رسانه خبری پیامِ ایرانی

شمار قربانیان کرونا در برزیل از مرز ۵۰ هزار نفر گذشت | جهان | DWبه رغم تلاش رئیس جمهوری برزیل در تکذیب شیوع کرونا در این کشور، شمار فزاینده درگذشتگان به روشنی گویای عمق و گسترش فاجعه در آنجا است.

وزارت بهداشت برزیل امروز دوشنبه دوم تیر (۲۲ ژوئن) اعلام کرد که تعداد قربانیان ویروس کرونا در این کشور آمریکای لاتین از مرز ۵۰ هزار نفر عبور کرده است. سخنگوی وزارت بهداشت برزیل گفت که در مجموع بیش از ۵۰ هزار و ۶۰۰ نفر در ارتباط با بیماری تنفسی کووید۱۹ درگذشته‌اند. تعداد مبتلایان به ویروس کرونا نیز در این کشور به بیش از یک میلیون نفر رسیده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گفته کارشناسان، تعداد واقعی آمار مرگ ناشی از ویروس کرونا و همچنین شمار مبتلایان به این ویروس بسیار بیشتر است، زیرا در برزیل امکانات آزمایش تشخیص بیماری کووید۱۹ به اندازه کافی وجود ندارد و به طور نسبی آزمایش کرونا در سطح بسیار محدودی انجام می‌شود.

به این ترتیب برزیل به عنوان بزرگترین کشور آمریکای لاتین، از نظر تعداد مرگ و میر و شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، در رتبه دوم پس از ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا به دو میلیون و ۳۵۶ هزار و ۶۵۷ نفر افزایش یافته است. از این تعداد تاکنون ۱۲۲ هزار و ۲۴۷ نفر جان باخته و ۹۸۰ هزار و ۳۵۵ نفر بهبود یافته‌اند.

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری راست‌گرای برزیل، در ابتدا ویروس کرونا را “سرماخوردگی ساده” خوانده بود و هنوز هم با تصویب محدودیت‌های بیشتر اجتماعی برای کنترل بهتر و جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس مبارزه می‌کند.

نگرانی رئیس جمهوری برزیل از مشکلات و خسارات اقتصادی ناشی از اعلام تعطیلی عمومی و بستن کارخانه‌ها و مشاغل است. بولسونارو به دلیل عدم توجه کافی به گسترش شدید ویروس کرونا در این کشور در معرض انتقادهای شدیدی قرار گرفته و کشورش با بحران سیاسی بزرگی دست و پنجه نرم می‌کند.

به دلیل مخالفت با سیاست‌های بولسونارو تا کنون دو وزیر بهداشت کابینه برزیل یا برکنار شده و یا پس از زمان کوتاهی از مقام خود استعفا کرده‌اند.

مسئولان تعدادی از ایالت‌ها و شهرهای برزیل اقدامات ایمنی را برای محافظت از جان شهروندان به کار گرفته‌اند، اما در بسیاری از مناطق این کشور محدودیت‌های اجتماعی در حال حاضر به درستی رعایت نمی‌شوند.

رکورد جدید شیوع کرونا در سطح جهان

سازمان جهانی بهداشت امروز دوشنبه از رکورد جدیدی در ارتباط با شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان گزارش داده است. به گفته سخنگوی این سازمان، بیش از ۱۸۳ هزار مورد تازه ابتلا به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته ثبت شده است. بیشتر مبتلایان در آمریکای شمالی و جنوبی هستند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، تا کنون بیش از هشت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سطح جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و دست‌کم ۴۶۱ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

وضعیت در آلمان

در آلمان طی شبانه روز گذشته ۵۳۷ نفر مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا به ثبت رسیده است. به این ترتیب آمار شاخص شیوع بیماری کووید۱۹ که زیر یک بود به بالای عدد دو رسیده است. این بدان معنی است که یک فرد آلوده در حال حاضر به طور متوسط دو یا سه نفر را می‌تواند مبتلا کند. این شاخص بر اساس تعداد بیماران در هر ۱۰۰ هزار نفر محاسبه می‌شود. این افزایش در درجه اول به دلیل شیوع محدود محلی ویروس کرونا، از جمله در کشتارگاه در منطقه گوترسلو در ایالت نوردراین وستفالن است.

براساس آمار موسسه روبرت کخ در برلین، در کشور آلمان در مجموع تا کنون در مجموع بیش از ۱۹۰ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیش از هشت هزار و ۸۰۰ نفر نیز در این کشور تا کنون به دلیل ابتلا به این ویروس درگذشته‌اند. حدود ۱۷۵ هزار نفر نیز در آلمان از این بیماری جان سالم به در برده‌اند. در نتیجه با احتساب درگذشتگان و بهبودیافتگان در حال حاضر در آلمان کمی بیش از شش هزار نفر بیمار مبتلا به ویروس کرونا وجود دارد.

اعتراض و دستگیری در لاهه

در هلند در اعتراض به محدودیت‌های ناشی از گسترش ویروس کرونا اعتراضاتی انجام گرفته است. در لاهه به منظور متفرق کردن صف تظاهرکنندگان در پی به خشونت کشیده شدن اعتراضات خیابانی، نیروهای پلیس از ماشین‌های آب‌پاش استفاده کردند. به گفته سخنگوی پلیس، علت متفرق کردن صف چند صد تظاهرکننده در این اعتراضات “عدم رعایت مقررات رعایت فاصله اجتماعی” بوده است. علت این تظاهرات اعتراض نسبت به ادامه محدودیت‌های ناشی از گسترش کرونا در این کشور بوده است.

در  فرانسه از امروز به بعد محدودیت‌های اعمال‌شده در بحران کرونا کنار گذاشته می‌شود، از جمله سینماها می‌توانند تحت شرایط خاصی بازگشایی شوند و مدارس ابتدایی نیز کار خود را به طور رسمی آغاز کردند. علاوه بر این همه ایستگاه‌های مترو پاریس دوباره باز می‌شوند. از روز چهارشنبه نیز گردشگران می‌توانند دوباره از برج ایفل دیدن کنند.

در پکن پایتخت چین تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا از زمان شیوع این ویروس به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. طبق اطلاعات رسمی، در طی شبانه روز گذشته ۹ مورد جدید ابتلا ثبت شده است. این کمترین تعداد بیماران جدید از زمان شیوع دوباره ویروس کرونا در بازار عمده‌فروشی این شهر است که حدود دو هفته پیش آغاز شده بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.