خبرهایی در مورد شیوع ویروس کرونا در زندان زاهدان منتشر شده است. با وجود این سه زندانی سیاسی بلوچ همچنان از اعزام به مرخصی محروم مانده‌اند.
به گزارش کمپین فعالین بلوچ، عطاالله هوت، عبدالصمد هوت و عبدالحمید کهرازهی، سه زندانی سیاسی اهل استان سیستان و بلوچستان هستند که بیش از پنج سال است نتوانسته‌اند از حق مرخصی استفاده کنند.
بنابر اخبار رسیده تاکنون چهار زندانی در زندان زاهدان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. شیوع کرونا در زندان زاهدان در حالی است که طبق گزارش منابع حقوق بشری، این زندان از حداقل امکانات بهداشتی هم برخوردار نیست و به ‌علت کمبود فضای کافی، زندانیان بسیاری مجبور هستند در کنار دستشویی‌های زندان بخوابند.
از جمله دیگر مشکلات جاری در زندان مرکزی زاهدان می‌توان به کیفیت بد غذا، محرومیت اکثر زندانیان از خدمات پزشکی و درمانی، عدم وجود وسایل گرمایشی و سرمایشی، محرومیت از جای خواب مناسب، عدم تناسب ظرفیت زندان با تعداد زندانیان و برخورد سلیقه‌ای و تبعیض‌آمیز مسئولان زندان با زندانیان اشاره کرد.
در گزارش‌های رسیده از این زندان آمده است که وضعیت رسیدگی پزشکی در زندان زاهدان در سطح بسیار پایینی قرار دارد و در بیشتر موارد پزشک عمومی زندان به دلیل عدم پرداخت به ‌موقع حقوق، در محل کارش حاضر نمی‌شود.
همچنین منابع حقوق بشری از استان سیستان و بلوچستان در گذشته اعلام کرده‌اند که در زندان زاهدان اعزام بیماران خاص و اورژانسی به بیرون از زندان بسیار محدود انجام می‌شود و زندانیان عقیدتی و سیاسی با ممانعت مسئولان زندان، به بیمارستان‌های بیرون از زندان اعزام نمی‌شوند. ‎