رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | با پایان مرخصی، رستم ارکیا به زندان یزد بازگشت


خبرگزاری هرانا – رستم ارکیا، زندانی سیاسی اهل ماکو، با پایان مرخصی به زندان یزد بازگشت. او اوایل خردادماه به مرخصی اعزام شده بود. وی پیشتر در تاریخ ۵ آذرماه ۸۷ توسط دادگاه انقلاب شهرستان خوی به اتهام «محاربه از طریق همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام» به اعدام محکوم شد. حکم صادره علیه این شهروند نهایتا به ۲۰ سال زندان و تبعید به زندان یزد کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهلی گذشته رستم ارکیا، زندانی سیاسی اهل ماکو با پایان مرخصی به زندان یزد بازگشت.

او اوایل خردادماه ۹۹ از زندان یزد به مرخصی اعزام شده بود.

رستم ارکیا در تاریخ ۱۱ دی ماه ۸۵ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و بلافاصله به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه منتقل ‌شد.

این شهروند در تاریخ ۵ آذرماه ۸۷ در دادگاه انقلاب شهرستان خوی به ریاست قاضی نوروزی به اتهام «محاربه از طریق همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام» به اعدام محکوم شد. این حکم پس از اعتراض در بهمن‌ماه ۸۸ در دادگاه تجدید‌نظر به ۱۰ سال زندان همراه با تبعید به زندان یزد کاهش یافت.

با این حال نماینده‌ی دادستان ارومیه، به این حکم اعتراض کرده و خواستار تشدید حکم ‌شد و در نتیجه روز ۲۷ اسفند ۸۸ حکم از ۱۰ سال به ۲۰ سال زندان افزایش یافت.

آقای ارکیا، در خردادماه ۸۹ به زندان یزد تبعید شد. وی روز ۱ آذرماه ۹۰ به علت عدم تفکیک زندانیان سیاسی از زندانیان عادی، به همراه تعدادی از زندانیان در زندان یزد دست به اعتصاب غذا زدند که پس از شش روز با موافقت مقامات برای تفکیک زندانیان سیاسی از زندانیان عادی، این اعتصاب پایان یافت.

این زندانی سیاسی در طول مراحل دادرسی به وکیل دسترسی نداشته است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.