رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ: چین را به علت مسلمانان ایغور تحریم نکردم چون وسط مذاکره تجاری بودیم


رهبران آمریکا و چین سال گذشته در ژاپن و در قالب اجلاس سران گروه ۲۰ دیدار کردندحق نشر عکس
Reuters

Image caption

رهبران آمریکا و چین سال گذشته در ژاپن و در قالب اجلاس سران گروه ۲۰ دیدار کردند

دونالد ترامپ می‌گوید از آنجا که به دنبال یک “توافق بزرگ” تجاری با چین بوده است، تصمیم گرفته که پکن را به علت برپا کردن کمپ‌های اجباری برای یک میلیون مسلمان ایغور، تحریم نکند.

اعتراض جهانی به حصر صدها هزار مسلمان ایغور در این اردوگاه‌ها در یک سال گذشته بالا گرفته اما چین اتهامات نقض گسترده حقوق بشر را رد می‌کند.

آقای ترامپ در گفتگو با نشریه اکسیوس گفته رسیدن به یک توافق “بزرگ” مانع از این شده او “تحریم‌های بیشتری” علیه چین اعمال کند.

چین حدود یک میلیون مسلمان ایغور در منطقه شین جیانگ را با اهدافی چون تلقین ارزش‌های چینی و تنبیه به این اردوگاه‌های اجباری فرستاده اما می‌گوید هدفش “پیش‌گیری از تروریسم و افراطی‌گری” است و اتهام بدرفتاری با آنها را رد می‌کند.

با این حال، بسیاری از فعالان حقوق بشر و مقام‌های غربی برپایی این کمپ‌ها را با اردوگاه‌های دوران آلمان نازی مقایسه کرده‌اند.

صحبت درباره صرف‌نظر آقای ترامپ از تحریم‌های حقوق بشری چین پس از آن داغ شد که جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق کاخ‌سفید در کتاب جدیدش به خوش و بش رهبران آمریکا و چین در جریان دیدار یک سال پیش آنها پرداخته است.

آقای بولتون در کتابش ادعا کرده که در جریان اجلاس سران گروه ۲۰ که سال گذشته در توکیو برگزار شد و روسای جمهور آمریکا و چین حضور داشتند، آقای ترامپ به شی جین‌پینگ، همتای چینی خود برای برپایی این اردوگاه‌ها چراغ سبز نشان داده و گفته: “دقیقا، این کار درستی است که باید انجام داده شود.” هر چند آقای ترامپ چنین اظهارنظری را تکذیب می‌کند.

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

ادعاهای جان بولتون در کتاب جدیدش آقای ترامپ را بسیار عصبانی کرده است

دونالد ترامپ به اکسیوس چه گفته؟

گفتگوی وبسایت خبری اکسیوس با رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه گذشته انجام شده و دیروز، یکشنبه ۲۱ ژوئن، منتشر شده است. این نشریه اینترنتی می‌گوید وقتی از آقای ترامپ پرسیده چرا از تحریم‌های بیشتر علیه مقام‌های حزب کمونیست چین به علت کمپ‌های ایغورها صرف‌نظر ‌کرده، رئیس جمهور آمریکا گفته: “خب به این علت که در وسط یک توافق تجاری عظیم بودیم.”

“وقتی وسط مذاکرت هستید و آن وقت به یک باره تحریم‌های جدیدی وضع می‌کنید – که البته ما خیلی اقدامات دیگری کرده‌ایم، از جمله وضع تعرفه علیه چین که خیلی هم بدتر از هر تحریمی که شما فکر کنید هست.”

اشاره آقای ترامپ به جنگ تعرفه‌ها میان پکن و واشنگتن است که سال گذشته اوج گرفت و در جریان آن، کاخ‌سفید در مجموع بر حدود ۳۶۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین تعرفه بست و در برابر پکن هم بر ۱۱۰ میلیارد از کالاهای آمریکایی تعرفه وضع کرد.

اکسیوس به ویژه از آقای ترامپ درباره این که چرا او با استناد به مصوبه سال ۲۰۱۶ کنگره درباره مسایل حقوق بشری و تروریسم – قانون ماگنیتسکی جهانی- چین را تحریم نکرده، گفته: “هیچ کس به من درباره این مورد خاص و چین به من یادآوری نکرد”.

سند ماگنیتسکی که ابتدا در سال ۲۰۱۲ و علیه روسیه وضع شده بود، در سال ۲۰۱۶ جنبه جهانی پیدا کرد و کنگره آمریکا با تصویب آن به رئیس جمهوری این کشور اجازه داد که دولت‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی را با استناد به نقض حقوق بشر تحریم کند.

اکسیوس می‌گوید در این گفتگو درباره آنچه جان بولتون در کتابش نوشته و گفته آقای ترامپ از شی جینپینگ برای پیروزی در انتخابات کمک خواسته، پرسیده؛ این که آیا رئیس جمهور آمریکا از همتای چینی خود خواسته که محصولات کشاورزی چون غلات را بیشتر بخرد تا شانس او برای پیروزی در ایالات کشاورزی محور را بالا ببرد.

آقای ترامپ در پاسخ گفته: “نه. اصلا. آنچه من به کسانی که با آنها مراوده داریم می‌گویم، نه فقط پرزیدنت شی، این است که من می‌خواهم با کشور آنها تجارت کنیم. آنچه برای کشور خوب است برای من هم خوب است. اما من دوره نیفتاده‌ام تا به همه بگویم ‘اوه. به من در انتخابات کمک کنید. چرا باید چنین چیزی بگویم؟'”منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.