رسانه خبری پیامِ ایرانی

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ ژوئن ۲۰۲۰۱۰ ساعت،۳۶ دقیقه

بررسی گفته‌ها و اقدامات مقامات جمهوری اسلامی از روزی که شناسایی ویروس «کرونا» جدید از سوی مقامات چینی به صورت رسمی اعلام شد، حاکی از مجموعه‌ای از اطلاعات نادرست و گمراه ‌کننده توام با تصمیمات به شدت زیان‌بار و نادرست اجرایی در پیوند با این ویروس است. اگرچه بر اساس برخی نشانه‌ها، می‌توان دلایل پنهان‌کاری و انکار اولیه مقامات ایرانی را دریافت اما مشخص نیست آن‌ها برآورد درستی از نتایج فاجعه‌بار تصمیمات خود داشته‌اند یا خیر.

این اطلاعات گمراه‌کننده در اعلام آمار هم به وفور دیده شده است. از چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ (۱۸ فوریه ۲۰۲۰) که «قاسم جان بابایی»، معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران به صورت رسمی شناسایی دو بیمار مبتلا به ویروس کرونا در قم را تایید کرد تا پایان روز سه‌‌شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۹ (۲۴ مارچ ۲۰۲۰) که آمار حکومتی تعداد مبتلایان به این ویروس را ۲۴هزار و ۸۱۱ و شمار فوت‌شدگان را هزار و ٩٣۴ نفر اعلام کرده است، مقامات ایرانی درباره شیوع این ویروس در کشور و تلفات ناشی از آن هم اطلاعات ضدونقیض زیادی منتشر کرده‌اند.

نکته قابل توجه این است ‌که تا زمان تنظیم این گزارش، مقام‌های رسمی ایران حاضر نشده‌اند آمار مرگ‌و‌میر بر اثر ابتلا به «کووید-۱۹» در استان‌های تهران و قم را منتشر کنند که احتمال داده می‌شود دلیل آن، میزان بالای مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در این دو استان باشد.

«ایران‌وایر» در این گزارش، که به صورت مرتب و هر هفته‌ چند‌بار به روزرسانی می‌شود، نحوه رویارویی مقامات ایرانی با ویروس کرونا و مواضع متناقض و متضاد آن‌ها در این پیوند را مرور می‌کند. این مرور از ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ (ژوئن ۲۰۲۰) تا ۳۱ ماه ژوئن را در بر دارد.

۱۲ خرداد (۱ ژوئن)

درحالی‌که کووید-۱۹ در خوزستان و کُردستان در حال طغیان است و شمار مبتلایان به ویروس کرونا در تهران و استان‌های کرمانشاه، آذربایجان شرقی، سیستان‌و‌بلوچستان، اصفهان و بوشهر روزانه رو به فزونی است، وزیر بهداشت با ابراز نگرانی از عادی انگاشتن کرونا از سوی مردم و مسئولان، خبر داد که ۵٠ درصد مبتلایان روز گذشته، متعلق به ۳ استان کشور است.

«سعید نمکی»، وزیر بهداشت، با اشاره به این‌که سه استان‌ سیستان‌وبلوچستان، کرمانشاه و هرمزگان گرفتار پیک کرونا است، گفت دیروز ۵۰ درصد از مرگ‌های ناشی از کرونا متعلق به ۳ استان بود و اگر این اتفاق استمرار پیدا کند، مرگ‌ها می‌تواند دوباره ۳ رقمی شود. نمکی همچنین گفت برخی مسئولان تصور کرده‌اند کرونا تمام شده و همواره به من فشار می‌آورند که اینجاوآنجا را باز کنیم اما این‌طور نیست؛ کرونا نه‌تنها تمام نشده، بلکه هرلحظه ممکن است ایران دچار پیک خطرناک شود.

«علی‌رضا زالی»، فرمانده ستاد کرونای تهران، هشدار داد که خستگی شهروندان از اجرای پروتکل‌های بهداشتی، بزرگ‌ترین خطری است که می‌تواند موجب تدوام اپیدمی شود و گزارش‌ها نشان می‌دهد که در تهران کرونا پایان نیافته و باید خطر آن را جدی‌تر تلقی کرد و تا کنترل قطع آن هنوز زمان لازم است.

«فرهاد ابول‌نژادیان»، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت اکنون تقریبا روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ تست کرونا در اهواز انجام می‌شود و در تلاش هستند مراکز تست‌گیری در دو شهرستان دیگر خوزستان نیز راه‌اندازی شود و ممکن است موارد بیشتری شناسایی شود.

«مسعود مردانی»، عضو کمیته کشوری کرونا، گفت در خوزستان، کرمانشاه، سیستان‌وبلوچستان و هرمزگان موج دوم اپیدمی در حال جریان است و در تهران هم موج دوم به‌صورت بسیار آهسته پیش می‌رود و در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی، موج سوم هم خواهد آمد.

«محمد هاشمی‌شهری»، رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، هشدار داد روند شیوع ویروس کرونا در سیستان‌وبلوچستان سیر صعودی یافته و اگر مردم هشدارهای بهداشتی را رعایت نکنند، قطعاً وضعیت بحرانی‌تر و شرایط بیماری وخیم‌تر خواهد شد.

«صدیق جدیدالاسلام»، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن اشاره به این‌که در حال حاضر ۲۵۰۰ نفر در قرنطینه خانگی هستند اما روزانه ۵۰۰ نفر به آن‌ها افزوده می‌شود، گفت نگران حرکت به سمت موج دوم و سوم کرونا در کردستان است.

«ابراهیم قادری»، معاون امور بهداشتی دانشگاه کردستان هم با بیان اینکه کشندگی بیماری کمتر نشده و با اشاره به این‌که با روند افزایشی موجود در تعداد مبتلایان، کرونا در کردستان در حال طغیان است، گفت سنندج در حال حرکت به سمت وضعیت قرمز است و در سقز و مریوان تعداد بستری‌ها رو به افزایش است.

«هوشنگ بازوند»، استاندار کرمانشاه، با اشاره به این‌که با توجه به روند رو به رشد بیماری، تصمیمات سخت‌گیرانه‌تری در آن استان اتخاذ خواهد شد، خبر داد که دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، اعمال محدودیت در ۳۳ بخش را به ستاد استانی مدیریت کرونا پیشنهاد داده است.

«حسین ذوالفقاری»، معاون امنیتی وزیر کشور ایران گفت درصورتی‌که اصناف و واحدهای بازگشایی‌شده، اصول و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، پلمپ می‌شوند.

«علی ربیعی»، سخنگوی دولت مدعی شد کرونا در ایران، ۱۰۸ هزار میلیارد تومان خسارت به ۱۳ رسته شغلی وارد کرده است.

«محسن هاشمی»، رییس شورای شهر تهران مدعی شد «حسن روحانی» در قضیه طرح ترافیک وارد شده و تصمیماتی گرفته‌ و بر همین اساس شهردار تهران گفته که از شنبه طرح ترافیک اجرا می‌شود. به‌این‌ترتیب، علی‌رغم نظر صریح وزارت بهداشت مبنی بر عدم اجرای طرح ترافیک، حسن روحانی در این مورد هم برخلاف نظر متخصصان تصمیم گرفته است.

۱۳ خرداد (۲ ژوئن)

برای نخستین بار پس از شصت روز دوباره آمار مبتلایان جدید به ویروس کرونا در ایران به بیش از ۳ هزار نفر در روز رسید؛ و براساس معیارهای وزارت بهداشت، حداقل ده استان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند و شمار بیماران کووید ١٩ در آن استان‌ها رو به افزایش است. وزیر بهداشت ایران با تاکید بر عادی نبودن شرایط هشدار داد هرلحظه ممکن است ایران دوباره دچار یک پیک خطرناک شود.

«کیانوش جهانپور»، سخنگوی وزارت بهداشت ایران خبر داد آمار مبتلایان جدید به ویروس کرونا در ایران در ۲۴ ساعت گذشته، به سه هزار و ۱۱۷ نفر رسیده است. به‌این‌ترتیب، این نخستین بار است که پس از شصت روز دوباره آمار مبتلایان جدید به کرونا در ایران به بیش از ۳ هزار نفر در روز می‌رسد. در جریان شیوع کرونا در ایران از روز ۱۲ فروردین سال جاری به بعد، تعداد مبتلایان جدید شناسایی شده به زیر ۳ هزار نفر رسیده بود.

«سعید نمکی»، وزیر بهداشت، با اشاره به شیوع ویروس کرونا در ایران هشدار داد شرایط عادی نیست و آنچه پیش‌تر در گیلان و قم از ویروس کرونا دیده شد، اکنون در استان‌های گرم و جنوبی دیده می‌شود تاکید کرد ویروس کووید ١٩ در کشور فعال و در حال گردش از اقلیمی به اقلیم دیگر است.

«محسن هاشمی»، رییس شورای شهر تهران، ضمن اظهار نگرانی از تراکم مسافران در شبکه حمل‌ونقل عمومی تهران، گفت آمارهای چند روز اخیر حاکی از افزایش روند ابتلا در تهران است و در واکنش سعید نمکی هم اعلام کرده است اگر فاصله‌گذاری اجتماعی در شبکه مترو و اتوبوس‌های شهری رعایت نشود، لغو مجدد محدودیت‌های ترافیکی را در نظر خواهند گرفت.

«سعید کشمیری»، رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت روند شیوع ویروس و ابتلا به بیماری کرونا در آن استان صعودی است و درنتیجه آن شمار بیماران بستری در بیمارستان‌ها و شمار فوتی‌ها افزایش می‌یابد و برای همین باید به هر شکلی از ازدحام و تشکیل هرگونه تجمعی جلوگیری شود.

«محمد هاشمی‌شهری»، رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت ابتلای تعدادی از اهالی روستای زنگیان از توابع شهرستان سراوان به بیماری کرونا آن منطقه را در وضعیت بحرانی قرار داده و برای همین تمامی ترددها به حالت کنترل درآمده است.

«جواد آقازاده»، رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی، گفت در یک هفته گذشته، مبتلایان به بیماری کرونا در آن استان افزایش قابل‌توجهی داشته و زنگ خطر پیک دوم کرونا در استان به صدا درآمده است.

«خالد جعفری»، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کردستان، گفت مقامات اقلیم کردستان به خاطر افزایش آمار مبتلایان به کرونا در آن اقلیم، مرز باشماق مریوان را تا ١۶ خرداد بسته اعلام کرده‌اند. یکی از مقامات اقلیم در سلیمانیه به نگارنده گفت با بالا رفتن شمار مبتلایان به کرونا در پنجوین (نزدیک‌ترین شهر به مرز باشماق) که به باور آن‌ها ناشی از پیک دوباره کرونا در استان کردستان ایران و شهر مریوان و مسافران ایرانی است آ‌ن‌ها مرز را بسته‌اند.

«مجید خورشیدی»، معاون استانداری بوشهر گفت ماسک زدن برای کارکنان ادارات این استان در محیط کاری اجباری شده است و نداشتن ماسک موجب توبیخ کارکنان می‌شود.

«علی‌رضا زالی»، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران خبر داد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در تهران، ۱/۵ برابر افزایش پیدا کرده است.

براساس گزارش روزنامه همشهری، مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا برای تعطیلی آشپزخانه‌ها و آبدارخانه‌ها در ادارات دولتی منجر به موج اخراج کارگران پیمانی شده که در این بخش مشغول به کار بوده‌اند.

«علی‌رضا رئیسی»، معاون بهداشتی وزارت بهداشت برای چندمین بار از احتمال اوج‌گیری کرونا و آنفلوانزا در ایران در پاییز خبر داد و گفت وزارت بهداشت طرح ملی «هر خانه یک پایگاه سلامت» را برای افزایش آگاهی عمومی درباره کرونا اجرا می‌کند.

«رضا جلیلی خشنود»، رییس بیمارستان شهدای تجریش، با اشاره به این‌که تاکنون ۱۰۰ نفر از کادر درمان آن بیمارستان به کرونا مبتلا شده‌اند، گفت بازگشایی مشاغل به معنای کاهش خطر کرونا نیست و احتمال پیک مجدد بیماری وجود دارد.

۱۴ خرداد (۳ ژوئن)

برای دومین روز متوالی، تعداد مبتلایان جدید شناسایی‌شده در ایران، بالای سه هزار نفر در روز بود. علاوه بر خوزستان، خراسان شمالی و لرستان که در وضعیت قرمز قرار دارد، استان‌های فارس، لرستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان‌و‌بلوچستان، آذربایجان غربی و شرقی، کرمانشاه، کردستان، قزوین و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارند.

«کیانوش جهانپور»، سخنگوی وزارت بهداشت، اعلام کرد برای دومین روز متوالی تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به بیش از سه هزار نفر رسید و در ۲۴ ساعت گذشته، ٣١٣۴ بیمار جدید مبتلابه کووید ۱۹ در ایران شناسایی شده‌‌اند، ۷۰ بیمار درگذشته‌اند و ٢۵۵٧ بیمار مبتلابه کووید ۱۹ هنوز در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

«علی‌رضا رییسی»، معاون بهداشتی وزیر بهداشت ادعا کرد ایران فرایند تولید واکسن کرونا را آغاز کرده‌ است اگر هیچ‌چیز فعلا قطعی نیست اما حدود ۱۸ ماه دیگر طول می‌کشد تا این واکسن به‌دست عموم مردم برسد.

«علی‌رضا زالی»، فرمانده ستاد کرونای تهران با اشاره به این‌که علایم بالینی بیماران مبتلابه ویروس کرونا در ایران متنوع شده است از افزایش موارد ابتلا به کرونا در پایتخت خبر داد. به گفته زالی، در میان مبتلایان به ویروس کرونا، علاوه بر علائم ثابت سرفه، تنگی نفس، لرز و مشکلات تنفسی، علائم جدیدی ازجمله مشکلات گوارشی و در میان افراد مسن علائمی از قبیل بی‌حالی، احساس ضعف و خستگی، تغییر خلق و کاهش تمرکز دیده می‌شود.

درحالی‌که چندی پیش اعلام شده بود جزیره کیش منطقه سفید و عاری از کرونا است، به گفته سخنگوی شورای سلامت کیش تا روز گذشته، ۳ مورد جدید ابتلا به کرونا در کیش ثبت شده و تعداد مبتلایان به کرونا در آن جزیره به بیش از ۶۰ نفر افزایش یافته است.

