رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | مرگ یک کولبر بر اثر انفجار مین و تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی زاهدان


به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، در پی تیراندازی ماموران مرزبانی به سمت گروهی از کولبران پس از انفجار مین در نقطه صفر مرزی لار شهرستان زاهدان یک کولبر جان خود را از دست داد.

در این گزارش هویت این کولبر “عزیز گرگیج” فرزند حبیب الله اهل شهرستان زاهدان عنوان شده است.

به گفته یکی از نزدیکان این کولبر: ”با صدای انفجار، ماموران مرزبانی به سمت میدان مین تیراندازی کردند.”.

گفته می‌شود خانواده این کولبر طی روزهای گذشته برای دریافت جسد او به دستگاههای زی‌ربط مراجعه کردند ولی ارگان های انتظامی از تحویل جسد این کولبر ممانعت کرده‌اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.