رسانه خبری پیامِ ایرانی

انتقاد شدید ترامپ از آلمان در کارزار انتخاباتی‌اش در اکلاهما | جهان | DWدونالد ترامپ، به‌رغم هشدارها و نگرانی‌ها، کارزار انتخاباتی حضوری خود را پس از وقفه سه ماهه ناشی از شیوع کرونا از سر گرفت. غروب شنبه ۳۱ خرداد (۲۰ ژوئن)، نخستین کارزار انتخاباتی ترامپ در تالسا، واقع در ایالت اکلاهما برگزار شد.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود بار دیگر تلاش کرد تا از دامنه بحران برخاسته از شیوع بیماری کووید-۱۹ بکاهد. او این بیماری را با آنفلونزا مقایسه کرد و ویروس کرونا را “کونگ فلو” و “ویروس چینی” خواند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به‌رغم تبلیغات گسترده، شماری از صندلی‌های سالن ۱۹ هزار نفره تالسا خالی بودند. این در حالی است که ترامپ با انتشار یک پست توییتری  پیش از برگزاری این مراسم مدعی شده بود که بیش از یک میلیون نفر خواستار شرکت در این همایش انتخاباتی شده‌اند.

حمله لفظی به آلمان

ترامپ در سخنرانی انتخاباتی خود به آلمان پرداخت و بار دیگر اعلام کرد که او ده هزار نفر از سربازان آمریکایی مستقر در این کشور را به نقطه دیگری منتقل خواهد کرد. 

آمریکا ۳۵ هزار نفر سرباز و کادر نظامی در آلمان دارد. به این ترتیب، ترامپ بر آن است تا شمار سربازان آمریکایی مستقر در آلمان را به ۲۵ هزار نفر کاهش دهد.

ترامپ مدعی شد که آلمان یک بیلیون دلار به ناتو مقروض است. رئیس جمهوری آمریکا گفت که آلمان ظرف ۲۵ سال گذشته آنگونه که باید و شاید بودجه برای تقویت توان نظامی خود اختصاص نداده است.

ترامپ گفت: «آلمان از ما انتظار دارد که از آن کشور در برابر تهدیدهای روسیه دفاع کنیم. حال آنکه دولت آلمان میلیاردها دلار به روسیه برای تامین انرژی خود پرداخت می‌کند.»

اشاره رئیس جمهوری آمریکا به پروژه “نورد‌استریم ۲” است. پروژه‌ای که قرار است گاز روسیه را به آلمان و به بخش‌هایی از اروپای غربی منتقل کند.

نژادپرستی و کرونا

ترامپ در سخنرانی خود اشاره‌ای به جورج فلوید، شهروند رنگین‌پوستی که در خشونت پلیس جان باخته و به اعتراضات گسترده در آمریکا و دیگر نقاط جهان دامن زده بود، نکرد.

او حتی از خشونت پلیس در آمریکا نیز چیزی نگفت. ترامپ تنها به گفتن این موضوع بسنده کرد که اگر رقیب انتخاباتی او جو بایدن در انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، آنگاه امنیت از بین می‌رود.

ترامپ مدعی شد که جو بایدن در برابر “چپ‌های رادیکال” تسلیم شده و اگر پیروز شود، بودجه پلیس را کاهش داده و حتی پلیس را منحل می‌کند.

ترامپ گفت پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات به معنای آن است که هیچ شهروند آمریکایی ‌نتواند احساس امنیت بکند.

ترامپ درباره کرونا گفت که به مسئولان هشدار داده که از انجام تست گسترده کرونا خودداری کنند. او گفت تست تشخیص کرونا شمشیر دولبه است.

ترامپ گفت: «هرچه بیشتر تست کنند، موارد ابتلای بیشتری کشف خواهد شد.» او گفت به مسئولان تذکر داده که از سرعت گرفتن تست تشخیص کرونا بکاهند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

پس از آنکه خبرگزاری آلمان برای تایید این گفته ترامپ با کاخ سفید تماس گرفت، سخنگوی ترامپ گفت این گفته رئیس جمهوری آمریکا “یک شوخی” بوده است.

جو بایدن و شماری از مردم نسبت به برگزاری این مراسم انتخاباتی در تالسا ابراز نگرانی کرده‌ بودند. بایدن ترامپ را متهم کرد که با برگزاری این مراسم جان مردم را به مخاطره انداخته است.

لازم به یادآوری است که در روز برگزاری کارزار انتخاباتی ترامپ در تالسا شمار موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این شهر افزایش یافته است. افزون بر آن شش نفر از اعضای تیم انتخاباتی ترامپ نیز مبتلا به بیماری کووید-۱۹ شده‌اند.

هنگام برگزاری کارزار انتخاباتی ترامپ در تالسا تظاهراتی علیه نژادپرستی نیز در حاشیه این گردهمایی بر پا شد. تظاهراتی که آرام و مسالمت‌آمیز بود. به‌رغم آن، ترامپ از شرکت کنندگان در این تظاهرات به عنوان “آشوبگر” یاد کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.