«مجید خورشیدی»، معاون استانداری بوشهر اعلام کرد که آن استان در میزان شیوع ویروس کرونا رکورد زده است و اگر این روند ادامه یابد، وضعیت وخیم‌تر خواهد شد.

«حسین فرشیدی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، با اشاره به این‌که بیشتر شهرهای استان در وضعیت قرمز هستند گفت پیش‌بینی می‌شد که ایران اواسط خرداد شاهد پیک موج سوم کرونا باشد. به گفته او در دو هفتۀ اخیر جهش قابل‌توجهی در آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان هرمزگان دیده شده که می‌تواند همان پیک موج سوم باشد.

«طاهره چنگیز»، رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ١١٠٠ نفر بیمار مبتلای قطعی و مشکوک به کرونا در اصفهان به‌جز منطقه کاشان، جان خود را ازدست داده‌اند.

«محمد کعب عمیر» نماینده شوش در مجلس، گفت شهرستان ۲۲۰ هزار نفری شوش با توجه به میزان فوتی‌ها و مبتلایان در اثر کرونا، در شرایط عادی نیست و شهروندان ساکن شوش به دلیل نبود امکانات مجبور هستند برای درمان به شهرستان دزفول مراجعه کنند.

«ایلخان نوری»، رییس فدراسیون غواصی و نجات‌غریق، گفت طرح‌های ساحلی شمال کشور از ۱۵ خردادماه بازگشایی می‌شوند اما هنوز زمان بازگشایی استخرها مشخص نیست و زمانی استخرها باز می‌شوند که شرایط کشور به حالت عادی بازگشته باشد.

«حسین خوش‌اقبال»، معاون سیاسی استاندار کردستان، با اشاره به وضعیت بحرانی کرونا در سنندج و شیوع دوباره آن، از بازگشت محدودیت‌ها به این شهر و تعطیلی بخشی از واحدهای صنفی سنندج ازجمله آرایشگاه‌های مردانه و زنانه، باشگاه‌های ورزشی و آموزشگاه‌های خصوصی برای ٧٢ ساعت به‌منظور کاهش موارد ابتلا به کرونا خبر داد.

«حسن روحانی» گفت باید اخطارها و هشدارهای مسئولین در خصوص اوج‌گیری مجدد کرونا از سوی مردم و کسب‌وکارها به‌طورجدی مورد توجه قرار گیرد.

«محسن حاجی‌میرزایی»، وزیر آموزش‌وپرورش ایران گفت با توجه به نامعلوم بودن وضعیت سال تحصیلی آینده، یکی گزینه‌ها این است که در صورت موافقت مسئولان وزارت بهداشت، سال تحصیلی را زودتر شروع کرد.

«حسین قاسمی»، دبیر کمیته اجتماعی ستاد ملی کرونا هشدار داد رفع تدریجی محدودیت‌ها با اجرای کنترل هوشمند برنامه‌ریزی‌شده، اما اگر روند بیماری تغییر کند، قطعا مجبور به بازگشت محدودیت‌ها خواهیم بود.

۱۵ خرداد (۴ ژوئن)

آمار شناسایی مبتلایان جدید به ویروس کرونا به عدد ٣۵٧۴ نفر در روز رسید که بالاترین میزان شناسایی مبتلایان از روزی است که رسیدن ویروس کرونا به ایران به‌صورت رسمی اعلام شد. وضعیت ابتلا به کرونا در خوزستان، هرمزگان، کردستان و کرمانشاه همچنان قرمز است و میزان ابتلا روند صعودی دارد. روند ابتلا در تهران، یزد، اصفهان، گیلان و چهارمحال بختیاری هم صعودی است و از هر ٣ فرد مبتلابه ویروس کرونا یک نفر با علائم مغزی روبرو می‌شود.

«کیانوش جهانپور»، سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت از دیروز تا امروز ۱۵ خرداد، سه هزار و ۵۷۴ بیمار جدید مبتلابه کرونا در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران شناسایی‌شده در ایران به ۱۶۴ هزار و ۲۷۰ نفر رسید. در ۲۴ ساعت گذشته همچنین ۵۹ بیمار مبتلابه کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان به ۸ هزار و ۷۱ نفر رسید.

«علی احسان‌پور»، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، با اشاره به افزایش قابل‌توجه تعداد موارد شناسایی‌شده ابتلا به کرونا در خوزستان در شبانه‌روز گذشته، گفت با توجه به فعالیت و شلوغی بازارهای خوزستان در روزهای قبل از عید فطر این افزایش آمار کاملا قابل پیش‌بینی بود.

«محمود نوری»، معاون درمان دانشگاه صدوقی یزد با اشاره به این‌که ۶۰٪ از مردم یزد، نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی‌خیال هستند گفت افزایش موارد ابتلا و قرار گرفتن بعضی از استان‌های هم‌جوار یزد در وضعیت هشدار، آن استان را در خطر پیک دوم کرونا قرار داده است.

«حسین فرشیدی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، گفت سرعت انتشار ویروس کرونا در هرمزگان در موج سوم بالا رفته است و «محمود حسین‌پور» معاون بهداشت این دانشگاه هم گفت موارد شناسایی از ۱۰٪ نمونه‌ها به ۳۵ درصد رسیده است و مرگ‌و‌میرهای ناشی از این بیماری نیز در هرمزگان روند صعودی دارد.

«آبتین حیدرزاده»، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت ویروس کرونا در جامعه در جریان است و این‌که وضعیت عادی شده و باید روابط اجتماعی عادی شود نادرست است و رعایت مردم در پیشگیری از انتشار ویروس کرونا کم شده است.

«اقبال عباسی»، استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به این‌که استان در وضعیت هشدار و بحران است، خبر داد که تمامی مراکز تفریحی، اقامتی، توریستی، پارک‌ها و فضاهای سبز و مکان‌های خدماتی شهری و روستایی استان همچنان تعطیل است و برپایی چادر و اقامت مسافر و گردشگر در این مراکز و اماکن ممنوع است.

«مینو محرز»، عضو کمیته کشوری ستاد کرونا در خصوص موج دوم ویروس کرونا در تهران گفت آمار مراجعان نسبت به گذشته بیشتر شده است و با باز شدن اماکن عمومی مثل رستوران‌ها انتظار افزایش تعداد مبتلایان می‌رفت و می‌توان گفت موج جدیدی از شیوع کرونا آغاز شده است.

«بابک زمانی»، متخصص مغز و اعصاب، گفت کرونا می‌تواند فرد را دچار علائم مغزی کند، به‌طوری‌که از هر ٣ فرد مبتلابه کرونا، یک نفر با علائم مغزی روبرو می‌شود و ٣٪ مبتلایان به کرونا هم دچار سکته مغزی می شوند.

«احمد مشکورنیا»، رییس مرکز بهداشت شرق اهواز گفت ۱۰ درصد از تمام مبتلایان به کرونا و ۷٪ از جان‌باختگان بر اثر کرونا در ایران متعلق به خوزستان است.

«حسن ذبیحی»، مدیر شبکه بهداشت اردستان در استان اصفهان گفت در چند روز اخیر اکثر بیماران جدید کرونا در این شهر، کودکان و نوجوانان از سنین ۵ تا ۱۷ سال بوده‌اند.

«سعید نمکی»، وزیر بهداشت، اعلام کرد نحوه فعالیت‌ سینماها و مراکز هنری در ایران تا پایان خرداد تعیین تکلیف خواهند شد و افزود مقررشده فعالیت کلاس‌های آموزش قرآن با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی آغاز شود.

«قاسم جان‌بابایی»، معاون درمان وزارت بهداشت گفت تست سرولوژی یا آنتی‌بادی که ممکن است هزینه‌های هنگفتی برای مردم ایجاد کند، صرفا کاربرد تحقیقاتی دارد و جایگاه تشخیصی این تست هنوز ثابت نشده است.

«ارسلان سالاری»، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با ابراز نگرانی از افزایش شمار مبتلایان به کرونا در گیلان اعلام کرد افزایش تعداد بستری‌های کرونا نشان‌دهنده شیوع «پیک دوم» این بیماری در آن استان است.

«داود رشتچیان»، معاون آموزشی دانشگاه شریف گفت که با وجود ابلاغ وزارت علوم برای بازگشایی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی از ۱۷ خرداد، در عمل امکان بازگشایی خوابگاه‌ها وجود ندارد و امتحانات دانشجویان مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه شریف، غیر حضوری برگزار می‌شود.

۱۶ خرداد (۵ ژوئن)

سرعت انتقال ویروس کرونا در ایران همچنان رو به افزایش است اما بنا بر اعلام وزارت بهداشت، میزان شناسایی روزانه مبتلایان که روز پیش رکورد زده بود به زیر ۳ هزار نفر برگشت. در همین حال، علاوه بر خوزستان که همچنان وضعیتش قرمز است، استان‌های هرمزگان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، بوشهر، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان جنوبی، فارس و سیستان‌وبلوچستان در وضعیت هشدار کرونا قرار دارند.

«کیانوش جهانپور»،‍ سخنگوی وزارت بهداشت، اعلام کرد در بیست‌و‌چهار ساعت گذشته تعداد ٢٨٨۶ بیمار جدید مبتلابه کووید-۱۹ شناسایی شده‌اند و مجموع مبتلایان به ١۶٧ هزار و ١۵۶ مورد رسیده است و ۶٣ بیمار دیگر مبتلابه کووید-۱۹ هم درگذشته‌اند و مجموع درگذشتگان به ٨١٣۴ نفر رسیده است. به گفته جهانپور، عده زیادی از بیماران جدید مبتلابه کرونا علایم خفیف و متوسط داشتند.

«محمد دهقانی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت در خراسان جنوبی هم مثل کل کشور، تعداد بیماران رو به افزایش است و ممکن است ستاد ملی مقابله با کرونا اعمال محدودیت‌های جدید را در دستور کار قرار دهد تا بتوانند وضعیت را کنترل کنند.

«محمود حسین‌پور»، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن اشاره به این‌که از ستاد مقابله با کرونا خواسته‌اند هفته آینده محدودیت‌هایی را در سطح هرمزگان اعمال کند، هشدار داد که نزدیک به ۶۰ درصد مبتلایان جدید به کرونا در آن استان زیر ۴۰ سال سن دارند.

«فریدون همتی»، استاندار هرمزگان، منتظر نظر ستاد ملی کرونا نماند و دستور اجرای دوباره محدودیت‌ها در این استان برای مقابله با شیوع را صادر کرد و گفت که این محدودیت‌ها بسته به وضعیت شیوع کرونا در هر شهرستان، از تعطیلی بازارها و پارک‌ها تا محدودیت تردد، اجباری شدن ماسک، منع برگزاری عروسی و ختم را شامل می‌شود.

«مجتبی شجاعی»، فرماندار شهرستان دلگان در سیستان‌وبلوچستان با اشاره به وضعیت فوق بحرانی این شهرستان، گفت سرعت شیوع و انتقال کرونا بالا رفته و در صورت عدم تحقق شرایط پیشگیرانه بهداشتی، نه‌تنها ویروس کرونا کنترل نخواهد شد بلکه در همه جامعه گسترش‌یافته و جان بسیاری از افراد را به مخاطره خواهد افکند.

«فرنوش نوبخت»، مدیرعامل متروی تهران، ضمن اشاره به برنامه‌ریزی مترو برای افزایش احتمالی ظرفیت مسافران در مترو گفت مسافران باید هنگام حضور در مترو از ماسک استفاده کنند وگرنه برخوردهای سخت‌گیرانه‌تری انجام می‌شود.

«علی‌رضا زالی»، فرمانده ستاد کرونای تهران گفت طرح ترافیک از ۱۷ خرداد به‌صورت آزمایشی اجرا خواهد شد و اگر موجب تغییرات جدی در گسترش بار بیماری شود، با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد آن بازنگری می‌شود.

«هوشیار فقیهی»، معاون اقتصادی اتاق اصناف ایران، گفت خسارت ماهانه تعطیلات ناشی از کرونا برای واحدهای صنفی بیش از ۲۶ هزار میلیارد تومان بوده است.

امتحانات پایانی پایه دوازدهم نظری اعم از نهایی و غیرنهایی از فردا ۱۷ خردادماه به شکل حضوری برگزار می‌شود. این در حالی است که بسیاری از دانش‌آموزان این پایه با برگزاری حضوری امتحانات به دلیل شیوع کرونا مخالف بودند.

۱۷ خرداد (۶ ژوئن)

«حسن روحانی»، هم‌زمان با گفتن این‌که نباید با بیان این‌که پیک دوم و سوم اوج بیماری کرونا در کشور ایجاد شده مردم را نگران و مضطرب کرد، هشدار داد پایان مشخصی برای کرونا نداریم و نباید به مردم امید الکی داد. در همان حال، به استناد داده‌های وزارت بهداشت وضعیت خوزستان، هرمزگان، مشهد، ارومیه، کرمانشاه، بوشهر، بیرجند، بندرعباس و سنندج قرمز است.

حسن روحانی که تنها یک هفته پس از اعلام رسمی شناسایی کرونا در ایران، گفته بود «از شنبه روال کشور به حال عادی بازمی‌گردد»، بیش از ۱۰۰ روز پس از شیوع کرونا، ضمن اشاره به این‌که دوره اپیدمی کرونا طولانی خواهد بود و نمی‌دانیم پایان آنچه تاریخی است، برای چندمین بار تاکید کرد کسب‌وکارها و اقتصاد کشور باید هم‌زمان با روند مبارزه با ویروس کرونا فعال باشند. روحانی ادامه داد ارائه بسته‌های حمایتی به اقشار نیازمند تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت و نباید به‌واسطه امید کاذب فاقد مبنای علمی برنامه‌ریزی و اقدام کرد.

«حسن روحانی» خبر داد که در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا بازگشایی مهدهای کودک، کلاس‌های قرآن و آموزشگاه‌ها و تورهای گردشگری از ۲۴ خرداد تصویب شد و سینماها و سالن‌های کنسرت‌ها هم به‌شرط حضور ۵۰ درصد ظرفیت سالن‌ها و رعایت کامل پروتکل‌ها می‌توانند از ابتدای تیرماه فعالیت خود را آغاز کنند.

