رسانه خبری پیامِ ایرانی

بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریور و طرح الزام استفاده از ماسک در اماکن ضروری


Share

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران شنبه ۳۱ خرداد در جلسه ستاد مقابله با کرونا تاکید کرده که کرونا فعلا ماندنی است و مردم باید این واقعیت را بپذیرند و بر مبنای آن زندگی کنند. این در حالی است که در روزهای اخیر در بیشتر استان‌های ایران افزایش شیوع ویروس کووید ۱۹ و عدم رعایت نکات بهداشتی و نبود نظارت گزارش شده است.

ویروس کرونا به روستاهای استان هرمزگان رسیده است

روحانی از آماده سازی طرح الزام استفاده از ماسک در اماکن ضروری برای تصویب و ابلاغ خبر داده و گفته در حال حاضر فعالیت اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و معنوی می‌تواند با رعایت دستورالعمل‌های وزارت بهداشت آزاد باشد.

روحانی گفته: «تعطیلی مشاغل امکان‌پذیر نیست و مردم هم آن را نمی‌پذیرند. این تعطیلی مورد نظر ما نیست و ضرورتی هم ندارد، اما باید پروتکل‌ها رعایت شود و اجتماع و تردد در جاهای غیرضرور انجام نشود.»

روحانی با بیان این‌که ایران تا امروز درگیر موج اول کروناست، گفته برخی استان‌ها از پیک بیماری عبور کرده و برخی استان‌ها درگیر این پیک هستند و ممکن است در برخی استان‌ها هم پیک بیماری آغاز شود.

این گفته‌ها در حالی است که در ایران شیوع کرونا از کنترل خارج شده است. با کاهش محدودیت‌ها رعایت اصول بهداشتی نیز کاهش یافته و به همین دلیل شمار مبتلایان به کرونا افزایش یافته است و چندین استان و شهر در وضعیت قرمز قرار دارند. وزارت بهداشت گفته «محدودیت‌های هوشمند» باید بازگردند اما نه به‌شدت روزهای نخست شیوع ویروس.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، روز دوشنبه گذشته اعلام کرد که «میزان رعایت اصول فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با کرونا از سوی مردم و در اصناف و اماکن عمومی از حدود ۸۰ درصد به ۱۰ تا ۲۰ درصد و در تهران به ۹ درصد کاهش پیدا کرده است.»

سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز هشدار داده و گفته است وضعیت اپیدمی کرونا در کشور «به هیچ وجه عادی نیست».

با وجود این، در جلسه امروز ستاد مبارزه با کرونا اعلام شد که فعالیت مدارس و دانشگاه‌ها از ۱۵ شهریور آغاز می‌شود.

همچنین به آموزش و پرورش اجازه داده شده که به تناسب استان ها از اول شهریور فعالیت خود را به تدریج آغاز کند. تعطیلی پنج شنبه مدارس هم حذف شود تا کلاس‌ها خلوت‌تر باشد.

روحانی گفته که بخشی از فعالیت‌ها در فضای حقیقی و بخشی هم در فضای مجازی خواهد بود و اصل بر کلاس و خوابگاه خلوت است و باید اجازه داده شود دانشجویان در دانشگاه شهر خود ترم پیش رو را بگذارنند تا از تراکم جمعیت در خوابگاه ها کم شود.

روحانی با اشاره به مرگ قربانیان کرونا و تعطیلی مشاغل برخی رسته‌ها گفته ضربه سختی به گردشگری، صادرات، آموزش و فرهنگ و حتی به بخش‌هایی از پزشکی و دندانپزشکی وارد شده است.

با این حال او کارنامه ایران را در مواجهه با این همه‌گیری قابل قبول خوانده است.

روحانی همچنین از دستاوردهای دولت خود در زمینه فراهم کردن زیرساخت‌ها دفاع کرده و گفته: «گر زیرساخت ما زیرساخت سال ۹۱ بود که نمی‌توانستیم پیش برویم. کاری که در این ۷ سال در زیرساخت‌ها برای افزایش تعداد تخت‌های بیمارستانی، آی سی یوها، تعداد پزشکان و پرستاران شد کار عظیمی بود. او بر توسعه زیرساخت ارتباطات، پهنای باند، فضای مجازی، موبایل هوشمند و زیرساخت شرکت‌های دانش بنیان هم به عنوان دستاوردهیای دو دوره دولت خود یاد کرد.

روحانی مدعی تامین ارز برای کالاهای مورد نیاز کشور و پرداخت حقوق و بسته‌های معیشتی و یارانه «سر وقت» نیز شده است.

در همین زمینه

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.