رسانه خبری پیامِ ایرانی

درخواست پمپئو از دولت ایران برای آزادی همه زندانیان آمریکایی | جهان | DWخبر شیوع ویروس کووید−۱۹ در زندان‌های ایران به نگرانی‌های بین‌المللی دامن زده است. در همین رابطه، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا از دولت ایران خواسته است تا بدون لحظه‌ای درنگ اقدام به آزادی همه شهروندان آمریکایی زندانی در ایران نماید. پیش از پمپئو نیز، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی و زندانیان دوتابعیتی شده بود.

به گزارش خبرگزاری آلمان (dpa) در روز چهارشنبه ۲۱ اسفند (۱۱ مارس) پمپئو عدم آزادی این شهروندان را مغایر با کرامت انسانی دانسته و دولت ایران را مسئول جان آن‌ها اعلام کرده است. وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که در صورت بروز هر پیشامدی برای شهروندان آمریکایی زندانی در ایران، جمهوری اسلامی مسئول خواهد بود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خبرگزاری فرانسه نیز با انتشار گزارشی در همین رابطه از “تهدید پمپئو” در ارتباط با احتمال مرگ شهروندان آمریکایی در ایران خبر داده است. بنا بر گزارش این خبرگزاری، پمپئو درباره پیامدها و واکنش دولت آمریکا در صورت وقوع چنین پیشامدی به دولت ایران هشدار داده است.

وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار یک پست توییتری اعلام کرده است که این شهروندان آمریکایی بدون هیچ دلیل و مدرکی در زندان‌های ایران به سر می‌برند.

خبرگزاری فرانسه نیز با اشاره به اقدام ایران در رابطه با آزاد کردن موقت ۷۰ هزار زندانی به علت پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا به گسترش ابعاد ابتلای به این بیماری در ایران پرداخته است.

بر اساس آمار دولتی، در ایران تا روز سه‌شنبه ۲۰ اسفند ۲۹۱ نفر جان خود را در اثر ابتلا به بیماری کرونا از دست داده‌اند. ایران شمار مبتلایان به بیماری کرونا را بیش از هشت هزار نفر اعلام کرده است. این در حالی است که برخی دیگر از منابع خبری، موارد ابتلا و شمار قربانیان کرونا در ایران را بسیار بیش از آمارهای رسمی و اعلام شده از سوی دولت ایران می‌دانند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران نیز عدم رعایت موازین بهداشتی و تعداد بیش از ظرفیت زندانیان در ایران را از جمله عوامل موثر در گسترش شیوع این بیماری در زندان‌های ایران دانسته است.

جاوید رحمان از دولت ایران درخواست کرده که همه زندانیان سیاسی و از جمله زندانیان دوتابعیتی را فورا آزاد کند.

هفته گذشته نیز برایان هوک، سرپرست گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا خواستار آزادی و مراقبت‌های پزشکی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران شده بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.