رسانه خبری پیامِ ایرانی

پاکستان مرزهایش را بر روی کالاهای افغانستان باز کرد


روزانه قرار است که ۵۰ کامیون از مرز تورختم و غلام خان وارد پاکستان شود

Image caption

روزانه قرار است که ۵۰ کامیون از مرز تورختم و غلام خان وارد پاکستان شود

پاکستان که سه ماه پیش مرزهایش را به خاطر شیوع کرونا بروی افغانستان بسته بود، امروز دوباره این مرز ها را رسما گشود. به گفته مقامات افغان بعد از این روزانه ۵۰ کامیون حامل کالاهای بازرگانی افغانستان از سه گذرگاه غلام خان، اسپین بولدک و تورخم وارد پاکستان خواهد شد. تاجران افغان از این اقدام پاکستان استقبال کرده‌اند. به گفته آنها سالانه ۳۵۰ هزار تن میوه و سبزی از طریق این گذرگاهای مرزی به پاکستان صادر می‌شود.

به گفته مسئولین، اولین محموله‌های صادراتی امروز( دوشنبه دوم سرطان/ تیر) افغانستان را به مقصد خیبرپختونخواه‌ در پاکستان ترک کرد.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان می‌گوید بازشدن این گذرگاه‌ها در فصل برداشت میوه و سبزی برای کشاورزان افغان از اهمیت زیادی برخوردار است.

پاکستان بعد از شیوع ویروس کرونا بتاریخ ۱۶ مارچ/مارس گذرگاه‌های مرزی‌اش را با افغانستان بست.

حدود یک ونیم ماه پیش نیز پاکستان گذرگاه مرزی اسپین‌بولدک‌ را در جنوب افغانستان به صورت یک طرفه‌ و برای یک هفته باز کرد تا حدود ۱۲ هزار کامیون گیرمانده‌ بازرگانان افغان وارد این کشور شود، ولی این مرز برای صادرات کالاهای بازرگانی همچنان ماند.

افغانستان یک کشور محاط به خشکی است و پاکستان نزدیکترین مسیر برای صادرات اقلام بازرگانی این کشور است.

پیش از شیوع کرونا روزانه حدود ۶۰۰ کامیون میوه تازه و سبزیجات از افغانستان به پاکستان صادر می‌شد.

Image caption

گذرگاه تورخم شش روزهفته بر روی کامیونها باز است

شورای تاجران افغانستان پیش از این گفته بود که به دلیل نبود صادرات به پاکستان بیش از صد میلیون دلار ضرر کرده است.

امید حیدری، رئیس این شورا به بی‌بی‌سی گفته بود که امکان صدور تولیدات داخلی مانند میوه و سبزی‌جات نیست و کشاورزان افغان مجبورند که محصولات تولیدی خود را به قیمت ناچیز در بازارهای داخلی بفروش برسانند.

نصرالله صاحب‌زاده، رئیس گمرگ ننگرهار‌ می‌گوید که این گذرگاه مرزی شش روز در هفته برای عبور کامیون‌ها و انتقال کالاهای وارداتی و صادراتی باز خواهد بود.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان می‌گوید که بازرگانان این کشور سالانه‌ حدود ۴۵۰ هزار تن میوه تازه و سبزیجات صادر می‌کنند که حدد ۳۵۰ هزار تن به بازارهای پاکستان صادر می‌شود.

امین بابک، سخنگوی این اتاق به بی‌بی‌سی گفت که باز شدن گذرگاه‌های مرزی با پاکستان همزمان با برداشت محصولات کشاورزی به سود دهقانان و بازرگانان افغان است.

به گفته مسئولان، تجارت میان دو کشور در سالهای گذشته به ۳.۵ میلیارد دلار در سال می‌رسید امسال به حدود یک میلیارد دلار کاهش یافته است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.