رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | جلسه دادگاه محمود صالحی و عثمان اسماعیلی برگزار شد


خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۱ تیرماه، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمود صالحی و عثمان اسماعیلی، شهروندان ساکن سقز در شعبه‌ پنجم دادیاری این شهرستان برگزار شد. این دو تن پیشتر در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری طی تماسی تلفنی به اداره‌ اماکن نیروی انتظامی سقز احضار شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز یکشنبه ۱ تیرماه ۱۳۹۹، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمود صالحی و عثمان اسماعیلی، شهروندان ساکن سقز در شعبه‌ی پنجم دادیاری شهرستان سقز برگزار شد.

بر اساس این گزارش، طی این جلسه، این دو فعال کارگری از بابت «به‌ کارگیری آرم یکی از احزاب مخالف نظام در فضای مجازی» مورد محاکمه قرار گرفتند و با رد اتهام انتسابی تا زمان اتمام مراحل دادرسی به صورت موقت آزاد شدند.

لازم به ذکر است این دو فعال کارگری پیشتر در تاریخ چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه سال جاری طی تماسی تلفنی به اداره‌ اماکن نیروی انتظامی این شهرستان احضار شده بودند.

گفتنی است که این دو فعال کارگری مهرماه سال گذشته نیز در جریان تجمعات اعتراضی مربوط به تحولات منطقه، توسط ارگان‌های امنیتی مورد بازجویی قرار گرفته بودند.

محمود صالحی، فعال کارگری پیشتر در تاریخ ۶ آبان به دست ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و فردای آن روز بر اساس رای دادگاه سنندج برای گذراندن یک سال حبس تعزیری به زندان مرکزی سقز منتقل شده بود.

وی نهایتا در تاریخ ۲ آذر ماه ۹۶، پس از تحمل دوران محکومیت خود از زندان سقز آزاد شده بود.

عثمان اسماعیلی نیز پبشتر در سال ۹۷، همزمان با روز جهانی کارگر به اتهام “تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم عمومی” بازداشت شده بود. وی پس از بازداشت به بند سلامت زندان سقز منتقل شده و نهایتا در روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ در شعبه چهارم دادیاری سقز محاکمه و سپس با تودیع وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان سقز آزاد شده بود.

در تاریخ ۲۶ دی ماه ۹۷، دادگاه انقلاب سقز عثمان اسماعیلی را از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” با استناد به ماده‌ی ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به سه ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

آقای اسماعیلی در تاریخ ۱۸ خردادماه ۱۳۹۸، با دریافت ابلاغیه‌ای جهت تحمل مدت محکومیت سه ماه خود به شعبه‌ی اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب سقز احضار شد.

عثمان اسماعیلی پیش‌تر نیز در آبان‌ماه سال ۹۴ توسط شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب شهرستان سقز به اتهام “تبلیغ به نفع گروهای مخالف نظام از طریق شرکت در مراسم روز جهانی کارگر” به ۲ ماه حبس تعزیری محکوم و روز دوشنبه ۲۷ فروردین ۹۷ با پایان دوران محکومیت خود از زندان مرکزی سقز آزاد شد.

آقای اسماعیلی به حکم صادره اعتراض کرد و این حکم در اسفندماه ۹۵ پس از بررسی مجدد در شعبه‌ی چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان به دو ماه حبس تقلیل یافت.

حکم صادره در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۶ به وی ابلاغ و این فعال کارگری در تاریخ ۹ اسفندماه ۹۶ جهت تحمل حبس راهی زندان سقز شده بود.



منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.