رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعتراضات آمریکا؛ درباره بوگالو بویز، آنتیفا و پراد بویز چه می‌دانیم؟با اینکه بیش از سه هفته از مرگ جورج فلوید می‌گذرد، اعتراضات به نژادپرستی همچنان در گوشه و کنار آمریکا ادامه دارد.

این اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز بوده‌اند، ولی ما بعضا شاهد وحشیگری پلیس، غارت و خشونت نیز بوده‌ایم.

سیاستمداران، نیروی انتظامی و ناظران چپگرا و راستگرا چند گروه کوچک حاشیه‌ای را به تشویق و شرکت در اعمال خشونت‌آمیز متهم کرده‌اند.

تصمیم گرفتیم تا حضور این گروه‌ها را در شبکه‌های اجتماعی بررسی کنیم.

بوگالو بویز (Boogaloo Bois)

این خرده‌فرهنگ ضددولتی نسبتا جدید شاید از همه این گروه‌ها خطرناکتر باشد. استیون کاریلو، گروهبان ۳۲ ساله نیروی هوای آمریکا و اهل کالیفرنیا، به قتل دو افسر پلیس در جریان اعتراضات به مرگ جورج فلوید در اوکلند و سانتا کروز متهم شده است.

او پیش از بازداشت، با خون خودش روی ماشینی نوشته بود “بوگ” و “من آدم بی‌منطقی شدم”. اعضای این جنبش استفاده زیادی از این دو ترکیب می‌کنند.

عقبه بوگالو بویز به یکی از تالارهای گفت‌وگوی مختص اسلحه در وبسایت فورچن (۴چن) باز می‌گردد و جنبشی سازمان‌نیافته و بی‌رهبر است.

حق نشر عکس
AFP/GETTY IMAGES

Image caption

اعضای بوگالو بویز اغلب پیراهن هاوایی و اونیفورم نظامی منقش به نمادهای بوگالو می‌پوشند

نام این گروه به فیلم “رقص بریک ۲: برق بوگالو” اشاره دارد که در سال ۱۹۸۴ روی پرده رفت و فیلم بدی به شمار می‌رود. از آن زمان به بعد ترکیب “برق بوگالو” در فضای مجازی معنی جدیدی پیدا کرده است و به عنوان دنباله بدکیفیت از آن استفاده می‌شود.

اما بوگالو بویز برای اشاره به درگیری مسلحانه با مقامات از آن استفاده می‌کنند، چیزی شبیه به یک جنگ داخلی دوم در ایالات متحده.

این جنبش در ابتدای کار حضور محدودی در فورچن داشت، اما در ادامه رشد قابل توجهی پیدا کرده است و حالا گروه‌ها و صفحه‌های فیسبوکی وابسته به این جنبش ده‌ها هزار عضو دارند.

مانند باقی جنبش‌های اینترنتی وابسته به فورچن، میم‌های اینترنتی و طنز درون‌گروهی به شدت در این جنبش رایج است.

بعضی از اعضای این جنبش به خود لقب “بوجاهدین” داده‌اند که نوعی بازی با کلمه “مجاهدین” است که عمدتا برای اشاره به پیکارجویان اسلامگرای تندرو استفاده می‌شود.

پیروان این جنبش عقاید مختلفی دارند و این جنبش را به یک اندازه جدی نمی‌گیرند، اما بیشتر آن‌ها را می‌توان لیبرترین‌هایی افراطی تلقی کرد که دو عقیده بنیادین دارند: علاقه به سرنگونی مسلحانه دولت، و تعهد ناگسستنی به مالکیت اسلحه.

بوگالو بویز اکثرا مخالف قرنطینه کشور به خاطر ویروس کرونا بودند، چیزی که به نظرشان مظهر استبداد بود. در جریان اعتراضاتی که در ماه آوریل و مه در برخی ایالات نسبت به قوانین قرنطینه برگزار شد، اعضای مسلح جنبش بوگالو در برخی از تجمعات دیده شدند و پیراهن‌های هاوایی به تن داشتند که کنایه به جشن‌های بومیان هاوایی است.

حق نشر عکس
FACEBOOK

Image caption

اعضای بوگالو بویز غالبا با این پرچم در اعتراضات حاضر می‌شوند

اما اعتراضات “جان سیاهپوستان مهم است” باعث ایجاد اختلاف در این گروه شده است. در حالی که بسیاری از این اعتراضات حمایت می‌کنند و با پلیس ضدیت دارند، بعضی از اعضای تندروتر این جنبش با احساسات متناقضی به اعتراضات نگاه می‌کنند.

گروه‌ها و صفحه‌های فیسبوکی تصاویری از اعضای مسلح این گروه در صف معترضان منتشر کرده‌اند که پرچم‌های بوگالو در دست دارند. ادعا می‌شود که هدف آن‌ها محافظت از معترضان در برابر پلیس است. بعضی از آن‌ها عقیده دارند که این اعتراضات شاید حتی آرزوی آن‌ها را برآورده کند و به آغاز “بوگالو” منجر شود.

در هفته اخیر، ویدیوها و هشتگ‌هایی نیز در حمایت از این گروه در اپلیکیشن تیک‌تاک دیده شده است که عمدتا توسط مردان جوانی ساخته شده‌اند که مردم را به قیام دعوت می‌کنند. در یکی از این ویدیوها پیام‌هایی مانند “اشتیاق روز افزون به مردن” و “پلیسی که دم خانه شما بیاید اول هدف گرفته می‌شود” زیرنویس شده است.

