا نجاتی، سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان روز گذشته به ایرنا گفته بود که این پیشنهاد به ستاد ملی ارائه شده و مسئولان محلی منتظر تصویب نهایی و ابلاغ آن هستند تا اعمال محدودیت‌ها را در دستور کار قرار دهند.

هفت یا ۹ استان در وضعیت هشدار

حسن روحانی در خاتمه نشست روز شنبه اعلام کرد این مسئله در ستاد ملی بررسی شد اما درباره ساز و کار آن هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است. او گفت: «ممکن است محدودیت، دیگر برای کشور و کل استان نباشد بلکه برای بخشی از استان‌ها باشد این جزو تصمیمات امروز ما بود و امیدواریم ساز و کار [اجرای آن] زودتر آماده شود.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری ۳۱ خرداد خبر داد که در حال حاضر هفت استان خوزستان، خراسان رضوی، کرمانشاه، آذربایجان‌های شرقی و غربی، گلستان و کردستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

در فهرست روز گذشته وزارت بهداشت، مناطق در وضعیت قرمز شامل شش استان و شهر ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان می‌شدند. این شهر و استان‌های هرمزگان و بوشهر که وضعیت آنها دیروز قرمز اعلام شده بود در فهرست امروز قرار ندارند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.