رسانه خبری پیامِ ایرانی

بسته‌های تشویقی به شرکت‌های هواپیمایی خارجی برای عبور از آسمان ایران


هواپیماحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

تعداد پروازهای عبوری از آسمان ایران در فروردین امسال ۵۱۶۲ اعلام شده که نسبت به همین ماه در سال ۹۸ حدود ۸۵ درصد کاهش داشته است

بر اساس اعلام شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، این کشور قصد دارد با ارائه بسته‌هایی شرکت‌های هواپیمایی خارجی را به عبور از آسمان خود تشویق کند؛ گفته شده شرکت هواپیمایی بین‌المللی که ایران از طریق پروازهای عبوری بیشترین درآمد را از آنها داشته، مشمول این بسته‌ها می‌شوند.

همچنین گفته شده برای شرکت‌های هواپیمایی خارجی که استفاده از آسمان ایران را ۲۰ درصد افزایش دهند یا میزان این عبور را حفط کنند “تخفیف‌هایی” در نظر گرفته شده است.

ایران هم اکنون در رقابت با بعضی کشورهای منطقه است تا بتواند از طریق پروازهای عبوری از آسمان درآمد بیشتری کسب کند.

ناصر آقایی، مدیر کل دفتر بازرگانی و سرمایه‌گذاری شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در گفتگویی با خبرگزاری ایرنا گفته: “ما قصد داریم با تهیه بسته‌های تشویقی، انگیزه و رغبت شرکت‌های هواپیمایی خارجی برای استفاده از فضای ایران را بیشتر سازیم و این به معنای کاهش تعرفه پروازهای عبوری نیست.”

حق نشر عکس
flightradar24

Image caption

شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، میزان درآمد سالانه این کشور را از محل پروازهای عبوری حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان در سال اعلام کرده است

با شیوع کووید-۱۹ و بسته شدن بسیاری از مرزها از اواخر اسفند ماه پروازهای عبوری از ایران، مانند سایر نقاط جهان، به شدت کاهش یافت.

شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفته پروازهای عبوری از ایران فروردین ماه امسال در مقایسه با همین ماه در سال گذشته(۱۳۹۸) حدود ۸۵ درصد کاهش یافته است؛ در فروردین امسال تعداد پروازهای عبوری ۵۱۶۲ اعلام شده است.

درآمد ارزی برای عبور پروازهای خارجی از آسمان ایران بر اساس وزن هواپیما و مسافت عبوری در محدوده آسمان این کشور محاسبه می‌شود؛ این هزینه برای هر یک تن وزن هواپیما، ۴ هزارم دلار در هر کیلومتر است.

طی سالهای اخیر در مواردی هم ترافیک هوایی ایران شاهد افزایش بوده؛ به عنوان مثال در دورانی که روابط قطر و با عربستان تیره شد خطوط هواپیمایی این کشور از استفاده از آسمان عربستان منع شدند؛ این جایگزینی مسیر به افزایش ترافیک هوایی ایران منجر شد.

از جمله اتفاقاتی که پیش از شیوع کرونا در جهان به کاهش ترافیک هوایی ایران انجامید، ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران در دی ماه سال گذشته بود که در پی آن بعضی شرکتهای هواپیمایی پروازهای خود به ایران را لغو کردند یا مسیر خود را تغییر دادند.

بعضی از خانواده قربانیان هواپیمای ساقط شده اوکراینی در طوماری از کشورهای خارجی خواسته‌اند تا زمانی که مقام های جمهوری اسلامی درباره این پرونده همکاری نکنند، عبور پروازهای خود را از آسمان ایران متوقف نگه دارند.

شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، میزان درآمد سالانه ایران را از محل پروازهای عبوری حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان در سال اعلام کرده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.