رسانه خبری پیامِ ایرانی

رئیس جمهوری افغانستان برای آزادی زندانیان طالبان فرمان صادر کردمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه ۱۱ مارس در صفحه رسمی توییترش نوشت، رئیس جمهوری محمد اشرف غنی، برای رهایی زندانیان طالبان فرمان صادر کرد.

صدیقی نوشت: «رئیس جمهور غنی فرمان عفو مجازات و رهایی محبوسین مربوط به گروه طالبان را به مناسبت آغاز و انجام مذاکرات صلح بین جمهوری اسلامی أفغانستان و گروه طالبان امضا نمود».

براساس نوشته صدیقی، فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای آزادی زندانیان طالبان چهار ماده دارد.

در ماده اول این فرمان آمده است: «محبوسین که با استفاده ازین فرمان رها می گردند مکلف به ارایه تعهد کتبی مبنی بر عدم برگشت آنان به صفوف جنگ می باشند. رهایی محبوسین مندرج این فرمان، بعد از تکمیل پروسه بایومتریک آنان صورت می گیرد».

در ماده دوم این فرمان ذکر شده: «عفو مجازات و رهایی تعداد (۱۵۰۰) یکهزار و پنچصد تن محبوس مربوط به گروه طالبان به نشانه حسن نیت از محبس و توقیف خانه پروان سر از تاریخ ۲۴ حوت سال روان آغاز می گردد. در هر روز ۱۰۰ تن از محبوسین مربوط به گروه طالبان با در نظرداشت سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقیمانده رها گردند».

در ماه سوم این فرمان نوشته شده: «بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان هیات تعیین شده از جانب جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، در هر دو هفته به تعداد ۵۰۰ تن محبوس مربوط به گروه طالبان که مجموع شان به ۳۵۰۰ تن می رسد، مشروط به اینکه سطح خشونت ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها گردند».

در ماده چهارم نیز ذکر شده: «دفتر شورای امنیت ملی افغانستان مسئولیت تطبیق این فرمان را به عهده دارد. سایر ادارات ذیربط مکلف به همکاری همه جانبه در زمینه می باشند».

در همین حال، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشت، رئیس جمهور غنی شامگاه سه شنبه ۱۰ مارس فرمانی صادر نمود تا پنج هزار زندانی طالبان، بر اساس فهرستی که طالبان ارائه نموده اند، سر از شنبه هفته آینده از بند آزاد شوند.

طالبان از قبل توافق نموده اند که تا یک هزار زندانی جانب دولت افغانستان را رها می کنند.

خلیلزاد در ادامه نوشت: «من از هر دو طرف تقاضا می نمایم که فوراً در دوحه، قطر برای گفتگو با هم بنیشینند و جزئیات را تنظیم کنند. دولت افغانستان با این کار توافق نموده است. تطبیق این کار گام عمده ای در روند صلح خواهد بود».

وی اضافه کرد: «با وجود این نشانه های پیشرفت، سطح خشونت های طالبان همچنان بلند باقی مانده است. ما از طالبان انتظار داریم تا به تعهدات شان عمل کنند تا خشونت کاهش یافته و راه برای آزادی بدون مشکل زندانیان گشوده شود و روند صلح کامیاب شود».

قابل ذکر است که نمایندگان طالبان می‌گویند، براساس توافقنامه صلح با امریکا، باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند و پس از آن مذاکرات بین الافغانی آغاز می‌شود. توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ در دوحه قطر امضا شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.