رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا؛ کاربران چینی مصاحبه سانسورشده دکتر افشاگر را پخش کردند


حق نشر عکس
@xinwenfan

Image caption

دکتر آی فن، رئیس واحد اورژانس بیمارستان مرکزی ووهان

مصاحبه با یک دکتر در ووهان، مرکز شیوع ویروس کرونا در چین از سوی مقام‌های این کشور سانسور شده اما این کار باعث شده تا کاربران شبکه‌های اجتماعی راه‌های خلاقانه‌ای برای دسترسی به این مقاله بیابند.

بیش از ۸۰ هزار نفر در چین به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۳۱۳۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

این مقاله که در نسخه ماه مارس مجله مردم منتشر شده حاوی مصاحبه‌ای با دکتر آی فن، رئیس واحد اورژانس بیمارستان مرکزی ووهان است.

اواخر دسامبر سال گذشته، او نتایج آزمایش یک بیمار را دریافت کرد که در آن نوشته شده بود این بیمار به ویروس سارس کرونا مبتلا است.

این دکتر از نتیجه آزمایش عکس گرفت و همکارانش را از آن با خبر کرد و در مورد این ویروس هشدار داد اما روسایش او را به خاطر این کار توبیخ کردند.

هشت دکتر از جمله دکتر لی ونلیانگ، همکار دکتر آی که این جواب آزمایش را با دیگران در میان گذاشتند، توسط پلیس احضار شده و توبیخ شدند. دکتر لی مدتی بعد به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت که مرگ او با خشم مردم رو‌به‌رو شد.

دکتر آی می‌گوید از این که علیه چنین وضعی سخن نگفته ابراز تاسف کرده است.

“اگر می‌دانستم این روزها وضع این شکلی می‌شد، به همه خبر می‌دادم.”

مقاله دکتر آی به طور وسیعی در شبکه‌های اجتماعی چین از جمله “وی‌چت” به اشتراک گذاشته شده اما مقام‌های سانسور چین آن را از دسترس خارج کردند.

اما کاربران چینی برای دور زدن سانسور، راه‌های خلاقانه‌ای یافته‌اند.

برخی کاربران مقاله را وارونه نوشته و به جای کلمات از ایموجی‌ها استفاده کرده‌اند. حتی نسخه‌ای از این گزارش به بریل، خط نابینایان و کد مورس منتشر شده است.

آنها همچنین اسکرین‌شات مقاله، یا نسخه پی دی اف آن را منتشر کرده و در مواردی متن مقاله را همراه با غلط‌های دیکته بازنشر کرده‌اند.

چین به طور مرتب نظارت خود بر اینترنت را در این کشور گسترش می‌دهد و سانسور شدیدی روی مطالبی که منتشر می‌شود اعمال می‌کند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.