روحانی همچنین با گفتن این‌که در این شرایط شیوع کرونا هم باید کار کرد، کارخانه‌ها فعال باشد، مغازه‌ها باز باشد و رفت‌وآمدها در حد ضرورت در جریان باشد و مقابله با ویروس هم ادامه داشته باشد خبر داد که علاوه بر مناطق سفید، از ابتدای تیرماه در تمامی مناطق زرد نماز جمعه با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

«کیانوش جهانپور»، سخنگوی وزارت بهداشت گفت ۲۲۶۹ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در ایران شناسایی شده و شمار مبتلایان به ۱۶۹ هزار و ۴۲۵ مورد قطعی افزایش یافت. در همین ۲۴ ساعت اخیر ۷۵ بیمار فوت کرده‌اند و مجموع آمار رسمی جان‌باختگان این بیماری به ۸۲۰۹ نفر رسیده است.

«حسین عرفانی»، رییس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، گفت هیچ شاهدی در مورد کاهش قدرت ویروس کرونا در شرایط فعلی نسبت به اسفندماه وجود ندارد و موج فعلی بیماری در کشور هم موج اول بیماری است و هر منطقه از کشور در نقطه‌ای از پیک اول بیماری قرار دارند.

در مقابل؛ «هوشنگ بازوند»، استاندار کرمانشاه، گفت در استان کرمانشاه مردم قطعا با پیک دوم بیماری کرونا مواجه شده‌اند.

«فرزین رضاعی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن اشاره به وضعیت وخیم شیوع ویروس کرونا در شهرستان‌های سنندج و قروه و گفت این مناطق در خطر مواجه با موج جدید و شدیدتری از این بیماری هستند.

«فریدون همتی»، استاندار هرمزگان خبر داد همه تخت‌های آی‌سی‌یوی بیمارستان‌های بندرعباس با بیماران بدحال مبتلابه کووید‌-۱۹ پر شده و قرار است ۶۰ تخت آی‌سی‌یو به ظرفیت فعلی بیمارستان‌های استان هرمزگان اضافه شود.

براساس نتایج جدیدترین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) و دفتر مطالعات اجتماعی شهرداری تهران که در تاریخ ۱۱ تا ۱۳ خرداد انجام شده، ۴۱ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند به اندازه زیاد، ۲۲ درصد به اندازه متوسط و ۳۷ درصد به اندازه کم، نگران ابتلای خود و خانواده‌شان به بیماری کرونا هستند.

مدیرعامل متروی تهران اعلام کرد شرکت متروی این شهر در سه ماه گذشته به علت شیوع ویروس کرونا بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان ضرر کرده است.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی نوشت وضعیت ۱۰ شهر مازندران که پیش‌ازاین سفید توصیف شده بود دوباره زرد شده و اکنون هیچ شهری در مازندران در وضعیت سفید نیست و شهر گلوگاه در شرق مازندران هم در وضعیت قرمز است.

«مهدی جمالی‌نژاد»، رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های ایران، اعلام کرد براساس برآوردها، شیوع کرونا بیش از یک هزار میلیارد تومان هزینه و زیان به شهرداری‌ها تحمیل کرده است.

۱۸ خرداد (۷ ژوئن)

درحالی‌که ۱۰ استان خراسان رضوی، سمنان، سیستان‌و‌بلوچستان، کردستان، آذربایجان شرقی، لرستان، کرمانشاه، هرمزگان، خراسان شمالی و خوزستان قرمز است و بخش مراقبت‌های ویژه در بندرعباس با کمبود تخت مواجه شده است، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران هم هشدار داد که شمار مراجعان مبتلابه ویروس کرونا به مراکز درمانی، هم‌زمان با بازگشایی اقتصادی، شتاب گرفته است.

«کیانوش جهانپور»، سخنگوی وزارت بهداشت، خبر داد که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۳۶۴ مورد جدید مبتلابه کووید-۱۹ در سراسر ایران شناسایی شده و تعداد کل مبتلایان به کووید-۱۹ در ایران به ۱۷۱ هزار و ۷۸۹ نفر رسید. در همین مدت، ۷۲ نفر دیگر بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند و تعداد کل جان‌باختگان به ۸۲۹۱ رسید.

«شاپور بدیعی»، معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد در روزهای اخیر میزان ابتلا به بیماری کووید-۱۹ در مشهد و شهرهای دیگر در استان خراسان رضوی افزایش یافته است و این در حالی است که صحن‌های حرم امام هشتم شیعیان و حدود یک‌سوم مراکز اقامت گردشگران در مشهد از ششم خرداد بازگشایی شدند.

«محمدمهدی گویا»، رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، با گفتن این‌که از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران «مراکز درمان سرپایی» مبتلایان به کووید-۱۹ در ایران در حال فعالیت است،‌ گفت عمده مراجعان که بین ۳۰ تا ۵۹ ساله بودند به‌وسیله «کلروکین» درمان شدند.

«محمدرضا احمدپناه»،‌ رییس اتحادیه پیتزافروشان و اغذیه شیراز،‌ از بیکاری ۱۰ هزار نفر از کارگران مغازه‌های فست‌فود و ۴۸۰۰ نفر از کارگران رستوران‌ها در آن شهر خبر داد.

«فرهاد دژپسند»،‌ وزیر اقتصاد ایران،‌ با اشاره به منفی بودن رشد اقتصادی این کشور در سال گذشته اعلام کرد بحران کرونا به تولید ناخالص داخلی ۱۵ درصد آسیب زده است.

«علی جلالیان»، پدر «زینب جلالیان»، زندانی سیاسی باسابقه گفت دخترش در زندان قرچک به کرونا مبتلا شده و در حال حاضر با تنگی نفس و تب شدید در یک اتاق جدا با چند زندانی بیمار دیگر نگهداری می‌شود. مسئولان زندان به دستور وزارت اطلاعات از انتقال او به بیمارستان خودداری می‌کنند.

«سید محمود علوی»، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز خبر داد تعداد مبتلایان جدید به کرونا در سطح خوزستان روزانه به بالای ۷۰۰ نفر رسیده است. به گفته او خوزستان هنوز در موج اول این بیماری است.

«رضا نجاتی»، سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان خوزستان گفت استفاده از ماسک باید برای مردم یک عادت شود و همه استفاده از ماسک در مکان‌های شلوغ را یک تکلیف بدانند.

۱۹ خرداد (۸ ژوئن)

درحالی‌که به‌جز شهرستان ابوموسی، هیچ نقطه سبزی در ایران وجود ندارد، استان‌های خوزستان، خراسان رضوی، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، سیستان‌وبلوچستان، کردستان، کرمان و آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، در وضعیت هشدار و قرمز قرار دارند و شمار مبتلایان در استان‌های یزد، خراسان جنوبی، مازندران و اصفهان نیز افزایش یافته است.

«کیانوش جهانپور»، سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت در شبانه‌روز گذشته، ٢٠۴٣ نفر به ویروس کرونا مبتلا شدند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ١٧٣ هزار و ٨٣٢ مورد رسید و در همین مدت، ٧٠ بیمار دیگر جان خود را از دست دادند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ٨٣۵١ نفر رسید.

«کیانوش جهانپور»، گفت این افزایش موارد ابتلای جدید به‌هیچ‌وجه به معنای شیوع بیشتر بیماری نیست، تقریبا به‌جز جزیره ابوموسی، هیچ نقطه سبز کرونا در کشور وجود ندارد.

«علی ربیعی»، سخنگوی دولت، ضمن اشاره به این‌که مهم‌ترین اولویت دولت مبارزه با ویروس کرونا است، مدعی شد بازگشایی‌ها به معنی عادی‌سازی نیست و در مرحله جدیدی از مبارزه با کرونا، سیاست‌های سخت‌گیرانه نظارتی و کنترلی همراه با راه‌اندازی معیشت و زندگی اقتصادی در دستور کار است.

ربیعی همچنین با اشاره به بازگشایی مراکز فرهنگی، تفریحی، مهد‌کودک‌ها و آژانس‌های مسافرتی گفت تعداد آزمایشگاه‌ها از ۱۲۰۰ به ۲۰۰۰ مورد افزایش خواهد یافت و گسترش امکانات زیرساختی مانند تخت‌های آی‌سی‌یو و سی‌تی‌اسکن‌ها در همه استان‌ها و اعزام سه هزار متخصص در بخش‌های مختلف به مناطق محروم و تقویت شبکه بهداشت از استراتژی‌های دولت است.

بنا بر اعلام گزارش اپیدمیولوژی ویروس کرونا منتشر شده از سوی وزارت بهداشت در روزهای اخیر، در روند کشوری این بیماری تغییرات صعودی مشاهده شده است. در ٧ استان کشور، روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی و در ١٣ استان، روند صعودی یا شروع پیک گزارش شده و در سه استان خراسان شمالی، البرز و سیستان‌و‌بلوچستان اخیراً پیک اپیدمی تجربه شده است.

«محمدرضا دهقانی»، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت افزایش شمار مبتلایان بستری در بیمارستان‌ها به ۱۰۰ نفر، زنگ خطر وضعیت هشدار کرونا را در استان یزد به صدا درآورده است.

«مهدی شفیعی»، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، هشدار داد که کرونا در کرمان رکورد زده و وضعیت در جنوب کرمان قرمز است و با مثبت اعلام شدن جواب آزمایش ۱۴۷ مورد دیگر از میان ۴۵۷ نمونه تست ارسالی به آزمایشگاه‌های استان در شبانه روز گذشته است.

«سعید کشمیری»، رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ضمن اشاره به این‌که شیوع ویروس کرونا در بوشهر خیز برداشته است، گفت ٩٠ درصد بیمارانی که نتیجه آزمایش پی‌سی‌آر آن‌ها در استان بوشهر مثبت شده، علامت ندارند. او ادامه داد تا ۲ سال آینده درگیر ویروس کرونا هستیم.

«محمد دهقانی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، گفت افزایش قابل‌ملاحظه موارد مثبت کرونا در چند روز اخیر در خراسان جنوبی و قرمز شدن وضعیت در دو شهرستان این استان، نتیجه کم شدن حساسیت مردم به رعایت مسایل بهداشتی، رفتن به مسافرت و دیدوبازدیدها و عادی شدن شرایط است.

«کامبیز مهدی‌زاده»، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، هم گفت خراسان‌جنوبی اکنون در آغاز شیوع یک پیک جدید کرونا است و یکی از دلایل آن افزایش شیوع کرونا در استان مجاور سیستان‌وبلوچستان و ورود بیماران این استان به خراسان جنوبی است.

«هوشنگ بازوند»، استاندار کرمانشاه که به‌تازگی محدودیت‌هایی را برای مقابله با کرونا ابلاغ کرده بود، ضمن هشدار در مورد احتمال تشدید این محدودیت‌ها در صورت شیوع بیشتر کرونا در کرمانشاه گفت این استان در حال سپری کردن موج دوم کرونا است که از گذشته سخت‌تر است و با شدت بیشتری خودنمایی می‌کند. به گفته بازوند در موج نخست ویروس کرونا حداکثر ۱۹۴ تخت بیمارستانی در استان اشغال شد اما با آغاز موج دوم تاکنون تخت‌های بیمارستانی اختصاص‌یافته به بیماران کرونایی به ۳۱۲ تخت رسیده است.

«حمیدرضا رحیمی»، رییس کارگروه اطلاع‌رسانی بیماری کووید-۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد، نسبت به افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در مشهد و خراسان رضوی هشدار داد و گفت در صورت تداوم افزایش مبتلایان به کرونا در مشهد، احتمال تصمیم‌گیری جدید و بازگشت محدودیت‌ها برای پیشگیری از بیماری وجود دارد.

گزارش هفته اخیر دانشگاه‌های علوم پزشکی مازندران و بابل نشان می‌دهد به طور میانگین، روزانه بیش از ۵۰ بیمار مبتلابه ویروس کرونا در بیمارستان‌های دولتی استان بستری می‌شوند، اما بسیاری از درمانگران مازندرانی بر این باورند اگر همانند تعطیلات تابستانی سال گذشته، مسافرت از سیار استان‌ها به مازندران زیاد باشد، این استان قطعا با موج دوم این بیماری با شرایط حادتر از دور اول مواجه می‌شود.

«آرش نجیمی»، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با اشاره به افزایش شمار مبتلایان در آن استان گفت در هفته‌های گذشته نتایج مثبت آزمایش‌های تشخیص کرونا در استان به کمتر از ۲۰ درصد رسیده بود اما در ۲ هفته گذشته دوباره به ۳۰ درصد افزایش یافته است.

«ناهید خداکرمی»، رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران هشدار داد که مترو در تهران کانون انتقال کرونا شده است و دولت باید تسهیلات خرید اتوبوس و واگن را فراهم کند.

«عبدالرضا فاضل»، معاون امنیتی استاندار گلستان از احتمال آغاز موج جدید شیوع کرونا در این استان خبر داد و گفت که تعداد مبتلایان و بستری‌های کرونا در گلستان نسبت به هفته‌های گذشته کمی افزایش داشته و شلوغی‌های اخیر سبب نگرانی شده است.

«رضا ملک‌زاده»، معاون تحقیقات و فن‌آوری وزارت بهداشت گفت یک بررسی کلی در سطح ایران نشان داد در بسیاری از شهرها، ۸۰ تا ۹۰ درصد مردم هنوز مبتلابه ویروس کرونا نشده‌اند.

«حسین فرشیدی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت روز یک‌شنبه نتیجه آزمایش کرونای ۳۴۱ بیمار در هرمزگان مثبت شد و بخش کرونای بیمارستان محمدی بندرعباس پر شده است.

۲۰ خرداد (۹ ژوئن)

روند ابتلا به کرونا در برخی از استان‌ها ایران همچون هرمزگان، تهران، فارس، کهگیلویه و ‌‌بویراحمد، کرمانشاه، بوشهر، زنجان و کردستان شتاب گرفته است. در هرمزگان، بیمارستان‌ها با کمبود تخت مواجه شده‌اند و مسئولان درمانی استان هشدار داده‌اند برای این‌که امکان پذیرش همه بیماران نیازمند بستری فراهم شود، باید تعداد تخت‌های موجود سه برابر شود. در سنندج هم شمار مبتلایان دو برابر شده است و مسئولان درمانی می‌گویند بیماری طغیان کرده است.

«سیما سادات‌لاری»، سخنگوی جدید وزارت بهداشت اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته، ٢٠٩۵ بیمار جدید مبتلابه کووید-۱۹ شناسایی شده‌اند و مجموع مبتلایان به ۱۷۵ هزار و ۹۲۷ نفر رسیده و کنونی در مجموع ۲۶۳۹ مبتلا در وضعیت شدید و بحرانی بیماری هستند و در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند. در همین مدت، ۷۴ بیمار دیگر درگذشته‌اند و مجموع درگذشتگان به ۸۴۲۵ نفر رسیده است.

