رسانه خبری پیامِ ایرانی

بحران لیبی؛ ″مصر بر طبل جنگ می‌کوبد″ | جهان | DW


روز یکشنبه، یکم تیر (۲۱ مه) خالد المشری، رئیس شورای عالی دولت “وفاق ملی” لیبی به ریاست السراج، عبدالرحمان شاطر، از اعضای پرنفود این شورا و محمد قنونو، سخنگوی نیروهای نظامی “وفاق ملی” به هشدار رئیس جمهوری مصر انتقاد کردند.

شاطر گفت، به نظر می‌رسد که دولت مصر بر طبل جنگ می‌کوبد. او ضمن بیان این که مصر در چهار سال اخیر در امور داخلی لیبی مداخله کرده اظهار داشت: «دست از سر ما بردارید و فاجعه یمن را تکرار نکنید».

جنگ نیابتی یمن بغرنج‌ترین فاجعه انسانی را دامن زده است. در بحران یمن مصر در کنار ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی قرار دارد. 

روز شنبه رئیس جمهوری مصر در دیدار از یک پایگاه نظامی در نزدیکی مرز لیبی به ارتش کشورش برای دخالت احتمالی در جنگ داخلی لیبی آماده باش داده بود.

عبدالفتاح السیسی با بیان این که سرت و پایگاه هوایی الجفره در لیبی “خط قرمز” مصر هستند هشدار داد، اگر نیروهای السراج این مناطق را به کنترل خود درآورند، با ارتش مصر طرف خواهند بود.

السیسی ضمن اشاره به این که مصر یکی از قوی‌ترین ارتش‌های منطقه را داراست گفت، با وجود این قصد تهاجم به کشور همسایه را ندارد بلکه با “هدف حمایت از مرزهای غربی خود و ایجاد ثبات و امنیت در مناطق مرزی” اقدام خواهد کرد.

مصر با لیبی یک‌هزار و ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارد.

در مناطق مرزی گروه‌های افراطی اسلام‌گرا که اقدام به عملیات تروریستی می‌کنند نیز حضور چشمگیری دارند. سیسی همواره بر عزم خود برای جلوگیری از گسترش دامنه نفود این گرو‌ه‌ها تاکید کرده است.

شادی نیروهای دولت وفاق ملی لیبی پس از تصرف شهر ترهونه در روز پنجم ژوئن ۲۰۲۰

شادی نیروهای دولت “وفاق ملی” لیبی پس از تصرف شهر ترهونه در روز پنجم ژوئن ۲۰۲۰

تضعیف ارتش حفتر

نیروهای دولت “وفاق ملی” لیبی در روزهای گذشته با کمک ارتش ترکیه فرودگاه طرابلس و شهرهای بنی‌ولید و ترهونه را از کنترل نیروهای حفتر خارج کردند و اکنون آماده تصرف شهر بندری سرت و پایگاه نظامی الجفره هستند.

در پی تضعیف ارتش خلیفه حفتر، رئیس جمهوری مصر آتش‌بس یک‌طرفه اعلام کرد اما دولت “وفاق ملی” به این اقدام مصر اهمیتی نداد.

جنگ داخلی در لیبی سال ۲۰۱۱ پس از سرنگونی معمر قذافی آغاز شد. در حال حاضر دو گروه عمده در این جنگ دخالت دارندٰ: دولت “وفاق ملی” که از سوی سازمان ملل به‌رسمیت شناخته شده و تحت حمایت بی‌دریغ ترکیه است و در جبهه مخالف، نیروهای شورشی به رهبری ژنرال خلیفه حفتر قرار دارند که به طور عمده از جانب مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و روسیه پشتیبانی می‌شوند.

ترکیه تاکنون موفق شده است توازن قدرت در جنگ داخلی لیبی را به نفع دولت السراج تغییر دهد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.