رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزیر بهداشت: حداقل دو سال باید با کرونا زندگی کنیم | ایران | DWوضعیت ویروس کرونا به گفته مقامات ایران هنوز در کشور مهار نشده و مردم هنوز در چنگال کرونا گرفتارند. وزیربهداشت به روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی گفته است که زندگی با کرونا ممکن است حداقل دو سال طول بکشد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دکتر سعید نمکی در نشست مجازی روسای دانشگاه ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور در روز یکشنبه اول تیر (۲۱ ژوئن) گفت ایران هنوز در موج اول کووید-۱۹ قرار دارد و در حال تجربه کردن موج اول کروناست اما ممکن است شکل موج اول کرونا با آنچه در استان دیگری تجربه شده متفاوت باشد.

نمکی اضاف کرد: «باید باور کنیم و به مردم هم بگوییم که ویروس کرونا تمام نشده، پیک بیماری رد نشده و کرونا، یک ویروس پیچیده تو در توی صد هزار چهره است و ممکن است یک پروتکل درمانی در یک منطقه جواب دهد و در منطقه دیگری جواب ندهد.»

وزیر بهداشت ویروس کرونا را به “یک شتر گاو پلنگ” تشبیه کرده است که  است که می‌تواند گاز بگیرد و لگد و شاخ بزند.

نمکی خاطرنشان کرد رفتار ویروس کرونا در جنوب کرمان با هرمزگان و یا میناب با بندرعباس و شهرهای دیگر، کاملا متفاوت است. بنابراین ویروس کرونا در اقلیم، نژاد و آب و هوای مختلف، بروز متفاوتی دارد. 

وزیر بهداشت درباره افرادی که به ویروس کرونا آلوده شدند و یا جان خود را از دست دادند هم گفت حدود ۸۷ درصد از بیماران کووید-۱۹ گرفتار چاقی، دیابت و بیماری زمینه‌ای بوده‌اند و ۱۲.۶ درصد افرادی که به علت ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند هیچ بیماری زمینه‌ای نداشتند و در بین افراد زیر ۵۰ سال عمده‌ترین علت مرگ کرونا چاقی بوده است.

چرا در پنج شهر استان گلستان وضعیت قرمز اعلام شد؟

به گفته مقامات ایران در برخی از استان‌های کشور ویروس کرونا شیوع دوباره‌ای پیدا کرده است. برای مثال در پنج شهر استان گلستان وضعیت قرمز اعلام شده است. عبدالرضا فاضل رئیس دانشگاه علوم پزشکی، استان گلستان به خبرگزاری فارس گفته است وضعیت شهرهای گنبدکاوس، آق قلا، بندرترکمن، مراوه تپه و بندر گز قرمز است.

اما چه عواملی سبب گسترش بیماری کووید-۱۹در استان گلستان شده است؟

یک فعال مدنی از استان گلستان که نخواست نامش ذکر شود در پاسخ به این پرسش به دویچه وله گفت: «سیاست‌های عادی سازی و یا عادی نشان دادن شرایط توسط دولت و بدنبال آن باز شدن بازارهای هفتگی در شهرها، دید و بازدیدهای عید فطر، برگزاری جشن‌های عروسی و مراسم عزاداری و هم چنین جدی نگرفتن این بیماری مرگ‌آور از طرف بسیاری از جمله عواملی هستند که سبب گسترش شدید ویروس کرونا شد.»

این فعال مدنی در ادامه تاکید کرد که اگر دولت برنامه‌های محدودیت تجمعات را اجرا نکند، اطلاع رسانی گسترده صورت نگیرد، اگر مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند و اگر تشکل‌های مدنی نیز در این رابطه به‌طور فعال ورود نکنند، بایستی منتظر یک اپیدمی گسترده در استان گلستان بود.

اعزام ۴۰ پرستار ویژه به خوزستان

اما دولت برای برای مهار کرونا در استان‌هایی که وضعیت قرمز اعلام شده چه برنامه‌های عاجلی دارد؟

دکتر مریم حضرتی، معاون پرستاری وزارت بهداشت از اعزام ۴۰ پرستار ویژه ICU به استان خوزستان در پی افزایش شیوع کرونا در این استان خبر داد.

این پرستاران در هماهنگی با دانشگاه‌های بوشهر، خراسان رضوی، تهران، اردبیل، شهید بهشتی، یزد و دانشکده نیشابور برای مدت حداقل ۱۵ روز به اهواز، آبادان و دزفول اعزام شدند.

آموزش ترکیبی زوج و فرد مدارس

هم‌زمان وزیر آموزش‌وپرورش ایران هم در حاشیه بازدید از حوزه امتحان نهایی دبیرستان ماندگار البرز تهران گفت نمی‌توان با فرض وجود کرونا زندگی را تعطیل کرد و دانش‌آموزان آموزان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جلسات آزمون مشارکت خواهند کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به گفته محسن حاجی میرزایی، فعالیت مدارس در مناطق کم‌ جمعیت به روال عادی و در مناطق پرجمعیت به‌صورت زوج و فرد برگزار می‌شود.

وزیر بهداشت هم در این ارتباط گفته است نمی‌توان در شرایط کرونا، آموزش در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی را تعطیل کرد چون نوع آموزش‌ها به گونه‌ای است که نمی‌توان همه آنها را به صورت مجازی ارائه کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.