رسانه خبری پیامِ ایرانی

‘طالبان ۵۴ مسافر را در بدل فرار دختر و پسر جوان به گروگان گرفته‌اند’


.حق نشر عکس
DAYKONDYGOV

مقام‌های محلی ولایت دایکندی در مرکز افغانستان می‌گویند، گروه طالبان از چهار روز به این سو، ۵۴ باشنده این ولایت به شمول زنان و کودکان را از مسیر ارزگان-دایکندی ربوده‌ و پس از پادرمیانی بزرگان محل، تنها هفت تن آن‌ها را که بیشتر کهن‌سالان هستند، رها کرده‌اند.

عباس کامیار سخنگوی والی دایکندی نیز به بی‌بی‌سی گفت تا حالا در رهایی گروگان‌ها پیشرفتی حاصل نشده. بزرگان محلی دایکندی در روستای غرمه جای که این افراد ربوده شده اند، حضور دارند.

آقای کامیار گفت تعداد گروگان‌ها ۱۷راننده، ۹ مرد، ۲۸ زن و کودک هستند. در مجموع ۵۴ نفر به‌شمول ۱۷ موتر/خودروهای باری و مسافربری هستند.

سخنگوی والی دایکندی ادعا کرده که این افراد زیر آفتاب داغ در فضای باز نگهداری می‌شوند، به آنها آب و نان کافی داده نمی‌شود و به شدت در مضیقه هستند.

حق نشر عکس
Daikundi Governor Office

Image caption

دایکندی از ولایت‌های هزاره نشین مرکزی افغانستان است

گروه طالبان تا کنون در این مورد ابراز نظر نکرده است.

به گفته مقام‌های محلی دایکندی، این گروگان‌گیری پس از آن صورت گرفته که یک دختر و پسر جوان از ارزگان فرار کرده اند و به ولسوالی کجران ولایت دایکندی پناه آورده اند.

غیرت جواهری، عضو شورای ولایتی دایکندی به بی‌بی‌سی گفت که گروه طالبان خواستار سپردن این افراد هستند و تهدید کرده‌اند تا زمانی که سرنوشت آن‌ها مشخص نشود، گروگان‌گیری ادامه خواهد داشت.

آقای جواهری افزود که این دختر و پسر از ساکنان ولسوالی چارچینوی هستند که یک ولسوالی پشتون‌نشین ولایت ارزگان است.

این عضو شورای ولایتی دایکندی گفته که اطلاعات آن‌ها نشان می‌دهد که افراد یاد شده در حال حاضر در این ولایت نیستند و به ولسوالی گیزاب ولایت ارزگان رفته‌ اند.

با این وجود آقای جواهری گفت که طالبان به گروگان‌گیری از چهار روز به این سو ادامه داده و ۱۷ موتر/خودرو مسافربری و باربری عازم این ولایت را متوقف و به محل نامعلوم انتقال داده‌اند. به گفته او، روز گذشته بار دیگر ۲ موتر باربری با رانندگان آن به گروگان گرفته شده است.

گروگان‌ها همه باشنده ولایت دایکندی و هزاره هستند. ‌

مقام‌های محلی دایکندی، آمار متفاوت از تعداد گروگان گرفته‌شدگان ارائه می‌دهند. اعضای شورای ولایتی تعداد این افراد را ۸۰ نفر اما غلام سخی غفوری، فرمانده پولیس این ولایت، رقم آن‌ها را ۴۳ نفر می‌گوید که به گفته او، زنان و کودکان نیز در میان آنان هستند.

فرمانده پلیس دایکندی می‌گوید که گفتگوها به خاطر حل موضوع پیش آمده ادامه دارد و بزرگان اقوام دایکندی و ارزگان سعی دارند تا به این مساله رسیدگی کنند.

او گفت که امیدواری بر این است که این موضوع تا پایان امروز حل شود در غیر آن “فرماندهی پلیس برنامه خودش را به اجرا خواهد گذاشت.”

به گفته وی، گروگان‌گیری‌های این چنین در این ولایت بی‌پیشینه نیست و قبل از این نیز در پی خلق جنجال‌های محلی، مسافران به گروگان گرفته‌ می‌شد، اما با پادرمیانی بزرگان محلی به این مسایل رسیدگی شده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.