«سعید نمکی»، وزیر بهداشت، سیما سادات‌لاری، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را با حفظ سمت به‌عنوان سخنگوی وزارت بهداشت منصوب کرد. تا پیش‌ازاین، «کیانوش جهانپور»، رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت، به‌صورت غیررسمی سخنگویی وزارت بهداشت را انجام می‌داد. گفته شده است کنار گذاشتن کیانوش جهانپور، واکنشی به مواضع سیاسی او در شبکه‌های اجتماعی ازجمله درگیری دو ماه پیش او با سفیر چین در تهران بود.

«علی‌رضا زالی»، فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران، هشدار داده است مراجعه مبتلایان به کرونا به بیمارستان‌های تهران ۳.۵ درصد افزایش یافته است. هم‌زمان، با فعال شدن دوباره طرح ترافیک، به مسافران مترو و حمل‌ونقل عمومی افزوده شد و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در سامانه حمل‌ونقل عمومی دشوارتر شد.

«صدیق جدیدالاسلامی»، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ضمن اشاره به این‌که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سنندج نسبت به دوره اول شیوع این بیماری ٢ برابر شده است، هشدار داد اگر مردم اصول بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نکنند، باید منتظر موج بحرانی بیماری کووید-۱۹ در کردستان بود.

«حسین فرشیدی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، هشدار داد وضعیت هرمزگان بحرانی است، ظرفیت بخش‌های کرونایی بیمارستان‌ها پر شده و باید تخت‌های بیمارستانی ٣ برابر ظرفیت فعلی افزایش یابد.

«پرویز قزلباش»، رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، ضمن اشاره به این‌که در هفته اخیر ابتلا به ویروس کرونا در آن استان روند افزایشی به خود گرفته، خبر داد که از مجموع ۱۵ هزار و ۱۲۹ تست انجام‌شده در آن استان، آزمایش بیش از ٢٩٢٩ نفر مثبت بوده است.

«عبدالرضا قاسم‌پور»، معاون استاندار فارس، ضمن اشاره به این‌که احتمالا موج دوم کرونا در آن استان آغاز شده است، هشدار داد که با افزایش شمار مبتلایان، ممکن است اقداماتی مانند تعطیلی صنوف، محدودیت مسافرت‌ها، لغو پروازها و کاهش ورود اتوبوس‌ از استان‌های قرمز و آلوده به فارس، در روزهای پیش‌رو مجددا عملیاتی شود.

«پرویز یزدان‌پناه»، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، با اشاره به سیر صعودی ابتلا به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد در اثر مجاورت با استان‌های خوزستان و بوشهر که در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند، گفت ۴۲ نفر از ۶۱ مبتلای ۲۴ ساعت اخیر در آن استان، کسانی هستند که در یک مراسم تشییع‌جنازه در یاسوج و مراسم عروسی در گچساران و لیکک حضور داشته‌اند.

«سعید کشمیری»، رئیس دانشگاه بوشهر، گفت در نتیجه کنار گذاشتن محدودیت‌ها و از سرگیری کسب‌وکارها و همچنین عادی انگاری وضعیت توسط مردم، شیوع کرونا در بوشهر شتاب گرفت و در مدت یک ماه، آمار مبتلایان ۱۰ برابر شد و وضعیت استان در مرحله هشدار قرار گرفته است: «در این استان ۱۴۲ تخت ویژه داریم و اگر ۱۴۳ بیمار نیازمند این امکانات باشند یکی از آن‌ها جانش را از دست می‌دهد».

«حسین رحیمی»، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، با اشاره به افزایش تراکم در مترو در پی از سرگیری مجدد طرح ترافیک در پایتخت و تلاش پلیس برای جلوگیری از ورود افراد بدون ماسک به مترو، گفت پلیس برای حفظ سلامتی مردم و شهروندان موافق اجرای طرح ترافیک در تهران نبود اما درنهایت ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم نهایی را اتخاذ کرد.

«حبیب‌الله مسعودی»، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، از تهیه پیش‌نویس پروتکل حضور کودکان در مهدهای کودک با ظرفیت حداکثر یک‌سوم تا ۵۰ درصدی و اولویت والدین شاغل از ۲۴ خرداد خبر داد.

«احسان مصطفوی»، عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ وزارت بهداشت و رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید انستیتو پاستور ایران، با اشاره به مطالعات سرواپیدمیولوژی کرونا در مناطق مختلف کشور گفت براساس یافته‌ها شاید نزدیک به ۱۵ میلیون نفر از جمعیت ایران تاکنون به ویروس کرونا آلوده شده باشند، هرچند تست‌های سرولوژی خطاهایی نیز دارند.

«علی‌اصغر جهانگیر»، رییس سازمان زندان‌ها، مدعی شد هیچ زندانی در زندان‌های کشور در این سه ماه که از شیوع کرونا در ایران می‌گذرد بر اثر این بیماری فوت نکرده است. این در حالی است که پیش‌تر خبرهای بسیاری از سوی نهادهای حقوق بشری دراین‌باره منتشر شده بود.

دانشگاه آزاد ایران که یک‌میلیون و پانصد هزار دانشجو و ۴۰۰ پردیس دانشگاهی در تقریبا همه شهرهای ایران دارد، اعلام کرد برگزاری امتحانات در شهرهایی با وضعیت قرمز شیوع کرونا ممنوع است.

۲۱ خرداد (۱۰ ژوئن)

درحالی‌که حسن روحانی، می‌گوید بخشی از افزایش شمار بیماران مبتلابه کرونا در هفته‌های اخیر، نتیجه افزایش میزان تست‌های تشخیصی در ایران است، وزارت بهداشت می‌گوید وضعیت خوزستان، کردستان و کرمانشاه قرمز و بحرانی است و استان‌هایی چون اصفهان، سیستان‌وبلوچستان، یزد، کرمان، هرمزگان، بوشهر و آذربایجان شرقی در وضعیت هشدار قرار دارند. وزارت بهداشت هشدار داده است رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور ۵۵ درصد کاهش یافته و احتمال دارد محدودیت‌ها در برخی استان‌ها بازگردد. حسن روحانی هم گفته است بازگشایی‌ها از ابتدا مشروط بوده است.

«سیما سادات‌لاری»، سخنگوی وزارت بهداشت، اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته براساس یافته‌های قطعی آزمایشگاهی، ٢٠١١ بیمار جدید مبتلابه کووید-۱۹ شناسایی شده‌اند که ٨١١ آنان بستری شده‌اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ١٧٧ هزار و ٩٣٨ مورد رسیده است. در همین فاصله زمانی، ٨١ بیمار مبتلابه کووید ۱۹، درگذشته‌اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ٨۵٠۶ نفر رسیده است.

«عبدالرضا رحمانی‌فضلی»، وزیر کشور، در حاشیه نشست کمیته امنیتی ستاد ملی مقابله با کرونا، ‌گفت در بعضی مناطق، شهرها و مشاغل، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و مسائل بهداشتی برای پرهیز از ابتلا به ویروس کرونا ٧٠ درصد کاهش یافته است.

«حسن روحانی»، ضمن طرح این ادعا که بخشی از افزایش شمار بیماران مبتلابه کرونا در هفته‌های اخیر، نتیجه افزایش میزان تست‌های تشخیصی در ایران است و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد هشدار داد که مردم دستورالعمل‌ها را رعایت کنند چون بازگشایی‌ها از آغاز مشروط بوده است.

«شکرالله سلمان‌زاده»، رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان، با اشاره به این‌که روزانه ۵۰ تا ۷۰ نفر بر اثر کرونا می‌میرند اما به نظر می‌رسد مردم و برخی مسئولان دچار بی‌تفاوتی شده‌اند، هشدار داد شیوه رفع محدودیت‌ها نادرست است و در شرایطی که خوزستان وضعیت قرمز دارد به جای افزایش محدودیت‌ها، روزبه‌روز محدودیت‌ها بیشتر برداشته می‌شود.

«مهدی شفیعی»، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، گفت با توجه به افزایش شمار مبتلایان به کرونا و افزایش شمار مرگ‌و‌میر ناشی از آن در روزهای گذشته، استان کرمان در وضعیت هشدار قرار گرفته و ممکن است در برخی از شهرهای آن استان وضعیت به زودی قرمز شود.

«پرویز یزدان‌پناه»، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، هشدار دارد موارد ابتلا به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد در حال افزایش است و در چنین شرایطی باید شهروندان حتی‌الامکان در منزل بمانند و جز برای تامین مایحتاج زندگی یا دارو از خانه بیرون نروند.

«محمود کیانی»، فرماندار اردل در چهارمحال و بختیاری با اشاره به این‌که تست کرونای ۴۰ نفر از میهمانان حاضر در یک جشن عروسی مثبت بوده است، هشدار داد چنانچه مهمان‌ها با حضور در مراسم عروسی و یا ترحیم به ویروس کرونا مبتلا شوند، برگزارکننده مراسم مرتکب جرم شده و با آن‌ها برخورد قضایی صورت می‌گیرد.

«عباس‌علی درستی»، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز، ضمن اشاره به این‌که در هفته گذشته موارد مثبت کرونا، بستری و بیماران بدحال افزایش یافته و اگر مردم رعایت نکنند، کنترل بیماری سخت شده و فاجعه انسانی رخ می‌دهد، هشدار داد با ادامه این وضعیت ممکن است محدودیت‌ها و تعطیلی‌ها دوباره در آن استان برقرار شود.

مقامات بهداشتی استان بوشهر گفته‌اند درحالی‌که تعداد مبتلایان شهرستان گناوه از شروع بیماری تا پایان اردیبهشت درمجموع به ۴۳ نفر رسید، در ۲۰ روز اخیر، ۱۴۰ مورد مثبت در این شهرستان گزارش شده‌ است که به معنای خطر شیوع این بیماری در مناطق گرمسیری است.

«محسن فرهادی»، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، ضمن اشاره به تعطیلی بیش از ۲۵۰ هزار واحد صنفی و صنعتی ازجمله رستوران‌ها و تالارها و کاهش حدود ۵۵٪ رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایران، هشدار داد رعایت پروتکل‌ها در شهر تهران نسبت به سایر استان‌ها ناامیدکننده‌تر است و ناچار به برخوردهای قضایی و حقوقی با متخلفان هستند.

«انوشیروان محسنی‌بندپی»، استاندار تهران هم اعلام کرد تنها ۳۰ درصد شهروندان در مترو و اتوبوس از ماسک استفاده می‌کنند.

«پیام طبرسی»، مدیر بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری، با تاکید بر افزایش آمار مبتلایان و بستری بیماران مبتلابه کرونا در ده روز اخیر، گفت در آن بیمارستان در دوره‌ پیک اسفند و فروردین معمولا ۲۵۰ نفر بستری بودند، در اردیبهشت تا اوایل خرداد این عدد به ۷۰ بستری رسید، اما الان مجددا به حدود ۱۸۰ نفر افزایش یافته است.

شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه اعلام کرد که از اول تیرماه نماز جمعه در شهرستان‌های زرد از نظر شیوع کرونا برگزار خواهد شد.

«محمد میرزابیگی»، رییس سازمان نظام پرستاری ایران اعلام کرد تاکنون ۷ هزار پرستار در کشور به کرونا مبتلا شده‌اند و ۱۸ پرستار نیز بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

«علی احسان‌پور»، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته، تست کرونای ۷۹۶ بیمار جدید در خوزستان مثبت شد و مجموع بیماران قطعی مبتلابه کرونا در خوزستان بنا بر آمار رسمی به ۲۲ هزار و ۷۷ نفر رسید.

«قاسم جان‌بابایی»، معاون درمان وزارت بهداشت هشدار داد کاهش سن ابتلا به کرونا و افزایش شمار بیماران جوان مبتلابه کرونا در بیمارستان‌های کشور نگران‌کننده است.

۲۲ خرداد (۱۱ ژوئن)

درحالی‌که مسئولان درمانی و بهداشتی ستاد مبارزه با کرونا از اقدامات موثر نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در کنترل نافرمانی مدنی سازمان‌یافته قدردانی می‌کنند، آمار مبتلایان به کرونا در ایران همچنان در حال افزایش است. افزایشی که سازمان‌های بین‌المللی و ناظران را نگران کرده است، اما مقامات ایرانی آن را نه ناشی از ضعف در کنترل بحران که نتیجه تست بیشتر و شناسایی دقیق‌تر مبتلایان می‌دانند.

درحالی‌که برخی مقامات دولتی در استان‌های درگیر کرونا می‌گویند با موج دوم کرونا مواجه شده‌اند، مقامات دولتی شروع «موج دوم» را رد می‌کنند و می‌گویند که صعود آمار، ناشی از تشخیص دقیق‌تر موارد ابتلا و افزایش تعداد تست‌هاست.

«سیما سادات‌سالای»، سخنگوی وزارت بهداشت، اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته ۲۲۳۸ بیمار جدید مبتلابه کووید-۱۹ شناسایی شد و مجموع بیماران به ۱۵۶ هزار و ۱۸۰ نفر رسید و در همین دوره زمانی ۷۸ بیمار دیگر فوت کردند و مجموع مرگ‌و‌میر از آغاز اپیدمی به ۸۵۸۴ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این‌که خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه، کردستان و کرمان همچنان در وضعیت هشدار یا قرمز از نظر شیوع کرونا قرار دارند، گفت میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایران به یک‌چهارم کاهش پیدا کرده است.

«حسن روحانی» مدعی شد اگر مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند مدارس و دانشگاه‌ها و مساجد و تمام مشاغل و حتی آن‌هایی که الان ممنوع هستند مثل تالارها، بخش گردشگری و حتی گردشگری خارجی نیز می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

«محمود علوی»، وزیر اطلاعات، گفت کرونا علاوه بر آسیب‌ها، برکاتی نیز به همراه داشته است و ازجمله برکات آن، تغییر موقعیت پزشکان در جامعه از کاسب‌کارانی صرف به هویت ارزشمند قهرمان است.

وزیر اطلاعات همچنین گفت ایران در مبارزه با کرونا حماسه رقم زده است که نتیجه پرچم‌داری «مقام رهبری و تمام فرماندهان بعدی در همه رده‌های سازمانی» است که خیلی از کشورها با امکانات و ادعاهای بیشتر به آن دست نیافته‌اند.

