رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | پس از ۸ سال؛ گزارشی از آخرین وضعیت یک پرونده اسیدپاشی در تهران


خبرگزاری هرانا – چهارده فروردین ماه سال ۹۱ بود که مردی به نام حسین که مورد حمله با اسید و ضربات چاقو قرار گرفته بود به بیمارستانی در مرکز تهران آورده شد، شدت سوختگی ها در ناحیه سر و گردن و دست و پای این مرد و هم چنین ضربات متعدد چاقو به حدی بود که این مرد به کما رفته بود. او پس از ۴ ماه به هوش آمد اما چشم راست، لاله گوش راست، بینی و لب فوقانی‌اش از بین رفت و سرش به شدت آسیب دید. وی در دادگاه تقاضای قصاص را مطرح کرد و این پرونده پس از کش و قوس فراوان قضایی منتهی به صدور حکم قصاص چشم و لاله گوش راست و پرداخت دیه ۵۰۰ میلیون تومانی شد. روز گذشته تقاضای اعسار (ناتوانی در پرداخت دیه) متهم به اسیدپاشی با مخالفت قربانی اسیدپاشی مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از رکنا، مردی که ۸ سال قبل روی صورت همکارش اسید پاشید و موجب سوختگی های عمیق روی صورت و بدن وی شد دیروز در دادگاه به خاطر پرداخت دیه ۵۰۰ میلیون تومانی، درخواست اعسار را مطرح کرد. حکم قصاص چشم و لاله گوش راست مرد اسیدپاش ۳ سال قبل به مرحله اجرای احکام رسیده اما این حکم هنوز اجرایی نشده است.

اسیدپاشی بعد از تعطیلات نوروزی

بر اساس این گزارش فتح ا… ۴۱ ساله نوزدهم فرودین ماه سال ۹۱ وقتی که ۳۴ سال داشت در نخستین روز کاری بعد از تعطیلات نوروزی وقتی به محل کارش که آبدارخانه یک اداره دولتی در خیابان افریقا بود رفت نقشه اسیدپاشی را که در تعطیلات نوروزی در ذهنش مرور می کرد عملی کرد و قابلمه ای را که حاوی ۴ لیتر اسید بود روی همکارش به نام محسن پاشید و با ضربات چاقو به جان وی افتاد. مرد اسیدپاش که گریخته بود سه روز بعد در شهر مریوان بازداشت شد .

وی درباره انگیزه اسیدپاشی گفت: شش سال در اداره کار می کردم و هیچ مشکلی نداشتم تا اینکه محسن به عنوان بالا دست من شروع به کار کرد. چون سمعک به گوش می زدم و کم شنوا بودم مدام مرا مسخره می کرد. در تعطیلات عید یک نفر تلفنی برایم مزاحمت ایجاد می کرد . این مزاحمت ها باعث شده بود همسر و پدرم به من بدبین شوند. من از همکارانم شنیده بودم مرد مزاحم مرتضی است به همین خاطر تصمیم گرفتم از او انتقام بگیرم. من با چاقو چند ضربه با او زدم اما عمدی به رویش اسید نپاشیدم. محسن قابلمه اسیدی را که گوشه آبدار خانه بود برداشت تا به روی من بپاشد. من هم با لگد به زیر قابلمه زدم که اسید روی او ریخت.

صدور حکم قصاص

محسن که به خاطر شدت خونریزی ناشی از چاقوخوردگی به کما رفته بود پس از ۴ماه به هوش آمد اما چشم راست،لاله گوش راست، بینی و لب فوقانی اش کامل از بین رفت و سرش به شدت آسیب دید. وی در دادگاه تقاضای قصاص را مطرح کرد و این پرونده پس از کش و قوس فراوان قضایی منتهی به صدور حکم قصاص چشم و لاله گوش راست و پرداخت دیه ۵۰۰ میلیون تومانی شد.

این حکم سرانجام در دیوان عالی کشور مهر تایید خورد و پرونده در سال ۹۵ به شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد اما این حکم هنوز اجرا نشده است.

