رسانه خبری پیامِ ایرانی

کتاب جان بولتون می‌تواند منتشر شود | جهان | DWپیش از بروز پاندمی کرونا (کووید ۱۹) کتاب جان بولتون با عنوان “اتاقی که در آن اتفاق افتاد، خاطراتی از کاخ سفید” بحث‌های داغی در ایالات متحده و شبکه‌های اجتماعی به‌راه انداخته بود اما با گسترش سریع ویروس کرونا به فراموشی سپرده شد.

اکنون دوباره به لطف تلاش‌های دونالد ترامپ برای جلوگیری از انتشار آن، به یکی از اخبار داغ روز تبدیل شده است.

آخرین اقدام رئیس جمهور ایالات متحده در این زمینه، ارسال شکوائیه‌ای به دادگاه بود.

ترامپ امیدوار بود که قوه قضائیه با خواست او موافقت کند اما روز شنبه، ۳۱ خرداد (۲۰ مه) رویس لامبرت، قاضی دادگاه به نفع جان بولتون، نویسنده کتاب و مشاور امنیتی پیشین ترامپ رای داد.

لامبرت معتقد است که تلاش برای جلوگیری از انتشار کتاب بیهوده است زیرا تاکنون حدود ۲۰۰ هزار نسخه از آن منتشر شده و شماری از آنها حتی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه قاضی در حکم خود به دو نکته دیگر هم اشاره کرده است: نخست این که دولت نتوانسته است ثابت کند، انتشار کتاب “خسارت‌های جبران‌ناپذیری” به‌بار خواهد آورد. دوم این که بولتون با بی‌اعتنایی به تقاضای دستگاه‌های امنیتی برای بازبینی کتاب، امنیت ملی را به‌بازی گرفته است.

واکنش‌های رئیس جمهور

ترامپ پس از اعلام حکم دادگاه بار دیگر مدعی شد که کتاب پر از دروغ و تهمت است.

رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه هم در پیامی توئیتری همین اتهام را به بولتون زده و او را “توله سگ بیمار” نامیده بود.

وزارت دادگستری این کشور گفته است که کتاب بولتون حاوی حجم زیادی اطلاعات طبقه‌بندی شده است و نباید منتشر شود.

بولتون و ناشرش این ادعا را رده کرده و همواره تاکید کرده‌اند که در بخش‌هایی از این کتاب شخصیت ترامپ و اعمال ناشایست او تالیف شده است.

یکی از این اعمال، تقاضای کمک رئیس‌جمهور آمریکا از همتای چینی خود است. به گفته بولتون، ترامپ در یک دیدار غیررسمی دو جانبه در ژوئن ۲۰۱۹ در حاشیه نشست گروه ۲۰ از شی جین‌پین خواسته است مقادیر بیشتری سویا و گندم از آمریکا خریداری کند.

در انتخابات قبلی بخش قابل توجهی از کشاورزان به ترامپ رای داده‌اند و او امیدوار است که با بهبود اوضاع مالی کشاورزان، آنها در انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر هم او را انتخاب خواهند کرد.

ترامپ این اتهام را هم بی‌اساس و زاییده تخیلات بولتون خوانده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.