«علی‌رضا زالی»، فرمانده ستاد کرونای تهران گفت با وجود چالش‌های اقتصادی، به‌ندرت در نافرمانی مدنیِ سازمان‌یافته‌ای در کشور دیده شد و تقریبا یک ثبات نسبی در فضای سیاسی و اجتماعی کشور حاکم بود که نتیجه اقدامات موثر وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و اطلاعات سپاه است.

زالی که قبلا رییس سازمان نظام پزشکی ایران بود مدعی شد قطعاً وزارت اطلاعات در بحث بیماری کرونا تحلیل‌های قابل‌استفاده‌ای دارد و درخواست ما این است که این تحلیل‌ها در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار گیرد.

«فرزین رضاعی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت به دنبال افزایش آمار مبتلایان به کرونا و تداوم وضعیت قرمز در سنندج، بیمارستان توحید این شهر به‌طور کامل به بیماران کرونا اختصاص یافت و بیمارستان بعثت و کوثر سنندج نیز به‌عنوان پشتیبان دوم و سوم بیمارستان توحید در نظر گرفته شده است.

«احمد علم‌الهدی»، امام‌جمعه مشهد با تاکید بر این‌که خسارات ناشی از شیوع کرونا در خراسان رضوی بسیار زیاد است، گفت این خسارات با امکانات نظام و دولت قابل جبران نیست و تا حرم باز نشود و تا آمدن زائر، مشکلات اقتصادی حل نمی‌شود.

«سعید کشمیری»، رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت الگوی انتقال ویروس کرونا در استان بوشهر تا سه هفته پیش به‌صورت خوشه‌ای بود اما اکنون این فرم تغییر کرده و به سطح جامعه رسیده است.

«قاسم جان‌بابایی»، معاون درمان وزارت بهداشت، گفت شیوع کرونا در ایران به حدی رسیده که در مکان‌هایی که فاصله‌گذاری کمتر رعایت می‌شود استفاده از ماسک برای همه ضروری است.

«کامبیز مهدی‌زاده»، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، گفت خراسان جنوبی وارد مرحله جدید اپیدمی کرونا شده است و همه مردم باید پروتکل‌ها و نکات بهداشتی را رعایت کنند.

«هوشنگ بازوند»، استاندار کرمانشاه گفت انتظار دارد «در این شرایط دشوار» وزارت بهداشت به کمک کرمانشاه بیاید و در زمینه رفع کمبود ماسک و دیگر تجهیزات مورد نیاز کمک کند.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز خبر داد با دستور شورای عالی اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، مقررشده که آمار روزانه کرونا در استان‌ها تنها از طریق شورای عالی اطلاع‌رسانی و از سوی سخنگوی وزارت بهداشت اعلام شود.

۲۳ خرداد (۱۲ ژوئن)

درحالی‌که وضعیت در برخی از استان‌های ایران همچون لرستان، خوزستان، هرمزگان و آذربایجان شرقی همچنان قرمز است، مقامات استانی و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کردستان می‌گویند وضعیت این استان بحرانی است.

«سیما سادات‌لاری»، سخنگوی وزارت بهداشت، گفت ۲۳۶۹ مورد جدید ابتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی شد خبر داد و مجموع بیماران کووید-۱۹ به ۱۸۲ هزار و ۵۴۵ نفر رسید. در همین فاصله زمانی، ۷۵ بیمار کووید ۱۹ جان خود را ازدست‌داده‌اند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در ایران به ۸ هزار و ۶۵۹ نفر رسید.

«بهمن مرادنیا»، استاندار کردستان، ضمن اشاره به روند رو به رشد شمار مبتلایان به کرونا در آن استان گفت که وضعیت شهرستان سنندج بحرانی است و در هفته آینده بازارهای شهرستان‌های مرزی و مناطق گردشگری استان بسته خواهند شد.

«انوشیروان محسنی‌بندپی»، استاندار تهران، ضمن اشاره به این‌که مهدکودک‌ها از شنبه ۲۴ خرداد بازگشایی خواهند شد، هشدار داد با توجه به افزایش ۳.۵٪ مراجعان به مراکز درمانی، در صورت تداوم عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی مبارزه با کرونا، اقدامات سخت‌گیرانه وضع خواهند شد.

«سعید بابایی»، از مدیران سازمان بهزیستی کشور، گفت پذیرش کودکان در همه مناطق سفید، زرد و قرمز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت خواهد گرفت و تنها میزان و شیوه پذیرش آن‌ها متفاوت خواهد بود.

«حسن روحانی» در گفتگو با «سعید نمکی» گفت اجرای مرحله «سازگاری با کرونا» به معنای عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی نیست چون هدف در این مرحله تامین سلامت مردم در کنار فعالیت پویای کسب‌و‌کارها است.

«شکرالله سلمان‌زاده»، رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان، با اشاره به این‌که ظرفیت بیمارستان طالقانی تکمیل شده است از این‌که بیمارستان نفت آبادان تنها ۳۰ تخت در اختیار بیماران مبتلابه کرونا قرار داده، انتقاد کرد.

«محمدرضا نیکبخت»، رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان هشدار داد وضعیت استان لرستان از نظر کرونا به مرحله قرمز و هشدار رسیده و به طور تقریبی روزانه ۲۰۰ نفر مبتلا در لرستان شناسایی می‌شوند.

«رضا نجاتی»، سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان ضمن اشاره به این‌که ظرفیت تمام بیمارستان‌های خوزستان به سمت پذیرش بیماران کرونا رفته است، گفت ارایه آمارهای استانی کمک می‌کرد مردم بیشتر رعایت کنند و فرمانداران براساس آن، ظرفیت‌های خود را تنظیم می‌کردند.

۲۴ خرداد (۱۳ ژوئن)

در شرایطی که به نظر می‌رسد دغدغه وزارت بهداشت بیش از آن‌که کنترل بیماری باشد، شیوه اعلام آمار مبتلایان و جان‌باختگان است و بار دیگر اعلام شد دانشگاه‌های علوم پزشکی دیگر اجازه اعلام آمارهای استانی را ندارند، ابتلا به ویروس کرونا و مرگ‌و‌میر بر اثر آن در کردستان، بوشهر، هرمزگان، فارس و کرمانشاه به حالت انفجاری رسیده است. در استان بوشهر، تنها در سه هفته اخیر بیش از سه‌ماهه نخست شیوع کرونا در ایران، شمار مبتلایان فوت‌شده در استان بوشهر در سه هفته اخیر بیش از مجموع درگذشتگان کرونا در سه‌ماهه نخستین شیوع کرونا در ایران است.

«سیما سادات‌لاری»، سخنگوی وزارت بهداشت، خبر داد در شبانه‌روز گذشته ٢۴١٠ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و مجموع مبتلایان به ۱۸۷ هزار و ۴۲۷ رسید. در همین فاصله، ٧١ نفر نیز از مبتلایان فوت کردند و مجموع درگذشتگان به ۸ هزار و ۸۳۷ نفر رسید.

«حسن روحانی» در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا مدعی شد در حال حاضر برخی از استان‌های کشور از پیک اول عبور کرده‌اند و برخی استان‌ها تازه وارد پیک شده‌اند و پیش‌بینی شده که سایر استان‌ها هم در نوبت هستند و به پیک می‌رسند و تا زمانی که حدود ۶۵٪ جمعیت با این ویروس مواجه شده و از آن عبور کنند و به ایمنی دسته‌جمعی برسیم، نگرانی ما همچنان وجود دارد.

روحانی مدعی شد مردم در ماه اردیبهشت تقریبا بیش از۸۰٪ دستورالعمل‌ها را رعایت کردند، اما از اواسط خرداد تا امروز این عدد به ۲۰ درصد رسیده که بسیار کم است و هشدار داد همه گشایش‌ها مشروط به همکاری مردم است وگرنه حکومت مجبور به بازگرداندن محدودیت‌ها است.

«فرزین رضاعی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به این‌که از ظرفیت ۲۰۱ تخت کرونای بیمارستان توحید (۲۰۱ تخت از کل ۲۲۵ تخت آن)، ۱۸۹ تخت پر شده، گفت ۵۰ بیمار کرونایی هم در بیمارستان‌های بعثت و کوثر بستری شده‌اند و ظرفیت کرونایی بیمارستان بعثت هم پر شده است. به گفته دکتر رضاعی افزایش شمار بیماران انفجاری است و تاکنون ۱۹۲ تن از بیماران هم فوت کرده‌اند.

«علی‌رضا زالی»، فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونای تهران، گفت نرخ بستری مبتلایان کرونا که به بیمارستان مراجعه می‌کنند از ۳ درصد به ۵ درصد رسیده و در شبانه‌روز گذشته ۲۵۳ بیمار جدید در بیمارستان‌های تهران با تشخیص کرونا بستری شدند و وضعیت کنترل کرونا در تهران شکننده است.

«انوشیروان محسنی‌بندپی»، استاندار تهران با اشاره به افزایش شمار مبتلایان در تهران، گفت تهران در رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی پایین‌ترین رتبه را دارد و در مترو که قبلاً ۵۷٪ بوده به سبب تراکم استفاده از مترو به ۳۰٪ کاهش پیدا کرده است.

محسنی‌بندپی همچنین ضمن اشاره به بحث در مورد تمدید مرخصی زندانیان در جلسه ۳۱ خرداد ستاد ملی کرونا، گفت برگزاری امتحانات دانشگاه‌ها نیز به‌صورت غیرحضوری ابلاغ شده است.

«عبدالرضا قاسم‌پور»، معاون استاندار فارس، با انتقاد از ممنوعیت انتشار آمار استانی از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی، عدم انتشار شفاف و دقیق آمار را خطرناک دانست چون اگر مردم در جریان آمارهای دقیق کروناویروس نباشند، خیال خواهند کرد که این بیماری پایان یافته است.

«عبدالرسول همتی»، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت آمار ابتلای شهروندان استان فارس به کرونا در جمعه ٢٣ خرداد، بالاترین آمار در طول دوران کرونا ویروس بود اما دانشگاه علوم پزشکی شیراز اجازه اعلام این آمار را ندارد، درحالی‌که اگر این آمار جدید به گوش مردم و رسانه‌ها برسد، ممکن است حساسیت مردم نسبت به کرونا ویروس افزایش یابد.

«سعید کشمیری»، رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، گفت در دو هفته اخیر آمار ابتلا به کرونا در استان بوشهر چنان رشد سریعی داشته که مرگ‌ومیر ثبت‌شده بر اثر کرونا در ۳ هفته اخیر بیش از ۳ ماهۀ ابتدایی اپیدمی در آن استان بوده است و وضعیت به همین شکل پیش برود شرایط در آن استان بحرانی خواهد شد و ناگزیر به اعمال برخی محدودیت‌های اجتماعی خواهند بود.

«محمودرضا مرادی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، با اشاره به بستری ٣۶۵ مبتلابه کرونا در کرمانشاه، گفت آمار مبتلایان بستری در بیمارستان‌ها نسبت به دو هفته قبل، ٢٠٠ نفر افزایش یافته و کرمانشاه در وضعیت پیک بیماری قرار گرفته و پیش‌بینی بستری هزار بیمار در شرایط بحرانی شده است. به گفته دکتر مرادی در این وضعیت هم تنها ۲۰٪ مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند.

«حسین فرشیدی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، ضمن هشدار نسبت به گسترش ابتلا به کرونا در آن استان، گفت در حال حاضر تقریبا تمام شهرستان‌های استان، مناطق شهری و روستایی، از نظر شیوع این ویروس در شرایط پرخطری قرار دارند.

«محمد تمدن‌دار»، رییس مجتمع درمانی بندرعباس هم هشدار داد که آمار ابتلا به کرونا با شیب بسیار تندی افزایش یافته و موجب مرگ شماری از مردم استان شده که برخی از آن‌ها هیچ بیماری زمینه‌ای نداشتند و این یک زنگ خطر جدی است.

«عزیزاله شهبازی»، نمایندۀ عالی دولت در استان البرز، در حاشیه جلسه ستاد ملی کرونا با حضور رییس‌جمهور خبر داد تالارهای پذیرایی در مناطق سفید و زرد با ۵۰٪ ظرفیت بازگشایی می‌شوند و نمایشگاه‌های تخصصی هم با حضور محدود و تخصصی بازدید‌کننده‌ها و کتابخانه‌های عمومی و قهوه‌خانه‌ها در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی مجاز به فعالیت هستند.

«کریم حسینی»، رییس مجمع نمایندگان خوزستان با یادآوری این‌که یک‌سوم مبتلایان روزانه کرونا در خوزستان هستند گفت ظرفیت آی‌سی‌یوهای استان پر شده‌اند و هشدار داد وضعیت بحرانی است و وزیر بهداشت و مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا باید در خوزستان مستقر شود، زیرا قطعاً این میزان ابتلا به دلیل عدم رعایت مردم نیست.

۲۵ خرداد (۱۴ ژوئن)

درحالی‌که مسئولان درمانی کردستان با اشاره به ٧ برابر شدن تعداد بستری‌ها و افزایش شمار مرگ‌ومیر در این استان می‌گویند ۲۰ روز آینده روزهای عزای کردستان است و استاندار کرُدستان می‌گوید هفته آینده، هفته مرگ است، ١۴ استان دیگر کشور در وضعیت هشدار کرونا قرار گرفته‌اند و استان‌های خوزستان، کردستان، کرمانشاه، آذربایجان‌غربی، هرمزگان، بوشهر و سیستان‌وبلوچستان، در وضعیت قرمز قرار دارند.

«سیما سادات‌لاری»، سخنگوی وزارت بهداشت، اعلام کرد که در شبانه‌روز گذشته، ٢۴٧٢ مبتلای دیگر به ویروس کرونا شناسایی شده‌اند و مجموع مبتلایان به ۱۸۷ هزار و ۴۲۷ تن رسید و در همین فاصله زمانی، ١٠٧ نفر دیگر نیز جان خود را ازدست‌داده‌ و مجموع درگذشتگان بر اثر کرونا به ٨٨٣٧ نفر رسیده است.

براساس آخرین گزارش اپیدمیولوژی کرونا، روند صعودی یا شروع پیک اپیدمی در ۱۴ استان هرمزگان، لرستان، کردستان، آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، قزوین، مرکزی، یزد، البرز، همدان، مازندران، گلستان و کرمان، دیده شده است. استان‌های آذربایجان‌غربی و سمنان اخیرا پیک اپیدمی را تجربه کرده‌اند، اما در ٨ استان زنجان، اصفهان، ایلام، بوشهر، فارس، قم، کهگیلویه و بویراحمد و تهران، ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی‌دهد.

