رسانه خبری پیامِ ایرانی

نماینده مجلس ایران: مجلس یازدهم ‘به جد’ دنبال فیلتر اینستاگرام است


آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در مجلس ایرانحق نشر عکس
Tasnimnews

Image caption

دیروز وزیر ارتباطات ایران برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان در هشتمین جلسه علنی مجلس یازدهم حاضر شد

یک روز پس از بحث داغ درباره شبکه های اجتماعی و انتقادات تند نمایندگان از وزیر ارتباطات ایران در صحن علنی مجلس یازدهم، یک نماینده مجلس می‌گوید با تشکیل کمیسیون حقوقی “به جد دنبال فیلتر کردن اینستاگرام” خواهند بود.

به گزارش رسانه‌های ایران حسن نوروزی، نماینده رباط‌کریم و عضو کمیسیون حقوقی مجلس یازدهم هم از “فیلتر اینستاگرام توسط مجلس یازدهم” استقبال کرد و گفت: “خدا کند این اتفاق بیافتد.”

او گفت: “فضای باز اینستاگرام و تلگرام تهدید برای جوانان است و این برای نظام شکنندگی دارد. کمیسیون حقوقی شکل بگیرد به جد دنبال فیلتر اینستاگرام خواهیم بود.”

همزمان روح الله متفکرآزاد، نماینده تبریز و عضو هیأت رئیسه مجلس روز دوشنبه دوم تیر ماه گفت که مجلس یازدهم به دنبال بستن فضای مجازی نیست بلکه به دنبال “ایمن سازی فضای مجازی” و “تقویت شبکه ملی اطلاعات” است.

آقای متفکرآزاد درباره بحث‌های دیروز مجلس به سایت “خانه ملت” گفت: “در نشستی که وزیر ارتباطات در صحن علنی مجلس حاضر شد، تأکید نمایندگان بر ایمن سازی بستر فضای مجازی بود، نه الزاما محدودسازی.”

او البته تاکید کرد که “تقویت شبکه ملی اطلاعات” موضوعی است که مجلس یازدهم آن را دنبال می‌کند و افزود: “در حال حاضر بسیاری از داده‎‌های ما به خارج از ایران منتقل می‌شوند در حالیکه کشورهای قدرتمند در حوزه فضای مجازی، دارای سرورهای داخلی هستند و اجازه رصد به سرویس‌های سایر کشورها داده نمی‌شود.”

Image caption

آقای نوروزی خود در اینستاگرام فعال است و یک صفحه برای ارتباط با مردم دارد

در هشتمین جلسه علنی مجلس یازدهم چه گذشت؟

روز یکشنبه اول تیرماه، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در هشتمین جلسه علنی مجلس یازدهم حاضر شد تا به سوالات و انتقادات تند نمایندگان پاسخ دهد.

در این جلسه ۱۰ نماینده مجلس به شدت از عملکرد آقای جهرمی انتقاد کردند و او را به سهل انگاری در کنترل فضای مجازی متهم کردند.

در میان انتقادات اینستاگرام “قتلگاه اعتقادات جوانان” خوانده شد و موضو ع “فیلتر” این شبکه اجتماعی پرطرفدار در ایران مطرح شد.

موسی غضنفرآبادی، نماینده بم در مجلس ایران اینستاگرام را “قتلگاه اعتقادات بسیاری از جوانان” خواند و گفت: “چقدر از خانواده‌ها که به دلیل این فضا متلاشی شدند. بدون فراهم نمودن امنیت پیام‌رسان‌های خارجی چه مشکلاتی برای جوانان به وجود آمد و چقدر فضای خانمان‌سوز بی‌دینی، بی‌غیرتی، غرب‌گرایی را فراهم کرد. چه کسی باید اینگونه مسائل فضای مجازی را رفع کند؟ آیا شما مسئولیتی ندارید؟”

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس هم از عدم تناسب رشد ترافیک داخلی و خارجی اینترنت در ایران و کمبود جدی در زمینه زیرساخت‌های “شبکه ملی اطلاعات” صحبت کرد و با اشاره به استفاده از پیامرسان های خارجی گفت: “در ارسال یک پیام ساده بین دو شهروند ابتدا این پیام به خارج می‌رود و بعد به داخل بازمی‌گردد که ضعف جدی است.”

نماینده مجلس ایران: ‘صنعت هسته‌ای را روحانی تعطیل کرد، صنعت فضایی را جهرمی’

محسن دهنوی، نماینده تهران در مجلس یازدهم آقای جهرمی را متهم کرد که پیشرفت فضایی ایران را متوقف کرده است و با لحن تندی گفت: ” آقای روحانی صنعت هسته‌ای را با برجام تعطیل کرد و صنعت فضایی را به دست آقای جهرمی تعطیل کرد.”

او گفت: “دولت آقای روحانی ما را در صنعت فضایی که جزو ۵ کشور برتر در این حوزه بودیم به پایین‌تر از ۱۵ کشور منتقل کرده است که تمامی این اقدامات به دست وزیر ارتباطات و فناوری انجام شده است.”

آقای دهنوی که از فعالان بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف بوده، وزیر ارتباطات را تهدید کرد که “خیال شما را راحت کنم دورانی که ادامه برجام به دست شما در وزارت ارتباطات و فناوری و در سازمان فضایی دنبال می‌شد، به پایان رسیده زیرا مجلس یازدهم اجازه نخواهد داد ادامه روند پیشرفت فضایی کشور را متوقف کنید.”

وزیر ارتباطات: چون قاسم سلیمانی در بغداد کشته شده، بغداد را باید خالی کرد؟

وزیر ارتباطات ایران در پاسخ به سوال‌ها مطرح شده درباره بستن صفحات فرماندهان سپاه پاسداران و از جمله قاسم سلیمانی در شبکه اینستاگرام این مساله را با کشتن قاسم سلیمانی در بغداد مقایسه کرد و گفت: “اگر سردار دلهای ما، حاج قاسم عزیز رو در بغداد به شهادت رسوندند، آیا جمهوری اسلامی منطقه رو خالی کرد؟ چرا با اقدام تروریستی آنها در حذف تصاویر سردار سلیمانی باید فضای اینستاگرام و سایر رسانه‌های بین‌المللی را خالی کنیم؟”

آقای آذری جهرمی، به حضور نمایندگان مجلس در شبکه های اجتماعی و از جمله اینستاگرام اشاره کرد و گفت :”خود شما نماینده‌های مجلس، امروز چگونه با مردم در ارتباط هستید؟ جز فضای مجازی!”

وزیر ارتباطات ایران همچنین گفت که “اینستاگرام به دلیل سیاست‌های نادرست و از دسترس خارج شدن پلتفرم‌های دیگر تبدیل به قطب شده است.”

آقای آذری جهرمی گفت که با “دست روی دست گذاشتن و بستن شبکه‌های اجتماعی مشکلات حل نمی‌شود” و افزود که “اگر جرم و جنایتی در فضای مجازی رخ می‌دهد وظیفه رسیدگی آن با وزارت ارتباطات نیست.”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.