رسانه خبری پیامِ ایرانی

شورای امنیت سازمان ملل متحد توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان را تایید کردمنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان چهارشنبه ۱۱ مارس در صفحه رسمی توییترش نوشت، شورای امنیت سازمان ملل متحد توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان را تایید کرد.

خلیلزاد در ادامه نوشت، شورای امنیت سازمان ملل متحد با اتفاق آراء قطعنامه ای را برای تایید از توافقنامهٔ که هفتهٔ گذشته با طالبان امضاء شد و از اعلامیهٔ مشترک ایالات متحده و دولت افغانستان، تصویب نمود.

در قطعنامه سازمان ملل متحد از طالبان و دولت افغانستان خواسته شده تا تدابیر اعتماد سازی را ادامه دهند و بسوی مذاکرات بین الافغانی سریعتر حرکت نمایند.

خلیلزاد می گوید: «این قطعنامه نمایانگر حمایت جامعهٔ جهانی از رویکرد ما برای امنیت جهان از افغانستان می باشد، و صلح، وحدت و حاکمیت برای مردم افغانستان».

قابل ذکر است که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به تاریخ ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ به حضور نمایندگان ۳۰ کشور و سازمان های جهانی در دوحه قطر امضا شد.

براساس این توافقنامه، در ظرف ۱۳۵ روز باید ۸۶۰۰ سرباز امریکایی از افغانستان خارج شوند و سربازان باقیمانده تا ۱۴ ماه دیگر از این کشور خارج شوند.

اما وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است که روند کاهش سربازان شان از افغانستان آغاز شده و در ظرف ۱۳۵ روز، ۸۶۰۰ سرباز امریکایی از افغانستان خارج خواهند شد و روند خروج سربازان شان با درنظرداشت اوضاع افغانستان انجام می‌شود.

امریکا در حال حاضر حدود ۱۳ هزار سرباز در افغانستان دارد که در بخش‌های آموزش و مشوردهی نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

از سوی دیگر، یکی دیگر از نکات مهم توافقنامه صلح امریکا با طالبان آزادی زندانیان طالبان است. نمایندگان طالبان می‌گویند، براساس توافقنامه صلح با امریکا، باید پنج هزار زندانی شان و یک هزار زندانی دولت افغانستان آزاد شوند و پس از آن مذاکرات بین الافغانی آغاز می‌شود.

در همین حال، صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه ۱۱ مارس در صفحه رسمی توییترش نوشت، رئیس جمهوری محمد اشرف غنی، برای رهایی زندانیان طالبان فرمان صادر کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.