«ابراهیم قادری»، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به این‌که بیمارستان‌های کردستان حالا جایی برای پذیرش بیمار جدید ندارند و هفت برابر موج قبلی کرونا بیمار در این مراکز بستری است، گفت با احتمال افزایش میزان مرگ‌ومیر بیماران مبتلابه کرونایی در هفته آینده، ۲۰ روز آینده روزهای عزای کردستان است.

ابراهیم قادری افزود نگرانی اصلی متوجه سنندج و مریوان است که درگیر شیوع موج اول بیماری هستند اما احتمال افزایش میزان بیماران در سقز به‌عنوان موج دوم نیز وجود دارد و در مناطق روستایی هم کشاورزان که نمی‌توانند کار خود را تعطیل کنند، اگر مبتلابه بیماری شوند به دلیل مراجعه دیرهنگام برای درمان، جان خود را از دست می‌دهند.

«بهمن مرادنیا»، استاندار کردستان، خبر داد در حال حاضر ۳۹۳ نفر در بیمارستان‌های استان بستری و ۶۷ هزار نفر هم قرنطینه خانگی هستند و بیش از ۵ هزار مورد از نمونه‌گیری‌ها هم مثبت بوده و البته این آمار تا قبل از آغاز هفته مرگ است.

«علی‌رضا زالی»، فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران، از تخصیص تخت‌های ویژه جدید برای بیماری‌های حاد تنفسی تا پایان مردادماه خبر داد و گفت برای فصل پاییز که ممکن است کرونا به‌شدت بیشتری برگردد دانشگاه‌های علوم پزشکی، در حال تامین ذخایر راهبردی و خرید و انبار کردن وسایل حفاظتی برای پاییز هستند.

دکتر زالی همچنین گفت پیش‌بینی وزارت بهداشت این است که در ایران حدود ۵ تا ۷ درصد بیماران سخت کرونایی به علت سکته مغزی جان خود را از دست بدهند و بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و فشارخون می‌تواند یک عامل خطر مهم در این زمینه باشد.

«آبتین امیری»، عضو شورای شهر بندرعباس، گفت تعطیلی یک‌هفته‌ای استان هرمزگان، تنها راه مقابله و مهار کرونا در این استان است؛ در غیر این صورت گسترش کرونا سرعت خواهد گرفت و افراد بیشتری را قربانی خواهد کرد.

مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس در نامه‌ای به حسن روحانی از وجود تنها یک مرکز آزمایش تشخیص کرونا در کل استان خبر داده‌اند و نوشته‌اند یکی از مهم‌ترین عوامل فاجعه‌‌بار شدن وضعیت کرونا در هرمزگان، عدم امکانات و تجهیزات کافی ضروری و اولیه لازم برای مقابله با این بیماری است.

«طاهره چنگیز»، رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت از ۱۰ روز پیش تاکنون، روزانه ٣ تا ۵ درصد مبتلایان به کرونا در استان افزایش می‌یابد و اکنون از ۳۵۰ بستری در هفته قبل به ۴۵۰ نفر رسیده است.

«فریدون همتی»، استاندار هرمزگان مدعی شد برخی از مدیران و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و چهره‌های موثر در استان، ابتلای خود به کرونا را کتمان کرده و با عدم رعایت قرنطینه از عوامل شیوع بیماری در هرمزگان هستند.

«حسن روحانی» اعلام کرد این احتمال دارد که پس از عبور ۵ استان فعلی از پیک اوج بیماری، استان‌های دیگری در تیرماه به مرحله پیک برسند.

«هادی حق‌شناس»، استاندار گلستان مدعی شد که براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان، تاکنون ۵۷٪ مردم گرگان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. با توجه به جمعیت ۱ میلیون و ۸۷۰ هزارنفری استان، ادعای استاندار به این معنا است که فقط در استان گلستان، ۱ میلیون و ۶۵ هزار نفر تا حالا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

۲۶ خرداد (۱۵ ژوئن)

درحالی‌که هنوز آمار رسمی مرگ‌و‌میر روزانه سه‌رقمی است، ٧ استان خوزستان، هرمزگان، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، سیستان‌وبلوچستان و بوشهر در وضعیت قرمز و بحرانی قرار دارند و ظرفیت تمام آی‌سی‌یوهای خوزستان تکمیل شده است، تعداد بیماران بدحال و بستری کرونا در تهران، البرز، خراسان رضوی، فارس، گلستان و ایلام افزایش یافته است.

«سیما سادات‌لاری»، سخنگوی وزارت بهداشت، اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته، ٢۴۴٩ بیمار جدید مبتلابه کووید-۱۹ در ایران شناسایی شده‌اند و مجموع مبتلایان به ١٨٩ هزار و ٨٧۶ مورد رسید و در همین بازه زمانی، ١١٣ بیماران مبتلابه ویروس کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ٨٩۵٠ نفر رسید.

«رضا ملک‌زاده»، معاون تحقیقات وزارت بهداشت، با اشاره به احتمال وقوع موج بعدی کرونا در ایران، گفت براساس آمار رو به افزایش ابتلا و مرگ‌ها، احتمال وقوع موج دوم و حتی سوم کرونا در جهان و ازجمله در ایران به‌طورجدی مطرح است و با هر موج، تلفات انسانی روی می‌دهد و البته موج‌های بعدی همه‌گیری کووید-۱۹ می‌تواند سخت‌‌تر از موج اول باشد.

«علی ربیعی»، سخنگوی دولت، ضمن اشاره به این‌که به دوران پساکرونا نرسیدیم و نمی‌توانیم بگوییم کرونا تمام شده است، گفت استان‌هایی که وارد پیک کرونا نشده بودند امروز وارد این وضعیت شدند و نباید اشتباه کنیم که فرضا وارد پیک جدیدی شده‌ایم.

«حسین کریم»، رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز، خبر داد که در دور جدید ابتلا، تعداد جوانان مبتلا شده به این ویروس افزایش داشته است و از ابتدای خرداد، میزان شیوع این ویروس در استان تصاعدی بوده و آمار بستری‌ها ۲۰ درصد افزایش داشته است.

«مهرزاد لطفی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هشدار داد کرونا در استان فارس در حال اوج‌گیری است و استفاده نکردن از ماسک وضعیت را دشوارتر و سرایت را بیشتر کرده است.

«سیدمهدی حسینی» مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گلستان، با اشاره به این‌که بیماران بستری از ۱۵۰ نفر به ۴۶۹ نفر رسیده‌اند، گفت بندرگز در وضعیت قرمز و گرگان و آق‌قلا به مرز هشدار کرونا رسیده‌اند و اگر تعداد شهرهای قرمز استان افزایش یابد، محدودیت‌های کرونایی بار دیگر اعمال خواهد شد.

«محمود ثمینی»، معاون امنیتی استاندار لرستان، در حال گذراندن پیک جدید بیماری و در وضعیت هشدار قرار دارد که باید این موضوع به مردم اطلاع‌رسانی شود.

«سعید کشمیری»، رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، از افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا به بالای ٢٠٠ نفر در روز در بوشهر، ابراز نگرانی کرد.

«مسعود بهرام‌نژاد»، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در کرمانشاه با اشاره به اوج‌گیری سریع ویروس کرونا در کرمانشاه گفت استان در مرحله هشدار است و سه شهرستان وضعیت قرمز دارند. 

«سیدمحمد علوی»، سرپرست مرکز بهداشت خوزستان، تایید کرد ۱۱ هزار نمونه تست کرونا از مجموع ۲۹ هزار نمونه‌ای که طی هفته‌های اخیر از بیماران مراجعه‌کننده به مراکز درمانی اهواز و خوزستان گرفته شده بود، مفقود شده است.

جدیدترین نظرسنجی مشترک ایسپا و شهرداری تهران نشان می‌دهد نگرانی مردم تهران از ابتلا به کرونا نسبت به ماه‌های گذشته کاهش یافته و اکنون ۴۱ درصد ساکنان پایتخت در حد زیاد ۲۲ درصد در حد متوسط و ۳۷ درصد مقدار کمی، نگران ابتلای خود و خانواده به کرونا هستند.

«یوسف پریدار»، رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت ظرفیت بیمارستان بزرگ گنجویان دزفول، برای پذیرش بیماران کرونا در حال تکمیل است و اگر این وضعیت ادامه داشته باشد، ظرفیت‌های جدید در بیمارستان نظام‌مافی شوش و بیمارستان کارون گتوند را برای پذیرش بیماران به کار می‌گیرند.

«حسین فرشیدی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، گفت شمار جان‌باختگان ناشی از ابتلا به کرونا در هرمزگان در دو هفته گذشته ۳ برابر شده است. به گفته دکتر فرشیدی، هرمزگان هرروز نیازمند ۴۸ تخت برای بستری کردن مبتلایان جدید است؛ اما بیش از ۸۵٪ از تخت‌های بیمارستانی پر است و در صورت تداوم روند افزایشی ابتلا به کرونا تعداد تخت‌ها جوابگو نیست.

۲۷ خرداد (۱۶ ژوئن)

درحالی‌که آمار رسمی مرگ بر اثر کرونا از ۹ هزار نفر گذشت و در شرایطی که شواهد زیادی وجود دارد که رقم واقعی جان‌باختگان بسیار بیشتر از این است، وضعیت ده استان در ایران به لحاظ ابتلا به کرونا قرمز است و وضعیت کُردستان هم همچنان بحرانی است؛ اما در همین شرایط، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه از برگزاری مجدد مراسم نماز جمعه در سراسر کشور، ازجمله تهران خبر می‌دهد.

«سیما سادات‌لاری»، سخنگوی وزارت بهداشت، اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته ۱۱۵ مبتلابه ویروس کرونا فوت کرده و مجموع جان‌باختگان بر اثر ابتلا به این ویروس در ایران به ۹ هزار و ۶۵ نفر رسید. در همین بازه زمانی، ۲۵۳۶ مبتلای جدید شناسایی شدند و مجموع مبتلایان ایران به ۱۹۲ هزار و ۴۳۹ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران همچنین خبر داد که استان‌های خوزستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، لرستان، کرمانشاه، گلستان، هرمزگان، کردستان و سیستان‌وبلوچستان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند.

«علی نوری»، معاون شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه از برگزاری مجدد مراسم نماز جمعه در سراسر کشور که ۸۰۰ نقطه را شامل می‌شود ازجمله شهر تهران خبر داد.

دو عضو سازمان نظام پرستاری ایران در نامه‌ای به حسن روحانی ضمن اشاره به فشارهای کرونا بر دوش جامعه پرستاری کشور، خبر داده‌اند که در ۴ ماه اخیر، دست‌کم ۷۴۰۰ پرستار به کرونا مبتلا شدند و از این میان آنان دست‌کم ۱۸ پرستار بر اثر همین بیماری جان باخته‌اند.

دو چهره ارشد سازمان نظام پزشکی و یک وزیر سابق بهداشت؛ «ایرج فاضل»، «محمدرضا ظفرقندی» و «مصطفی معین» در نامه‌ای مشترک به حسن روحانی با ابراز نگرانی شدید از اوج‌گیری دوباره کرونا، خواهان بازنگری در سیاست‌گذاری‌ها براساس «اولویت حفظ جان و سلامت مردم» بر همه امور دیگر شدند.

«مجید خورشیدی»، معاون امنیتی استاندار بوشهر گفت در یک هفته گذشته تعداد مبتلایان کرونا در استان بوشهر به اندازه چهار ماه پیش از آن افزایش پیدا کرده است.

«محمدحسین حیدری»، مدیرکل بازرسی وزارت بهداشت اعلام کرد در برخی اماکن مانند متروها، اتوبوس‌ها و پروازها زدن ماسک اجباری است.

«کریم همتی»، رییس جمعیت هلال‌احمر ایران گفت انتظار دارد در صورت برپایی راهپیمایی اربعین، تعداد بیمارانی که مشکل تنفسی دارند، زیاد باشد و تمرکز درمانی ما نیز باید بر روی بیماران تنفسی باشد.

«فرزین رضاعی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان از مثبت شدن آزمایش کرونای ۲۷۱ بیمار جدید در این استان در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت اگر مردم همکاری نکنند تیرماه به ماه عزاداری مردم در کُردستان تبدیل خواهد شد.

۲۸ خرداد (۱۷ ژوئن)

در حالی‌که به گفته معاون کل وزارت بهداشت، هیچ استانی در ایران عاری از کرونا نیست، ۱۰ استان کُردستان، کرمانشاه، لرستان، گلستان، خوزستان، آذربایجان‌ شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان در وضعیت قرمز ابتلا به کرونا قرار دارند. آمار مرگ‌ومیر در هرمزگان چهار برابر شده و شمار مبتلایان در استان‌های ایلام و فارس هم به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

«سیما سادات‌لاری»، سخن‌گوی وزارت بهداشت اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته دو هزار و ۶۱۲ مبتلای دیگر به ویروس کرونا شناسایی شدند و تعداد مبتلایان به ۱۹۵ هزار و ۵۹ نفر رسید. در همین بازه زمانی، ۱۲۰ تن دیگر از مبتلایان جان باختند و مجموع جان‌باختگان تا کنون به ۹هزار و ۱۸۵ نفر رسیده است.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر این ‌که هیچ استانی عاری از کرونا نیست، گفت در حالی‌که رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در کشور کاهش یافته و مثلا در تهران به ٩ درصد رسیده و وضعیت فاجعه‌ باری دارد، ممکن است محدودیت‌های تردد و تعطیلی‌ها دوباره برقرار شوند.
او از دادستان‌های استانی خواست با برگزارکنندگان مراسم عزا و عروسی در این شرایط برخورد جدی شود.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به این‌که روزانه تنها ۵۰۰ تست در کردستان انجام می‌شود، گفت هم اکنون کردستان جزو سه استان اول کشور در ابتلا به کرونا محسوب می‌شود و طبق برآوردها، تا یک‌ ماه آینده روند ابتلا و مرگ‌ومیرها در این استان ادامه خواهد داشت.

علی‌رضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان در ایران، هشدار داد اگر پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نشوند و استفاده از ماسک اجباری نشود، افراد زیادی بیمار و ظرفیت بیمارستان‌ها پر می‌شود و احتمال دارد دولت ناچار از برگرداندن محدودیت‌ها شود.
رئیسی با اشاره به پلمپ شدن ۲۹۰ هزار واحد صنفی متخلف به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت رعایت پروتکل‌ها که حدود ۷۸ درصد بود، در حال حاضر به ۲۳ درصد رسیده است.

