رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | گزارشی از آخرین وضعیت عبدالحمید و محمد شیخی در زندان لنگرود قم


خبرگزاری هرانا – عبدالحمید و محمد شیخی، مدت محکومیت خود را در زندان لنگرود قم سپری می‌کنند. این شهروندان اهل قم مردادماه سال گذشته توسط پلیس امنیت قم در منزل خود بازداشت و مدتی بعد توسط دادگاه انقلاب این شهر هر یک به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند. با اعمال ما ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس تعزیری برای هر یک از آنها قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عبدالحمید و محمد شیخی، شهروندان اهل قم مدت محکومیت خود را در زندان لنگرود قم سپری می‌کنند.

این شهروندان در تاریخ ۲۳ مردادماه ۹۸ توسط ۱۰ مامور پلیس امنیت قم در منزل خود بازداشت شدند. ماموران در زمان بازداشت این شهروندان اقدام به تفتیش منزل آنها کردند.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان درباره جزئیات بازداشت آنان به هرانا گفت: “ماموران در تاریخ ۲۳ مرداد ۹۸ برای بازداشت عبدالحمید شیخی آمدند اما در جریان بازداشت برادر وی یعنی محمد شیخی را نیز بازداشت کردند. ماموران در زمان بازداشت گفتند که عبدالحمید شیخی متهم شده که بر روی دیوارهای مکان‌هایی چون پایگاه بسیج، حوزه علمیه و شورای حل اختلاف و … شعارنویسی کرده. عبدالحمید شیخی در تمامی دوران بازجویی نسبت به بازداشت برادرش و بی گناهی او اصرار می‌کرد اما با این وجود او را نیز بازداشت کردند”.

آنها در تاریخ ۲۴ مردادماه ۹۸ جهت تفهیم اتهام به دادسرای عمومی و انقلاب قم منتقل شده و به اتهامات “توهین به مقدسات، توهین به رهبری و آیت الله خمینی و تبلیغ علیه نظام به نفع گروه های معاند” مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. گفته می‌شود که این شهروندان در دوره بازجویی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

برادران شیخی در تاریخ ۲۳ شهریورماه کیفرخواست پرونده خود را در زندان ساحلی قم دریافت کردند و دادگاه رسیدگی به اتهامات آنان در تاریخ ۱۰ مهرماه ۹۸ در شعبه ۱ دادگاه انقلاب قم برگزار شد. با وجود صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای عبدالحمید شیخی و صدور قرار وثیقه ۳۵۰ میلیون تومانی برای محمد شیخی به دلیل عدم توان مالی قادر به پرداخت آن نشدند.

براساس حکم صادره عبدالحمید و محمد شیخی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب قم از بابت اتهامات “توهین به رهبری و آیت الله خمینی و تبلیغ علیه نظام به نفع گروه های معاند” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

این برادران در تاریخ ۲۲ مهرماه ۹۸ از زندان ساحلی به زندان لنگرود قم منتقل شدند.

این حکم در تاریخ ۶ آذرماه ۹۸ توسط شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر استان قم به ریاست قاضی محمدمهدی منتظری و مستشاری سیدعبدالصالح موسوی عینا تایید شد.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “توهین به رهبری و آیت الله خمینی” قابل اجرا است.

این شهروندان پس از شیوع ویروس کرونا در کشور و صدور بخشنامه های اخیر رئیس قوه قضاییه به دلیل عدم توانایی مالی در تامین وثیقه تا مدت‌ها از اعزام به مرخصی نیز محروم بودند. نهایتا در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۹۹ به مرخصی اعزام شدند و از آن تاریخ تاکنون به صورت رای باز دوره محکومیت خود را سپری می‌کنند.

این منبع مطلع از وضعیت این شهروندان در این خصوص به هرانا توضیح داد: “عبدالحمید شیخی از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ ظهر مشغول به کار است و برادرش محمد شیخی از  ۱۲ ظهر تا ۵ عصر. آنها به دلیل نیاز مالی برای تامین هزینه‌های دارو و درمان مادرشان نیاز دارند تا به صورت رای باز محکومیتشان را سپری کنند. اما برای تامین همین قرار کفالت نیز با مشکل رو به رو هستند و احتمالا مدتی بعد همین امکان نیز از آنها سلب شده و به زندان باز می‌گردند. حتی چندی قبل و پس از طی کردن یک سوم از دوران محکومیتشان هم با درخواست عفو مشروطشان مخالفت شد. به آنها گفتند شما می‌خواهید ما را از این صندلی پایین بیاورید چرا باید آزادتان کنیم؟”.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.