رسانه خبری پیامِ ایرانی

ایران از رومانی خواست علت مرگ قاضی منصوری را روشن سازد | ایران | DWمدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه اول تیر با دعوت از  سفیر رومانی در تهران و تحویل یادداشت رسمی وزارت امور خارجه به او خواستار اقدام سریع مقامات رومانی برای بررسی و اعلام علت مرگ قاضی غلامرضا منصوری شد.

این مقام وزارت خارجه ایران گفت دولت رومانی در تامین امنیت جانی غلامرضا منصوری وظیفه داشته است چونکه این تبعه ایران تحت نظارت پلیس آن کشور قرار داشته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

وزارت خارجه ایران همچنین با اشاره به درخواست خانواده قاضی منصوری خواستار انتقال جسد او شده است.

وزارت خارجه ایران ضمن تاکید بر مهم بودن پرونده قاضی منصوری برای افکار عمومی ایران از مقامات رومانی خواست روند انجام تحقیقات پزشکی و قانونی به سرعت انجام گیرد و در خصوص علت فوت غلامرضا منصوری شفاف‌سازی شود.

روز گذشته محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در توئیتی مدعی شد دولت رومانی باید مسئولیت قتل منصوری را بپذیرد و عاملان آشکار پشت صحنه آن را به ایران معرفی کند.

غلامرضا منصوری، متهم ردیف نهم “پرونده فساد” اکبر طبری، معاون اجرایی پیشین قوه قضاییه ایران است و به گفته نماینده دادستان، با دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه از کشور فرار کرده است.

منصوری بازپرس یکی از شعبه‌های دادسرای فرهنگ و رسانه بود و سابقه صدور احکام سنگین برای برخی فعالان رسانه‌ای و سیاسی را در کارنامه خود دارد.

ابتدا تصور می‌شد که او در آلمان اقامت دارد. بر این ‌اساس سازمان گزارشگران بدون مرز شکایتی را از قاضی منصوری تسلیم دادستان فدرال آلمان کرد. در این شکایت گفته شده بود قاضی منصوری مسئول سرکوب روزنامه‌نگاران در ایران و بازداشت حدود بیست روزنامه‌نگار ایرانی در بهمن و اسفند سال ۱۳۹۱ است.

اما دو سه روز بعد اعلام شد که غلامرضا منصوری توسط اینترپل در رومانی دستگیر شده است و به دلیل توقف پروازها بازگرداندن او به ایران چند روز طول می‌کشد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

پس از مرگ قاضی منصوری گزارش‌گران بدون مرز با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که اگر دولت آلمان و رومانی به شکایت آنها رسیدگی می‌کردند و قاضی منصوری فورا بازداشت می‌شد شاید حادثه‌ای هم اتفاق نمی‌افتاد و عدالت اجرا می‌شد.

هنوز جزئیات مرگ قاضی منصوری در بخارست روشن نیست. آیا او خودکشی کرده و یا او را سر به نیست کرده‌اند؟ 

تحقیقات پلیس رومانی ادامه دارد و نتایج این تحقیقات از جمله بررسی فیلم‌های مداربسته هتل هنوز اعلام نشده است. کشته شدن یک قاضی ایرانی در بخارست افکار عمومی این کشور را هم نسبت به این حادثه حساس کرده است.

 

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.