بعضی از اعضا از این اعتراضات به عنوان بهانه‌ای برای اقدامات خشونت‌آمیز علیه مقامات استفاده کرده‌اند. سه عضور این گروه اخیرا در ایالت نوادا بازداشت شده‌اند. اتهام آن‌ها تلاش برای “به خشونت کشیدن” اعتراضات عنوان شده است.

فیسبوک در هفته‌های اخیر محدودیت‌هایی به گروه‌ها و صفحه‌های بوگالو اعمال کرده است و تعدادی از آن‌ها در چند روز اخیر از این شبکه اجتماعی حذف شده‌اند.

آنتیفا

آنتیفا، مخفف “آنتی‌فاشیست”، حلقه سستی از فعالان عمدتا رادیکال چپگرا است.

آن‌ها شامل آنارشیست‌ها، کمونیست‌ها و تعداد محدودی سوسیال‌دموکرات می‌شوند. تفاوت آن‌ها با دیگران تمایل آن‌ها به استفاده از خشونت است که به گفته خودشان با هدف دفاع شخصی یا دفاع از اجتماعاتشان صورت می‌گیرد.

این جنبش در سال‌های گذشته تقریبا به طور کامل از صحنه سیاسی ایالات متحده پاک شده بود، اما در پی انتخاب دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری این کشور مجددا رشد کرد. آن‌ها مرتب با راستگرایان افراطی درگیر می‌شوند.

شواهدی دال بر دست داشتن آن‌ها در حمله به اماکن و غارت در جریان اعتراضات اخیر وجود دارد. مثلا مقامات تگزاس می‌گویند که سه نفری که در شهر آستین به غارت متهم شدند از اعضای آنتیفا بودند.

اما فعالان راستگرا و آقای ترامپ ادعاهای بسیار بزرگتری مطرح کرده‌اند و می‌گویند که آن‌ها عامل اصلی خشونت‌ها بوده‌اند.

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌تواند افراد و گروه‌های خارجی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد، اما کارشناسان حقوقی بعید می‌دانند که او بتواند به آنتیفا برچسب “سازمان تروریست داخلی” بزند.

در کل اسناد و مدارک چندانی برای این ادعاها وجود ندارد. تعداد فعالان آنتیفا نسبتا کم است و در مقایسه با کل معترضان اصلا قابل توجه نیستند.

پراد بویز (Proud Boys)

این گروه که در سال ۲۰۱۶ توسط گوین مک‌اینس، فعال راستگرای بریتانیایی-کانادایی تاسیس شد، گروهی ضدمهاجر، راستگرای افراطی و صرفا مردانه محسوب می‌شود که سابقه زیادی در خشونت‌های خیابانی علیه مخالفان چپگرا، مخصوصا آنتیفا، دارد.

اسم این گروه از یکی از ترانه‌های نسخه موزیکال کارتون علا‌الدین اقتباس شده است. اعضای این گروه عمدتا تی‌شرت‌های یقه‌دار سیاه و زرد می‌پوشند و کلاه‌های قرمز “آمریکا را دوباره عالی کن”(ماگا) به سر دارند.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

یک عضو پراد بویز با برچسب “مجوز شکار آنتیفا”

فردی که خواهان عضویت در این گروه باشد باید اظهار کند که “یک متعصب غربی است که حاضر نیست بابت ساختن دنیای مدرن از کسی پوزش بخواهد”.

اعضای این گروه در دو سال گذشته در ایالات اورگن، واشنگتن و نیویورک درگیری‌های خشونت‌باری با اعضای آنتیفا داشته‌اند و پارسال دو نفر از آن‌ها به خاطر مضروب کردن فعالان آنتیفا در نیویورک بازداشت شدند.

مرکز حقوقی پاورتی جنوبی، از گروه‌های سرشناس حقوق اجتماعی، می‌گوید که پراد بویز یک گروه نفرت پراکن است.

با اینکه آقای مک‌اینس در نوامبر ۲۰۱۸ این گروه را ترک کرده بود، سه ماه بعد از این مرکز حقوقی به دادگاه شکایت کرد. رئیس فعلی این گروه انریکه تاریو است.

پراد بویز به شدت با اعتراضات “جان سیاهپوستان مهم است” مخالف است. به عقیده آن‌ها تلاش برای پایین کشیدن مجسمه‌های رهبران کنفدراسیون یک توطئه دست چپی برای “تخریب تاریخ آمریکا” است و بعضی از اعضای این گروه در چند ایالت در حال “نگهبانی” از مجسمه‌های شخصیت‌های تاریخی دیده شده‌اند.

عکس‌ها و ویدیوهای درگیری این گروه با اعضای آنتیفا در نزدیکی این نقاط در همه جا پخش شده است.

فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و یوتیوب به این گروه اجازه استفاده از شبکه‌هایشان را نمی‌دهند. اما حساب‌های مربوط به این جنبش در پی شروع اعتراضات دوباره فعال شده‌‌اند. در هفته اخیر ۳۵۸ حساب فیسبوکی و ۱۷۲ حساب اینستاگرامی مرتبط به پراد بویز حذف شدند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.