فریدون همتی، استاندار هرمزگان گفت وضعیت این استان قرمز است و برای پیش‌گیری از افزایش مبتلایان، بازارها، مجتمع‌های تجاری و کسب‌وکارهای غیر ضروری، پارک‌ها و مراکز تفریحی استان به مدت سه روز، از چهارشنبه تا جمعه تعطیل هستند.
به گفته او، تمام روستاهای استان هم به مدت دو هفته قرنطینه شده‌اند و رفت‌و‌آمد غیرضروری به آن‌ها ممنوع است.

حسین فرشیدی، رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به ابتلای ۲۵۰ نفر از کادر درمان هرمزگان به ویروس کرونا گفت از ابتدای خرداد، شمار جان‌باختگان در اثر ابتلا به کرونا در هرمزگان چهار برابر افزایش یافته و به ۱۳۲ نفر رسیده است و اکنون از هر دو تست کرونا در این استان، نتیجه یکی مثبت می‌شود.
به گفته دکتر فرشیدی، ۸۵درصد از مبتلایانی که اغلب فاقد بیماری زمینه‌ای هم هستند و زیر دستگاه تنفس قرار گرفته‌اند، جان خود را از دست می‌دهند.

فرزین رضاعی، رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان از شناسایی ۳۴۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در شبانه‌روز گذشته خبر داد و گفت ۴۱۷ بیمار مبتلا به کرونا در بخش عادی و ۷۹ نفر در آی‌سی‌یوهای بیمارستان‌های استان بستری هستند.
بنا بر آمار رسمی، تاکنون ۲۱۰ نفر در کردستان بر اثر کرونا جان‌ باخته‌اند.

«شیوا کاظمی»، مسوول دفتر مامایی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ضمن ابراز نگرانی از افزایش ابتلا به کرونا در میان مادران باردار گفت در سه هفته اخیر، نزدیک به ۳۰ نوزاد از مادران مبتلا به کرونا در کرمانشاه متولد شده‌اند.

مهرزاد لطفی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هشدار داد که آمار شناسایی موارد جدید ابتلا به کرونا در استان فارس بی‌سابقه بوده و استان را به روزهای نخست شیوع کرونا برگردانده است و این امر می‌تواند باعث اجرای دوباره محدودیت‌ها شود.

عبدالرضا فاضل، رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت استان در وضعیت قرمز است و تاکنون شش کودک در گلستان بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند و با افزایش مبتلایان و بیماران بستری، کیفیت رسیدگی پایین آمده است و مرگ‌و‌میر بیشتر می‌شود.

عبدالمحمد خواجه‌ئیان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اعلام کرد که با افزایش پرشتاب ابتلا به کرونا در این استان، آزمایشگاه تشخیص کرونای بوشهر دیگر پاسخ گو نیست و به همین دلیل فقط از گروه‌های آسیب‌پذیر نمونه‌گیری انجام می‌شود و از تست دیگر افراد صرف‌نظر شده‌ است. هرچند هنوز بوشهر به پیک ابتلا نرسیده است.

در حالی‌که شمار قربانیان کرونا در ایران از مرز ٩ هزار نفر عبور کرده و با سه رقمی شدن شمار روزانۀ جان باختگان، نگرانی از اوج گیری ویروس کرونا و افزایش مناطق قرمز کشور بیشتر شده است، وزارت بهداشت در آستانۀ تعطیلات تابستانی و ازسرگیری سفرها، فهرستی از استان‌های پرخطر و مناطقی که لازم است از سفر به آن‌ها پرهیز شود را اعلام کرد.

عباس موسوی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران ابتلای دست‌کم ۹ تن از دانشجویان ساکن خوابگاه آن دانشگاه به کرونا را تایید کرد و گفت که این دانشجویان هم‌اکنون قرنطینه شده‌اند و امتحانات حضوری دانشگاه نیز لغو شده است.

۲۹خرداد (۱۸ ژوئن)

در حالی‌که روند صعودی ابتلا به کرونا و بستری شدن افراد در هشت استان قرمز و بحرانی کُردستان، خوزستان، کرمانشاه، هرمزگان، بوشهر، سیستان‌وبلوچستان، کرمانشاه، آذربایجان شرقی هم‌چنان ادامه دارد و هشت استان زنجان، همدان، مرکزی، گیلان، فارس، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و چهارمحال‌وبختیاری نیز در آستانه قرمز شدن هستند، یک عضو شورای شهر بندرعباس گفته است حیات اقتصادی کشور را بر روی تابوت مردم هرمزگان بنا نکنید.
او افزوده است جای هرمزگان، می‌توان نام همه استان‌های کشور را نوشت.

سیما سادات‌سالاری، سخ‌نگوی وزارت بهداشت اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته، دو هزار و ۵٩۶ مبتلای دیگر به ویروس کرونا شناسایی شده‌اند و مجموع مبتلایان به ۱۹۳ هزار و ۶۴۷ نفر رسیده است. در همین بازه زمانی، ٨٧ مبتلای دیگر جان‌ باخته‌اند و جمع درگذشتگان به ۹هزار و ۲۷۲ تن رسید.

حسن روحانی بی‌توجه به طغیان دوباره کرونا در بسیاری از استان‌های ایران، باز تکرار کرد بالا رفتن فعالیت اقتصادی به‌رغم فشار کرونا امکان‌پذیر است و محدودیت‌های شدیدی که در ماه اسفند و فروردین مورد نظر بود، دیگر در برنامه دولت نیست. اما فعالیت اقتصادی باید با همه اصول بهداشتی توام باشد تا قابل ادامه دادن باشد.

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش‌وپرورش با تاکید بر این‌که وضعیت آغاز سال تحصیلی هنوز مشخص نیست، گفت در صورتی که بنا شود حاضران در مدارس کاهش یابد، دانش‌آموزان برای به مدرسه آمدن به چند بخش تقسیم می‌شوند.
حاجی میرزایی هم‌چنین گفت برخی از نقاط کشور تحت پوشش اینترنت نیستند و برای دسترسی دانش‌آموزان به شبکه «شاد»، قرار شده است با مشارکت وزارت ارتباطات، تا پایان شهریور همه مدارس کشور به اینترنت متصل شوند.

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت گفت پیش‌بینی می‌شود ایران تا یک سال آینده درگیر کرونا باشد و مرگ‌ومیرهای ناشی از آن ادامه داشته باشد.
او افزود در حال حاضر ۱۰ استان ایران که در اسفند و فروردین وضعیت بهتری داشتند، با وضعیت صعودی شیوع کرونا مواجه هستند.
حریرچی هم‌چنین گفت ستاد ملی مقابله با کرونا روز سه‌شنبه آیین‌نامه‌ای را مصوب کرده است که بر اساس آن، در استان‌هایی با درگیری شدید با کرونا، تصمیمات استانی گرفته و اجرایی می‌شود.

محمودرضا مرادی، رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان این که به نظر می‌رسد پیک کرونا در کرمانشاه آغاز شده است و یا تا یک هفته دیگر آغاز می‌شود، گفت برابر با برآوردهای انجام شده، احتمالا تا ۱۰ تیر تعداد افراد بستری مبتلا به کرونا در کرمانشاه به ۵۰۰ نفر برسد.

آبتین حیدرزاده، سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به فعال بودن ویروس در گیلان گفت در برخی روزها ۵۰ تا ۶۵ بیمار جدید در بیمارستان های استان بستری می‌شوند.

سعید کشمیری، دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر گفت چون اعلام آمار روزانه ممنوع شده است، او تنها سیر صعودی و هفتگی را به اطلاع مردم می‌رساند.
به گفته وی، حدود ۴۰ درصد بیماران در این استان هیچ علامتی ندارند و بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد مبتلا به کرونا نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند.
او افزود پیش از این روزانه پنج نفر از مبتلایان بستری می‌شدند اما الان به طور هم‌زمان، ۶۰ نفر به بالا موارد مثبت بستری می‌شوند.
با یک محاسبه ساده این داده‌ها و به فرض این‌ که فقط ۶۰ نفر و نه بیشتر در روز بستری می‌شوند، می‌توان گفت اکنون روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان بوشهر شناسایی می‌شوند.

علی آقازاده، استاندار مرکزی هشدار داد تداوم عادی انگاری به بازگشت موج دوم کرونا در آن استان دامن زده است و در صورتی که شرایط استان بحرانی شود، ستاد مبارزه با کرونا از همه اهرم‌ها برای اعمال محدودیت‌های شدید استفاده خواهد کرد تا استان با بحران شیوع شدید کرونا مواجه نشود.

کیانوش جهانبخش، رییس «کمیسیون حقوقی» شورای شهر بندرعباس با بیان این‌که حیات اقتصادی کشور را بر روی تابوت مردم هرمزگان بنا نکنید، از مسوولان استانی پرسید وقتی در وضعیت قرمز کم‌رنگ‌تر از هرمزگان، استانداران یا فرمانداران سایر استان‌ها با اختیارات خود و  برای حفظ جان مردم، استان یا شهر خود را قرنطینه کردند، چرا در هرمزگان آن‌ها هنوز منتظر دستور رییس‌جمهوری هستند؟
جهانبخش گفت: «نمی‌شود چون قطب اقتصادی هستیم و درآمد کشور از این ‌جا است، مردم را به کام مرگ بکشانیم. آقای رییس جمهوری ظاهراً درک درستی از شرایط بحرانی در استان‌ها ندارد.»
او گفت در هر صورت، مسوولیت این فاجعه و عواقب بعدی آن برعهده ستاد ملی کرونا است.

علی‌رغم اعلام شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور مبنی بر برگزاری مراسم نماز جمعه در سراسر کشور، شوراهای استانی هرمزگان، یزد و گلستان اعلام کردند نماز جمعه در سراسر هرمزگان و در شهرها و مناطق قرمز دو استان‌ دیگر برگزار نمی‌شود. 

«علیار راستگو»، معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی گفت در صورت افزایش آمار مبتلایان و جان‌باختگان ناشی از کرونا در این استان و با توجه به بی‌توجهی ۹۰ درصد از مردم به خطرات ناشی از برگزاری مراسم عزا و عروسی و دورهمی، محدودیت‌های کرونایی پس از هماهنگی با ستاد ملی کرونا دوباره در استان اعمال خواهد شد.

مجید شیرانی، رییس دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال‌وبختیاری گفت هرچند شیوع ویروس کرونا در استان همواره در نوسان است و تاکنون هفت افت و خیز کرونایی در این استان تجربه شده اما تعداد مبتلایان به کرونا در استان در هفته اخیر رکوردشکنی کرده و هم‌چنان در حال افزایش است.

۳۰ خرداد (۱۹ ژوئن)

وضعیت قرمز و بحرانی کرونا در کُردستان، هرمزگان، خوزستان، بوشهر، آذربایجان غربی و سیستان‌وبلوچستان ادامه دارد و هم‌زمان آمار بستری و مرگ‌ومیر در استان‌های البرز، آذربایجان شرقی، مازندران، اراک و کهگیلویه‌وبویراحمد افزایش یافته است. در این حال، عدم واکنش جدی دولت موجب شده گروهی از سازمان‌های مردم‌نهاد کردستان، خواستار قرنطینه سنندج و سایر شهرهای قرمز استان کردستان شوند، اما دولت توصیه کرده فاصله‌گذاری پویا حسب نیاز در استان‌ها، اتخاذ شود.

«سیما سادات‌لاری»، سخنگوی وزارت بهداشت، گفت در شبانه‌روز گذشته ٢۶١۵ مبتلای دیگر به کرونا شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به ۲۰۰ هزار و ۲۶۲ نفر رسید. در همین مدت ۱۲۰ بیمار دیگر هم درگذشتند و مجموع درگذشتگان کرونا در ایران به ۹۳۹۲ نفر رسید.

سید «حسن اینانلو»، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز، هشدار داد که استان البرز وارد پیک دوم بیماری شده و در روزهای اخیر، آمار بستری و مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در آن استان افزایش قابل‌توجهی یافته است. به گفته دکتر اینانلو، کنترل پیک دوم از پیک نخست به‌مراتب سخت‌تر است چون صدمات اقتصادی پیک نخست روی خانواده‌ها اثر گذاشته است و اختیارات استانی هم مثل پیک اول نیست.

«فاطمه نوروزیان»، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خبر داد که ازجمله جان‌باختگان کرونا در بندرعباس، دختربچه‌ای ١٠ ساله‌ای است که فاقد بیماری زمینه‌ای است و هشدار داد که این زنگ خطری در ابتلای کودکان به بیماری کوویدـ۱۹ است.

فعالان اجتماعی و سازمان‌های مردم‌نهاد کردستان از دولت خواسته‌اند شهرهای بحرانی و قرمز استان ازجمله سنندج قرنطینه شود. پیش‌تر نیز رییس شورای شهر سنندج و یکی از نمایندگان سنندج در مجلس در نامه‌هایی به مقامات دولتی همین خواست را مطرح کرده بودند؛ اما تاکنون جوابی از دولت دریافت نکرده‌اند.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل، با اشاره به افزایش تعداد ناقلین بی‌علامت و بیماران بستری مشکوک به کرونا، اعلام کرد ملاقات و عیادت بیماران در تمامی بیمارستان‌های تحت پوشش آن دانشگاه در مازندران تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

«پرویز یزدان‌پناه»، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، با اشاره به دو برابر شدن موارد مثبت در نتایج تست‌ها، اعلام کرد بیماری در کهگیلویه‌ و‌ بویراحمد همچنان صعودی است و استان در شرایط هشدار قرار گرفته است.

سید «محمد جمالیان»، رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک، با اشاره به خستگی کادر درمان در اراک گفت بستری در آن استان از ۱۰ نفر در یک هفته اخیر به ۵۴ مورد برسد.

«سیمین خیاط‌‌زاده»، رییس گروه بیماری‌های واگیردار آذربایجان شرقی با اشاره به این‌که هرروز نتیجه آزمایش نزدیک به ۳۰ درصد نمونه‌ها مثبت می‌شود، هشدار داد شمار موارد ابتلا و مرگ‌و‌میر حتی در افراد با سن پایین در آن استان نسبت به هفته‌های گذشته افزایش یافته است.

«رضا نجاتی»، سخنگوی ستاد مقابله با کرونای خوزستان، گفت هرچند آمار مبتلایان به کرونا و شناسایی موارد جدید در آن استان روند ثابتی را طی می‌کند اما وضعیت خوزستان همچنان قرمز است اما قرار است بقاع متبرکه در ساعات مشخصی از روز بازگشایی شوند.

