رسانه خبری پیامِ ایرانی

بقایای جسد ‘بسیجی افغان’ کشته شده در جنگ ایران و عراق، به مشهد منتقل شد


تابوت نسیم افغانیحق نشر عکس
Tasnim

بقایای اجساد ۱۹۲ سرباز کشته شده در جنگ ایران و عراق، روز دوشنبه (۲ تیر/سرطان) از مرز شلمچه به ایران منتقل شد. در میان این اجساد، عکس و نام یک نفر بیشتر به چشم می‌خورد که برخلاف ۱۹۱ نفر دیگر، ایرانی نیست؛ یک “بسیجی افغان” به نام “نسیم افغانی” که گفته شده در اوایل دهه ۱۳۶۰ خورشیدی، از طریق لشکر پنج خراسان به جبهه‌های جنگ ایران و عراق رفته و بقایای جسدش در این اواخر، توسط تیم تفحص ایران شناسایی شده است.

پیشتر گزارش شده بود که ایران در جستجوی خانواده و بستگان اوست. اکنون کمیته تفحص می‌گوید به این نتیجه رسیده که خانواده او “در بمباران نیروهای شوروی” کشته شده‌اند.

اگر این یافته درست باشد، به نظر می‌رسد که یا “نسیم افغانی” در مشهد و آدرسی که اعلام شده، تنها زندگی می‌کرده، یا خانوده‌اش بعدها به افغانستان بازگشته یا بازگردانده شده‌اند. مسئول کمیته تفحص می‌گوید با توجه به اینکه نسیم خانواده‌ای ندارد، “ایران خانه دوم اوست”.

سرتیپ محمد باقرزاده، فرمانده “کمیته جست‌وجوی مفقودین” در ستاد کل نیروهای مسلح ایران به خبرگزاری فارس گفت: “بر اساس نقلی که شده خانواده این شهید والامقام در افغانستان با بمباران شوروی سابق به شهادت رسیده بودند و اگرچه شهید نسیم افغان خانواده‌ای ندارد اما امروز به خانه دوم خود یعنی ایران اسلامی بازگشت”.

حق نشر عکس
Tasnim

وی در سخنانش به حوادث اخیر در رابطه با برخورد ایران با مهاجران افغان (غرق شدن در هریرود و آتش گرفتن خودرو در یزد) اشاره تلویحی کرد و گفت: “این شهید عزیز فداکارانه در جنگ حماسه خلق کرد و اکنون در فضای طوفان‌زده فتنه‌ها به کشور بازگشت”.

در همین رابطه نیز بعضی از سایت‌های خبری ایرانی عکسی از حمل کردن تابوت حامل بقایای جسد نسیم افغانی بر شانه‌های سرتیپ باقرزاده، و منتشر کرده‌ و نوشته‌اند که “در جریان تلاطم طوفان‌های تفرقه، نسیم افغانی آمد”.

حق نشر عکس
Tasnim

خبرگزاری تسنیم در مطلبی به بهانه پیدا شدن بقایای جسد نسیم افغانی، به پیشینه حضور شهروندان افغان در جنگ ایران و عراق اشاره کرده و نوشته “در سال ۶۴ یگانی به نام تیپ ابوذر شکل گرفت که رزمندگان این تیپ مجاهدان افغانستانی بودند؛ البته فرمانده آن ایرانی و “محمدرضا حکیم‌جوادی” نام داشت”.

این خبرگزاری نزدیک به سپاه در ادامه نوشته: “افغانستانی‌های مقیم تهران، قم، کاشان و حومه‌ این شهرها در پادگان‌های سپاه دوره‌های آموزش تخصصی تخریب، شناسایی و… را گذراندند”.

به نوشته این خبرگزاری حدود ۲ هزار افغان، در جبهه‌های جنگ ایران و عراق کشته شدند.

در جریان جنگ سوریه هم، ایران لشکری به نام فاطمیون از جنگجویان افغان تشکیل داد که در کنار بشار اسد، علیه نیروهای مخالف او می‌جنگند.

ایران اعلام کرده که به خانواده‌های افغان‌هایی که در جنگ سوریه کشته می‌شوند، تابعیت ایرانی می‌دهد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.