رسانه خبری پیامِ ایرانی

بحران کرونا؛ مراسم حج امسال برای خارجیان لغو شد | جهان | DW


منابع خبری به نقل از مقامات عربستان اعلام کردند شرکت در مراسم حج امسال فقط برای تعداد بسیار اندکی از شهروندان سعودی و خارجیان مقیم این کشور مجاز است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، وزارت حج و عمره عربستان روز گذشته (دوشنبه دوم تیر/ ۲۲ ژوئن) علت این تصمیم را افزایش موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا در جهان، نبود واکسن برای پیشگیری و دارو برای درمان موثر بیماری کووید۱۹ و دشواری رعایت فاصله‌گذاری در ازدحام زائران عنوان کرد.

مقامات عربستان از اوایل فروردین ماه سال جاری امکان اعمال محدودیت برای شرکت زائران خارجی در مراسم حج تمتع و عمره امسال را مطرح کردند اما تصمیم نهایی را موکول به تحولات جهانی در ارتباط با شیوع کرونا کرده بودند.

برای نخستین بار در تاریخ معاصر

به این ترتیب برای نخستین بار در تاریخ معاصر، یعنی از آغاز تاسیس پادشاهی سعودی در ابتدای دهه ۳۰ قرن بیستم، بزرگترین مراسم عبادی مسلمانان به شکل معمول برگزار نمی‌شود.

سال گذشته حدود دو نیم میلیون نفر در مراسم حج در مکه و مدینه شرکت کردند که یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر آنها شهروندان خارجی بودند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

پس از صادرات نفت، گردشگری زیارتی مهم‌ترین منبع درآمد ارزی پادشاهی سعودی به شمار می‌رود و مطابق آمار رسمی سال گذشته حدود ۱۲ میلیارد دلار نصیب عربستان کرده است.

پیش از این احتمال می‌رفت مراسم حج تمتع با اعمال محدودیت‌هایی و برای تعداد کمتری از زائران به نسبت سال گذشته برگزار شود.

ثبت نام بیش از ۸۷ هزار زائر ایرانی

بر همین اساس در جمهوری اسلامی نیز ثبت نام برای شرکت در مناسک حج تمتع انجام شده بود. اکبر رضایی، معاون سازمان حج و زیارت ایران دوم اردیبهشت به خبرگزاری ایرنا گفته بود بر پایه برنامه‌ریزی‌ها و سهمیه اختصاصی به جمهوری اسلامی، امسال ۸۷ هزار و ۵۵۰ زائر ایرانی به عربستان اعزام می‌شوند.

Saudi-Arabien | Hadsch Pilgertfahrt nach Mekka (Reutesr/W. Ali)

صحنه‌ای از مناسک حج سال ۱۳۹۸

معاون سازمان حج و زیارت گفته بود “درصورت عادی شدن شرایط” نخستین کاروان زائران ایرانی ششم تیرماه به عربستان اعزام خواهند شد.

مطابق شواهد، شرایط در عربستان نه تنها عادی نشده که موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ در این کشور پس از یک دوره کاهش نسبی، از هفته گذشته دوباره به شدت رو به افزایش بوده است.

بر اساس فهرستی که پروهشگران دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز ارائه می‌کنند تا صبح سه‌شنبه، سوم تیرماه تعداد مبتلایان به ویروس کروتا در عربستان از مرز ۱۶۱ هزار نفر فراتر رفته و تعداد کسانی که در ارتباط با بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند بیش از هزار و ۳۰۰ نفر بوده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

عربستان سعودی در میان کشورهای عربی بیشترین موارد شناسایی شده ابتلا به کرونا را دارد. به رغم ثبت حدود پنج هزار ابتلای جدید در یک هفته گذشته، مسئولان عربستان از روز یک‌شنبه کاهش محدودیت‌های کرونایی را در دستور کار قرار داده‌اند.

در حال حاضر نزدیک به ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در ۱۸۸ کشور جهان به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده‌اند و بیش از ۴۷۲ هزار نفر در ارتباط با این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.