رسانه خبری پیامِ ایرانی

نگرانی سازمان ملل از ‘حملات هدفمند’ به مراکز بهداشتی افغانستان در زمان همه‌گیری کرونا


حمله افراد مسلح به بیمارستان پزشکان بدون مرز در کابلحق نشر عکس
Kabul Police

Image caption

حمله افراد مسلح به بیمارستان پزشکان بدون مرز در کابل

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) با انتشار گزارش تازه‌ای گفته که در جریان حدود سه ماه گذشته و در زمان شیوع کرونا، ۱۵ حمله از سوی گروه طالبان، نیروهای امنیتی دولت و افراد مسلح ناشناس بر مراکز صحی این کشور صورت گرفته است.

در شرایطی که به گفته یوناما، افغانستان با بیماری کووید ۱۹ روبروست و نیاز به اقدامات بشردوستانه فوری به خاطر حفظ جان شهروندان وجود دارد، این حملات ارایه خدمات صحی/بهداشتی را به شدت متاثر ساخته است.

یوناما از انجام حملات بر مراکز بهداشتی افغانستان عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد در این گزارش فاصله زمانی ۱۱ مارچ/مارس، زمانی که شیوع کرونا توسط سازمان بهداشت جهانی همه‌گیر اعلام شد تا ۲۳ ماه مه، پایان آتش بس اعلام شده از سوی طالبان در جریان عید فطر را با اتکا به گفتگو با منابع مختلف و بررسی مدارک، مستندسازی کرده است.

سازمان ملل وقوع ۱۵ رویداد را در مدت یاد شده ثبت کرده است که از جمله ۱۲ رویداد آن حملات عمدی بوده و سه مورد دیگر شامل آسیب‌های غیرعمدی به مراکز صحی ناشی از درگیری‌ها بوده است.

یوناما در گزارش‌ خود ۸ حمله هدفمند و دو رویدادی که باعث آسیب غیرعمدی شده را به طالبان نسبت داده است. بر اساس این گزارش، در مدت یاد شده طالبان ۲۳ تن از کارکنان بهداشتی را در شش ولایت اختطاف کرده‌اند و این افراد را بین دو هفته تا حدود یک ماه تحت نظارت نگهداشته‌اند.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

یوناما از انجام حملات بر مراکز بهداشتی افغانستان عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

در این گزارش، سه حمله هدفمند بر مراکز صحی به نیروهای امنیتی افغانستان نسبت داده شده است.

دیبرا لاینز، نماینده خاص دبیرکل ملل متحد برای افغانستان و رئیس یوناما گفته: “در زمانی که به یک پاسخگویی فوری بشردوستانه برای حفاظت از جان مردم در افغانستان نیاز بود، طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان، اقدامات عمدی خشونت‌آمیز انجام دادند که عملیات صحی را تحت تاثیر قرار داد.”

او تاکید کرده که مصونیت و حفظ جان غیرنظامیان باید در اولویت قرار گیرد.

به همین دلیل یوناما از گروه طالبان خواسته که حملات علیه مراکز بهداشتی و اختطاف کارکنان صحی را پایان بخشند.

این سازمان همچنین از دولت افغانستان درخواست کرده که حملات بالای مجروحان جنگی و وسایط صحی را متوقف و همچنان از ایجاد پاسگاه در نزدیکی مراکز صحی خودداری کنند.

یوناما گفته با آنکه این سازمان پیش از این نیز در مورد هدف قرار گرفتن مراکز و کارمندان صحی ابراز نگرانی کرده بود اما طالبان به اختطاف کارکنان صحی و حمله بالای داروخانه‌ها ادامه داده و نیروهای امنیتی افغانستان نیز اعمال خشونت‌آمیز و ارعاب را مرتکب شده‌اند.

دفتر نمایندگی سازمان گفته که خسارات ناشی از این حملات به مراتب بیشتر از تلفات مستقیم ناشی از این رویدادها است.

طالبان این گزارش را رد کرده و گفته که از سوی این گروه هیچ حمله‌ای بر مراکز صحی انجام نشده است.

حق نشر عکس
EPA

Image caption

یوناما از طرف‌های درگیر خواسته که به خواست سرمنشی ملل متحد مبنی بر آتش بس تمکین کنند.

دولت افغانستان تا کنون در این مورد واکنش نشان نداده‌است.

در این گزارش به حمله به زایشگاه دشت برچی در غرب کابل نیز اشاره شده که به گفته یوناما تا کنون مسئولیت آن را گروهی بر عهده نگرفته است. یوناما از حکومت افغانستان خواسته که تحقیقات‌ خود را در این مورد تکمیل و نتایج آن اعلام کند.

حدود یک ماه قبل در حمله افراد مسلح به این بیمارستان، ۲۴ نفر از جمله مادران و کودکان کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند. پس از این حمله سازمان پزشکان بدون مرز اعلام کرد که فعالیت خود را در بیمارستان و زایشگاه دشت برچی در غرب کابل پایان داده است.

یوناما این حملات را محکوم کرده و از طرف‌های درگیر خواسته که به خواست سرمنشی ملل متحد مبنی بر آتش بس تمکین کنند.

در این گزارش آمده که اقدامات عمدی خشونت در برابر تسهیلات بهداشتی به شمول بیمارستان‌ها و کارمندان آن ممنوع است و جرایم جنگی محسوب می‌شود.

پیش از این کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (آی.سی.آر.سی) نیز گفته که افزایش خشونت‌ها در افغانستان و حملات هدفمند بر مراکز بهداشت در هنگام شیوع ویروس کرونا در این کشور، باعث جلوگیری از دسترسی میلیون‌ها افغان به خدمات بهداشتی شده است. افرادی که به گفته این کمیته با شیوع کرونا نیاز به ارایه خدمات بهداشتی دارند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.