رسانه خبری پیامِ ایرانی

بازداشت سه عضو و  پلمپ دفتر ″جمعیت امام علی″ | ایران | DW“جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی” در واپسین ساعت‌های یک‌شنبه، اول تیرماه در یک خبر فوری اعلام کرد نیروهای امنیتی با حضور در منزل شارمین میمندی‌نژاد، موسس این جمعیت او را بازداشت کردند.

این تشکل غیردولتی در صفحه توئیتر خود خبر داده که مرتضی کی‌منش مسئول رسانه‌ای و کتایون افرازه، بازرس علی‌البدل جمعیت نیز بازداشت شده‌اند.

جمعیت امدادی و دانشجویی امام علی فعالیت خود را در سال ۱۳۷۸ آغاز کرد و نخستین دفتر آن یک سال بعد در دانشگاه صنعتی شریف افتتاح شد.

سایت خبری امتداد اندکی پس از انتشار خبر بازداشت موسس و دو عضو جمعیت امام علی در یک پیام توئتری خبر داد که دفتر جمعیت در تهران نیز پلمپ شده است.

باشگاه خبرنگاران پویا، از زیرمجموعه‌های سایت خبری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران صبح روز دوشنبه “به نقل از یک منبع آگاه” از بازداشت “فردی به نام  ش. م” خبر داد که او را متهم کرد که “در سال‌های اخیر با تشکیل موسسه‌ای خیریه و در پوشش اقدامات عام‌المنفعه اقدام به شبکه‌سازی برای نفوذ در سطوح مختلف افکارعمومی کرده است.”

“اجرای برنامه های شبه فرهنگی- اجتماعی برای ترویج فرهنگ التقاطی”، “همراهی با مراکز ضد ایرانی به طرح ادعاهایی مانند مبارزه با تبعیض و همچنین مباحث حقوق‌بشری و مبارزه با فقر و معضلات اجتماعی با هدف تحت فشار قرار دادن کشور و ملت ایران” و نیز “توهین به مقدسات و ترویج تفکرات انحرافی ضد دینی، همکاری با رسانه های معاند بیگانه  و ترویج ابتذال درون گروهی”. از دیگر اتهاماتی است که سایت نزدیک به سپاه به مسئولان بازداشت‌شده جمعیت امام  علی وارد کرده است. این سایت در عین حال، در جمله‌ای ابهام‌آمیز نوشته است که ” فعالیت های این افراد هیچ ارتباطی با برنامه های جاری و خیرخواهانه موسسه مذکور  نداشته است.”

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

فعالیت جمعیت امام علی طیف وسیعی از برنامه‌های مذهبی، فرهنگی، ورزشی و امدادی را شامل می‌شود. این تشکل در جریان سیل فروردین ۹۸ در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان با ارسال نیروهای داوطلب و اقلام غذایی و دارویی در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان فعال بود.

در سال‌های گذشته برخی رسانه‌ها و تشکل‌ها وابسته به حکومت جمهوری اسلامی بارها فعالیت این تشکل را به باد انتقاد گرفته و خواستار برخورد با آن شده‌اند.

حمله‌ها و انتقادهای روزنامه کیهان

روزنامه کیهان خرداد ۹۶ در مطلبی این تشکل را متهم کرد که “عناوین مذهبی و دینی اقدام به فریب مردم مؤمن می‌کند و با سوء استفاده از باورهای عمیق مذهبی مردم متدین ایران، ضمن کاسبی مال و آبرو، به نشر افکار ضاله و انحرافی خود می‌پردازد”.

این گونه حمله‌ها در فروردین سال گذشته و در جریان کمک‌رسانی امدادگران جمعیت یادشده به سیل‌زدگان خوزستان نیز تکرار شد. شماری از اصولگرایان و کاربرانی که خود را حزب‌الهی معرفی می‌کذند کارزار تبلیغاتی شدیدی علیه این جمعیت به راه انداختند و اتهام‌های گوناگونی متوجه آن کردند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

جمعیت امام علی اواخر فروردین ۹۸ در بیانیه‌ای که در وب‌سایت جماران، وابسته به “دفتر حفظ و نشر آثار امام خمینی” منتشر شد به این انتقادها و اتهام‌هایی نظیر “ترویج بهائیت، هم‌جنس‌گرایی و وابستگی به جریان‌های خارج از کشور” واکنش نشان داد.

انتشار این بیانیه در سایت جماران بار دیگر با خشم روزنامه کیهان روبرو شد که این تشکل را به “ترویج خرافات و سیاه‌نمایی علیه انقلاب” متهم کرد و میمندی‌نژاد موسس آن را “اسیر خرافات و افکار ضاله” خواند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.