درخواست اعسار

مرد اسیدپاش دیروز در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران حاضر شد و درخواست اعسار را مطرح کرد.وی گفت: من توان پرداخت دیه ۵۰۰ میلیون تومانی را ندارم. به همین خاطر تقاضا دارم با تقسیط دیه موافقت کنید.

وی درباره انگیزه اسیدپاشی اظهارات جدیدی را مطرح کرد.

وی گفت: من و محسن با هم همکار بودیم اما او همیشه بعد از برگزاری مراسمی در اداره ،باقیمانده غذا و میوه ها را با خودش بر می داشت و به خانه می‌برد. به همین خاطر من او را لو دادم. او هم برای اینکه کار مرا تلافی کند گوشی موبایلم را برداشت و شماره تلفن همسر و پدر و مادرزنم را یادداشت کرده بود. مزاحم تلفنی می‌شد و با آنها گفته بود من با یک زن غریبه در رابطه هستم. به همین خاطر همسرم از من جدا شدو من تصمیم گرفتم برای ادب کردن او به رویش اسید بپاشم.

سپس شاکی در جایگاه ویژه ایستاد و گفت: فتح الله دروغ می گوید. او هر بار در دادگاه ادعای جدیدی را برای انگیزه اسیدپاشی مطرح می کند.

وی ادامه داد: او به دیه ۵۰۰ میلیون تومانی محکوم شده اما ریالی به من پرداخت نکرده است. پرونده او سه سال است که به شعبه اجرای احکام رفته اما هنوز حکم اجرایی نشده است و من از این بابت گلایه مندم. من در این مدت عمل های جراحی زیادی انجام دادم و خودم و همسر و فرزندم روزهای سختی را پشت سر گذراندیم. من تقسیط دیه را نمی پذیرم .

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند تا رای صادر کنند.

گفت و گو با قربانی اسیدپاشی

چند سال دارید؟

۴۱سال. وقتی این اتفاق تلخ رخ داد و زندگی ام سیاه شد ۳۳ ساله بودم.

چقدر درس خوانده اید؟

دانشجوی رشته شیمی بودم که این اتفاق رخ داد و زندگی ام خراب شدم. درسم را رها کردم و مدام برای عمل های جراحی در بیمارستان بستری هستم.

شغلت چه بود؟

من در اداره نظافتچی بودم اما از وقتی به دانشگاه رفتم به عنوان میزبان مشغول به کار شدم و فتح ا… به عنوان نظافتچی مشغول به کار شد. من از میهمانان ویژه که به اداره مان می آمدند پذیرایی می کردم و به کارهای فتح ا… نظارت داشتم.

از ماجرای اسیدپاشی بگو؟

بعد از تعصیلات عید من به مرخصی رفته بود اما صبح نوزدهم فروردین وقتی به محل کارم آمدم با فتح ا… روبه رو شدم. او به من گفت در تعطیلات عید یک نفر برایش تلفنی مزاحمت ایجاد کرده است. به او گفتم نمی دانم مرد مزاحم کیست اما یکباره قابلمه ای را که حاوی ۴ لیتر اسید بود و آن را از قبل تهیه کرده بود به رویم پاشید و با چاقویی که زیر پیراهنش پنهان کرده بود به جانم افتاد. من از هوش رفتم و ۴ماه بعد از کما خارج شدم.

تا حالا چند عمل جراحی انجام داده ای؟

تا امروز ۹۹ عمل جراحی انجام داده ام . چشم راستم کاملا تخلیه شده. لاله گوشم از بین ر فته و به گوش میانی ام آسیب جدی وارد شده. به همین خاطر شنوایی ام را از دست داده ام. بینی و لب فوقانی ام هم کاملا از بین رفته بود که پزشکان چندین عمل جراحی روی آن انجام دادند و از پوست پایم به آن پیوند زده اند.

هزینه درمانت چقدر شده است؟

تا حالا نزدیک یک میلیارد تومان هزینه کرده ام. خانه ای در شهر ری داشتم که آن را به همراه ماشینم فروختم. من چندصد میلیون تومام هم از اقوامم قرض گرفتم و حالا بدهکارم و همراه همسر و فرزندم در یک خانه اجاره ای زندگی می کنیم.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.