تصمیم‌گیری برای تعطیلی یا اعمال محدودیت‌ها مطابق با شرایط ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا، با عنوان فاصله‌گذاری پویا به مسئولان استانی واگذار شده تا محدودیت‌ها را به‌صورت نقطه‌ای و نه یکپارچه در استان‌ها اجرایی کنند.

«حسن روحانی»، می‌گوید باید محدودیت‌ها به‌صورت نقطه‌ای و نه یکپارچه در استان‌ها اجرا شود و درعین‌حال این محدودیت‌ها باید صرفا با هماهنگی و مجوز کمیته‌های تخصصی درمانی و اجتماعی امنیتی در مرکز اجرا شود.

«حسین عرفانی»، رییس اداره مراقبت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت گفت فاصله‌گذاری پویا به این معناست که مسئولان هر استان و شهرستان با توجه به داده‌های اپلیکیشن ماسک و وضعیت شیوع و بروز بیماری کووید-۱۹ و این‌که آن نقطه در وضعیت قرمز، زرد یا سفید قرار دارد و در منطقه پرخطر، با خطر متوسط یا کم‌خطر قرار دارد، در مورد میزان محدودیت‌ها یا رفع محدودیت‌های لازم در اپیدمی کرونا تصمیم بگیرد و یک نسخه واحد برای کل کشور وجود ندارد.

۳۱ خرداد (۲۰ ژوئن)

در شرایطی که وضعیت دست‌کم ۷ استان قرمز و‌ همچنان بحرانی اعلام شده است و اکنون دیگر آشکار شده است ادعای مهار ویروس کرونا در ایران ادعایی سیاسی و فاقد مبنای علمی بود، «حسن روحانی»، در همان حالی که می‌گوید درگیری ایران با ویروس کرونا کوتاه‌مدت نیست و مردم باید شکیبا باشند و خود را برای زمانی طولانی آماده کنند، خبر می‌دهد که سال تحصیلی جدید مدارس و دانشگاه‌ها، ۱۵ شهریور آغاز می‌شود.

از سوی دیگر؛ دو هفته پس از توصیه جدی سازمان بهداشت جهانی برای استفاده از ماسک در اماکن عمومی، ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران اعلام کرده باید طرح الزام استفاده از ماسک در جاهای ضروری، تصویب و ابلاغ شود.

«سیما سادات‌لاری»، سخنگوی وزارت بهداشت، ضمن اشاره به این‌که استان‌های خوزستان، کردستان، گلستان، خراسان رضوی، کرمانشاه، آذربایجان‌ غربی و آذربایجان شرقی، در وضعیت قرمز هستند، گفت در شبانه‌روز گذشته ٢۳۲۲ مبتلای دیگر به کرونا شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به ۲۰۲ هزار و ۵۸۴ نفر رسید. در همین مدت ۱۱۵ بیمار دیگر هم درگذشتند و مجموع درگذشتگان کرونا در ایران به ۹۵۰۷ نفر رسید.

«حسن روحانی»، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به این‌که اپیدمی کرونا خودبه‌خود از بین نمی‌رود و باید برای یک مقابله طولانی با آن آماده بود، گفت یکی از تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا این است که در یکی دو هفته آینده، طرح الزام استفاده از ماسک در مکان‌های ضروری تصویب و ابلاغ شود و البته پیش از آن ماسک پارچه‌ای، تمیز و قابل شستشو باید به‌وفور و ارزان در اختیار مردم باشد.

روحانی ضمن اذعان به این‌که بعضی استان‌ها امروز گرفتار کرونا هستند، ممکن است در چند روز آینده از آن عبور کنند اما در استان‌های دیگر دومرتبه این پیک شروع شود، از مردم خواهش کرد «به خاطر پاسداری از ایران و دستاوردهایمان، شکیبایی را ادامه دهند.» حسن روحانی همچنین با گفتن این‌که همین‌که دولت در شرایط کرونا توانسته است کالاهای ضروری را تامین کند کار ساده‌ای نبوده است.

حسن روحانی همچنین خبر داد که مدارس و دانشگاه‌ها ۱۵ شهریور بازگشایی خواهند شد، اما کلاس‌ها هم‌زمان حضوری و مجازی خواهد بود و تعطیلی روزهای پنج‌شنبه هم احتمالا حذف خواهد شد.

«قاسم جان‌بابایی»، معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به این‌که برای مقابله با بیماری کرونا در هرمزگان از ظرفیت بیمارستان‌های نیروی انتظامی و سپاه نیز استفاده شده، هشدار داد که شرایط بندرعباس از نظر شیوع کرونا خوب نیست و در دو هفته آینده، این شهر با شرایط با افزایش مبتلایان و شرایط پر خطری مواجه خواهد شد.

«هوشنگ بازوند»، استاندار کرمانشاه خبر داد که براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شده تا استانداران استان‌های قرمز در کمیته اجتماعی ستاد کرونا که مسئولیت آن با وزیر کشور است پیشنهاد‌های خود را مطرح کرده و در صورت موافقت رییس جمهوری، اختیارات در آن حوزه به استانداران واگذار شود.

بیش از ٣٠٠ نفر از پزشکان و اعضای کادر درمان استان هرمزگان در نامه‌ای سرگشاده به استاندار این استان با یادآوری این‌که صحبت‌های حسن روحانی دال بر سفید بودن وضعیت استان هرمزگان مقدمه‌ای بود «بر روزگار سیاه کنونی» و اصرار بر عدم انجام قرنطینه استانی از طرف او راهگشای ادامه این فاجعه انسانی و ملی شده است، از استاندار خواستند ضمن اجرای قرنطینه کامل استانی به مدت ۲ هفته، استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی در سطح ادارات، مراکز خدماتی و اقتصادی استان اجباری شود.

«محسن فرهادی»، از مدیران وزارت بهداشت، با اشاره به بازگشایی سینماها، تئاترها و مراکز فرهنگی از اول تیر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، گفت تالارهای پذیرایی هم در شهرهای سفید و زرد از فردا بازگشایی می‌شوند اما این تالارها در مناطق قرمز همچنان بسته خواهند بود.

«مهدی قلیان اول»، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در این شهر گفت، درحالی‌که پیش‌ازاین نتیجه تست کرونای ۲۰ تا ۲۵ درصد از افراد مشکوک مثبت بود، در روزهای اخیر این عدد به ۴۰٪ رسیده است.

درحالی‌که به نوشته ایلنا عدم اعلام آمار استانی مبتلایان مردم را بیش‌ازپیش نسبت به کرونا بی‌تفاوت کرده است، «جعفر قادری»، نماینده شیراز در مجلس، با اشاره به پیک دوباره کرونا در استان فارس، از مسئولان وزارت بهداشت خواست آمار روزانه را به تفکیک استان‌ها اعلام کنند تا باعث رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم شود.

«مینو محرز»، عضو کمیته کشوری ستاد مبارزه با کرونا هشدار داد که با توجه به ناممکن بودن زدن ماسک هنگام غذا خوردن و این‌که در رستوران افراد کنار هم می‌نشینند، احتمال انتشار ویروس کرونا در رستوران‌ها بسیار زیاد است.

«پیام طبرسی»، رییس مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری، با اشاره به این‌که نشانه‌ای از سبک شدن بار مبتلایان دیده نمی‌شود، هشدار داد که رعایت اصول بهداشتی در کمترین میزان خود است و برخلاف پیش‌بینی‌ها، گرم شدن هوا بر شدت بیماری افزوده است.

بشاگرد همچون دیگر مناطق استان هرمزگان در روزهای اخیر با افزایش بیماران مبتلابه کرونا مواجه شده و در وضعیت هشدار قرار گرفته است، اما بیمارستان این شهر فاقد بخش آی‌سی‌یو و تخت مراقبت‌های ویژه برای بستری بیماران است.

وزارت بهداشت: کرونا در ایران مهار نشده و دو سال دیگر هم در ایران باید با آن زندگی کنیم

۱ تیر (۲۱ ژوئن)

مقامات درمانی ایران برخلاف ادعاهای پیشین خود، با اذعان به عدم مهار کرونا در ایران، هشدار دادند که زندگی با کرونا در ایران ممکن است حداقل دو سال طول بکشد. در چنین وضعیتی، وزیر آموزش‌و‌پرورش گفت مدارس پرجمعیت در سال تحصیلی جدید زوج‌ و‌ فرد خواهد شد و دانش‌آموزان هر مدرسه دو گروه شده و هر گروه تنها ۳ روز در هفته در مدرسه حضور خواهند داشت.

«سیما سادات‌لاری»، سخنگوی وزارت بهداشت، ضمن اشاره به این‌که استان‌های خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه، آذربایجان‌ غربی در وضعیت قرمز هستند، گفت در شبانه‌روز گذشته ٢۳۲۲ مبتلای دیگر به کرونا شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به ۲۰۴ هزار و ۹۵۲ نفر رسید. در همین مدت ۱۱۶ بیمار دیگر هم درگذشتند و مجموع درگذشتگان کرونا در ایران به ۹۶۲۳ نفر رسید.

«سعید نمکی»، وزیر بهداشت، ضمن اشاره به افزایش شمار مبتلایان به کرونا در کشور گفت ایران هنوز در حال تجربه موج اول این بیماری است هرچند ممکن است شکل موج اول کرونا در استان‌های مختلف متفاوت باشد. وزیر بهداشت همچنین مدعی شد حتی در استان‌هایی که تصور می‌شود موج اول کرونا را پشت‌سر گذاشته‌‌اند، موج اول به‌طور کامل تجربه نشده است.

به گفته سعید نمکی، از مجموع مبتلایان کوویدـ۱۹ شناسایی شده در ایران، حدود ۸۷ درصد گرفتار چاقی، دیابت و بیماری زمینه‌ای بودند و چاقی در بروز مرگ مبتلایان زیر ۵۰ سال نقش مهمی داشت و البته ۱۲.۶ درصد افرادی که به علت ابتلا به بیماری کوویدـ۱۹ در کشور جان‌باخته‌اند هیچ بیماری زمینه‌ای نداشتند.

«حسین عرفانی»، رییس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، با اشاره به این‌که دسترسی به واکسن تا یک سال آینده امکان‌پذیر نیست، گفت شیوع کووید-۱۹ هنوز در ایران به مرحله کنترل نرسیده است. این صحبت دکتر عرفانی، گواهی است بر نادرستی ادعاهای پیشین حسن روحانی و برخی مقامات وزارت بهداشت که گفته بودند ویروس کرونا در ایران مهار شده است.

«علی‌رضا زالی»، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از افزایش شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در این شهر خبر داد و گفت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تهران به‌سرعت رو به کاهش است. به تعبیر دکتر زالی، استان تهران به‌جای کرونا با کرونا پلاس روبه‌رو است و این ویروس به‌جز ابعاد پیچیده بیولوژیکی، ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد و همه دستگاه‌ها در سطح استان را دچار تغییر خواهد کرد.

«محسن حاجی میرزایی»، وزیر آموزش‌وپرورش، با اشاره به اجرای طرح زوج و فرد در مدارس در سال جدید تحصیلی به دلیل شیوع ویروس کرونا گفت مدارس پرجمعیت به دو گروه تقسیم می‌شوند و به‌این‌ترتیب دانش‌آموزان سه روز در هفته به مدرسه می‌روند.

«علی خاکی‌صدیق»، معاون آموزشی وزارت علوم ایران، خبر داد که دانشگاه‌ها در سال جدید تحصیلی براساس آمادگی فعالیت‌های خود را آغاز می‌کنند. پیشنهاد وزارت ۱۵ شهریور است و آموزش به‌صورت ترکیبی از آموزش حضوری و الکترونیکی آغاز می‌شود.

«مریم حضرتی»، معاون پرستاری وزارت بهداشت، با تایید خبر اعزام ۴۰ پرستار ویژه آی‌سی‌یو به استان خوزستان در پی افزایش شیوع کرونا در این استان، گفت این پرستاران به دانشگاه‌های علوم پزشکی اهواز و دزفول و دانشکده‌های علوم پزشکی آبادان جهت ارائه خدمات تخصصی سلامت اعزام شده‌اند.

براساس آخرین گزارش اپیدمیولوژی کرونا، روند صعودی یا شروع پیک در ۱۲ استان سمنان، اصفهان، قزوین، فارس، هرمزگان، زنجان، لرستان، همدان، خراسان رضوی، البرز، تهران و گیلان مشاهده شده است و ۹ استان خوزستان، کردستان، آذربایجان غربی، بوشهر، خراسان شمالی، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد و سیستان‌وبلوچستان اخیرا پیک اپیدمی را تجربه کرده‌اند.

«علی آقازاده»، استاندار استان‌ مرکزی که پیش‌تر از افزایش ۵ برابری بستری کرونا در این استان نسبت به ۱۵ روز قبل از آن خبر داده بود در توییتی نوشت که به کرونا مبتلا شده و خود را قرنطینه کرده است.

«نوید دانایی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی سمنان، گفت که براساس آمار تاکنون ۳۰ درصد از مردم آن استان به کرونا ویروس مبتلا شده‌اند و ۷۰ درصد دیگر در خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند.

«شاپور مسعودی‌فر»، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول، خبر داد که از مجموع ۱۱ هزار و ۴۳۶ تست کرونا که تاکنون در شهرستان دزفول اخذ شده است، تست ۳ هزار و ۷۰۰ نفر یعنی ۳۳ درصد تست‌ها مثبت اعلام شده است.

«رضا گل‌محمدی»، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران گفت طبق بخش‌نامه جدید ستاد ملی کرونا مجوز فعالیت استخرهای ورزشی سرپوشیده و آکادمی‌های ورزشی استان از امروز اول تیرماه صادر شد.

«هادی حق‌شناس»،‌ استاندار گلستان، ضمن اشاره به این‌که در گرگان مشکلات مربوط به ویروس کرونا نسبت به شهرهای دیگر استان کمتر است چراکه در پیک نخست ابتلا به بیماری در گرگان ۵۷ درصد مردم مبتلا شدند، اعلام کرد ۹۰۰ هزار نفر در این استان در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

 

گاه‌شمارکرونا در ایران؛ از انکار تا گورهای آهکی و شروع سیاست قرنطینه​

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ فوریه ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ مارچ ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ آوریل ۲۰۲۰

گاه‌شمار کرونا در ایران؛ می ۲۰۲۰

 

 

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.