رسانه خبری پیامِ ایرانی

شورای امنیت سازمان ملل متحد از توافقنامه صلح طالبان و آمریکا حمایت کرد


سازمان مللحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

در توافقنامه صلح طالبان و آمریکا، آمریکا تعهد کرده بود که تلاش می‌کند این توافقنامه از سوی سازمان ملل تایید شود

شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای از توافقنامه صلح طالبان و آمریکا و اعلامیه مشترک آمریکا و دولت افغانستان حمایت کرد.

این قطعنامه از سوی آمریکا در این شورا مطرح شد و بدون مخالفت به تصویب رسید.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان امروز چهارشنبه ۲۲ حوت/اسفند در توییتی گفت این قطعنامه نمایانگر حمایت جامعه جهانی از رویکرد آنها برای امنیت جهان و صلح، وحدت و حاکمیت برای مردم افغانستان است.

او گفت این قطعنامه از طالبان و دولت افغانستان می‌خواهد تا به اعتمادسازی ادامه داده و سریعتر به سوی گفت‌وگوهای بین‌الافغانی حرکت کنند.

در توافقنامه صلح آمریکا و طالبان آمده بود که آمریکا تلاش می‌کند این توافقنامه از سوی اعضای شورای امنیت سازمان ملل مورد حمایت قرار بگیرد.

در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که ضمیمه توییت آقای خلیلزاد شده، آمده که این نهاد از تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای تامین صلح در افغانستان استقبال کرده و خود نیز به همکاری‌اش در این راستا ادامه خواهد داد.

قطعنامه تاکید کرده که این نهاد ‘امارت اسلامی افغانستان’ را به رسمیت نمی‌شناسد و شورای امنیت سازمان ملل متحد از بازگشت امارت اسلامی حمایت نمی‌کند.

در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل آمده که در روند گفت‌وگوهای صلح باید گروه‌های مختلف سیاسی، فعالان مدنی از جمله زنان سهم داشته باشند و برای حفظ حقوق شهروندان این کشور به خصوص زنان تلاش شود.

حق نشر عکس
KARIM JAAFAR

Image caption

توافقنامه صلح آمریکا و طالبان به تاریخ دهم حوت/اسفند امضا شد

همچنین در این سند از روند کاهش خشونت ها که در افغانستان جریان داشته استقبال شده و از طرفین خواسته شده به این روند ادامه دهند تا آتش بس دایمی در این کشور تامین شود.

روز گذشته، پس از صادر شدن فرمان آزادی زندانیان طالبان، آقای خلیلزاد در توییتی گفته بود که با وجود نشانه‌های پیشرفت در روند صلح، سطح خشونت‌های طالبان همچنان بلند باقی مانده است.

او نوشت: “ما از طالبان انتظار داریم تا به تعهدات‌شان عمل کنند تا خشونت کاهش یافته و راه برای آزادی بدون مشکل زندانیان گشوده شود و روند صلح کامیاب شود.”

رهایی پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان، از موضوعاتی است که در توافقنامه صلح طالبان و آمریکا درج شده بود. طالبان رهایی زندانیان را پیش‌شرطی برای آغاز گفت‌وگوهای صلح اعلام کرده بودند. اگرچه محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده بود با این شرط موافق نیست، در مراسم تحلیف جنجالی خود اعلام کرد که این فرمان را صادر خواهد کرد.

او گفت که به چارچوبی دست یافتند که رهایی این زندانیان به کاهش خشونت‌ها منتهی خواهد شد.

روند کاهش خشونت‌ها برای زمینه‌سازی امضای توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان از تاریخ سوم اسفند آغاز شده بود اما دو روز پس از امضای این توافقنامه، طالبان اعلام کردند که روند کاهش خشونت پایان یافته و حملات این گروه علیه نیروهای دولتی افغانستان از سر گرفته خواهد شد. طالبان گفته‌اند که نیروهای خارجی را هدف حمله قرار نخواهند داد.

حملات طالبان از آن روز تاکنون علیه نیروهای دولتی افغانستان ادامه دارد.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

خروج نیروهای خارجی از افغانستان آغاز شده است

توافقنامه صلح طالبان و آمریکا

توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ دهم حوت/اسفند امضا شد. این توافقنامه روی چهار بخش عمده متمرکز است؛ ضمانت گروه طالبان در عدم استفاده خاک افغانستان علیه امنیت آمریکا و متحدان آن، ارائه جدول زمانی خروج کامل نیروهای آمریکایی و ناتو ظرف ۱۴ ماه آینده، برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی در دهم مارس و بحث روی یک آتش‌بس همه‌جانبه در جریان مذاکرات بین‌الافغانی.

آمریکا متعهد شده که ظرف ۱۳۵ روز نیروهای خود را به ۸۶۰۰ نفر کاهش دهد و بقیه نیروهای خود را ظرف ۹ ماه آینده از افغانستان خارج کند.

همچنین آزادی ۵ هزار زندانی طالبان از زندان‌های دولت افغانستان و یک هزار تن از کسانی که در دست طالبان اسیرند تا ده روز آینده در این توافقنامه ذکر شده است.

بر اساس این سند روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان آغاز شده اما مذاکرات بین‌الافغانی به دلیل مشخص نشدن هیات افغانستان هنوز شروع نشده است.

در توافقنامه، آمریکا همچنین تعهد کرده که با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی عملا تحریم‌ها علیه اعضای گروه طالبان را بررسی کند و تا ۲۷ اوت۲۰۲۰ تحریم‌ها علیه اعضای این گروه برداشته شود.

در بخش دوم این توافقنامه تعهدات گروه طالبان در قبال قطع رابطه‌شان با “گروه‌های تروریستی” با جزئیات توضیح داده شده است.

حق نشر عکس
AFP/Getty

Image caption

همزمان با امضای توافق صلح طالبان با آمریکا، کابل و واشنگتن نیز اعلامیه مشترکی منتشر کرده بودند

همزمان با امضای توافق صلح طالبان با آمریکا، کابل و واشنگتن نیز اعلامیه مشترکی منتشر کرده بودند که در آن به همکاری دو طرف برای مقابله با گروه‌های “تروریستی” تاکید شده است.

در بخشی از آن آمده است که آمریکا با تایید و رضایت افغانستان علیه داعش و القاعده عملیات نظامی انجام خواهد داد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.