رسانه خبری پیامِ ایرانی

نگرانی و ابهام در باره بازداشت اعضای ″جمعیت امام علی″ | ایران | DWخبر دستگیری سه نفر از اعضای “جمعیت امام علی” بازتابی نسبتا وسیع در رسانه‌های داخل و خارج از ایران و همچنین در شبکه‌های اجتماعی داشته است. ویدیویی نیز از دفتر این جمعیت پس از آنکه ماموران اسناد و دفاتر را همراه برده‌اند، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

این نخستین باری نیست که قوه قضاییه و نهادهای امنتی علیه اعضای این جمعیت اقدام می‌کنند. اما این نخستین باری است که این اقدام با دستگیری شماری از اعضای این جمعیت همراه بوده است.

خبرگزاری کار ایران “ایلنا” با انتشار گزارشی به واکنش وزارت کشور ایران نسبت به بازداشت اعضای این جمعیت پرداخته است.

خبر دستگیری ابتدا در اکانت توییتری “جمعیت امام علی” اعلام شد و پس از آن بازتابی رسانه‌ای یافت. در حساب توییتری این جمعیت چنین آمده بود:

«ساعتی پیش شارمین میمندی‌نژاد، موسس جمعیت امام علی علیه‌السلام بازداشت شد. مرتضی کی‌منش، مسئول رسانه‌ای و کتایون افرازه، بازرس علی‌البدل جمعیت هم بازداشت شده‌اند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

 “ایلنا” به نقل از یکی از اعضای روابط عمومی این جمعیت گفته است که “جمعیت امام علی” بیش از ۲۰ سال است که فعالیت می‌کند و “یک جمع تازه تاسیس نیست.” او عنوان کرده است که این جمعیت با مجوز رسمی وزارت کشور تشکیل شده و فعالیت می‌کند.

همین فرد در ادامه سخنان خود به مراجعه اعضای جمعیت به مراجع قانونی و تلاش آن‌ها برای آزادی افراد دسدتگیر شده پرداخته و گفته است: «روز گذشته [دوشنبه دوم تیر] پیگر کارهای آن‌ها بوده‌ایم و قرار بود وثیقه ببریم تا بعد از تفهیم اتهام با قرار وثیقه آزاد شوند. اما ما هیچ پاسخ درست و رسمی نشنیدیم.»

ماجرای دستگیری اعضای جمعیت

“انصاف‌نیوز” به نقل از یکی از اعضای روابط عمومی “جمعیت امام علی” می‌نویسد: «دفتر جمعیت پلمپ نشده است، به داخل دفتر ریختند و همه‌ی مدارک را با خود بردند. در آن را هم باز گذاشتند و در حقیقت مدرکی دیگر در دفتر نیست و خالی است. بر روی برگه‌ای که برای بازداشت نشان دادند، مربوط به قرارگاه ثارالله بوده است. وکیلی را انتخاب کردیم، امروز هم با ما آمدند که در بخش بازپرسی در تفهیم اتهام حضور داشته باشند، اما گفتند وکیل باید از لیست ماده ۴۸ انتخاب شود. گرفتن هر وکیلی برای متهمین مجاز نیست.»

او می‌گوید که شارمین میمندی‌نژاد، موسس این جمعیت در خانه بازداشت شده است. اتهام او توهین به مقامات بوده است.

این عضو روابط عمومی “جمعیت امام علی” گفته است که «دو کیسه‌ی بزرگ از منزل ایشان [میمندی‌نژاد] شامل کلیه‌ی وسایل الکترونیکی، دست‌نوشته‌ها و کتاب‌ها از منزل برده شده» است.

دستگیری مرتضی کی‌منش حتی با خشونت توام بوده است. این عضو روابط عمومی جمعیت گفته است که حتی به کی‌منش دستبند زده‌اند. «سی چهل نفر درگیر این عملیات بودند، گویا مجرمین خطرناکی را می‌خواهند دستگیر کنند.»

بنا بر اظهارات اعضای “جمعیت امام علی” مقامات قضایی جمهوری اسلامی پیش از این نیز دو بار دیگر با اتهامات مشابهی علیه اعضای این جمعیت اقدام کرده‌‌بودند. اما در آن هنگام حکم بازداشت صادر نشده بود.

لزوم رفع ابهام

زهرا عابدینی، معاون مشارکت‌های اجتماعی وزارت کشور در گفت‌وگو با “ایلنا” وظیفه بررسی پرونده دستگیر شدگان این جمعیت را برعهده نهاد “شورای ملی توسعه و حمایت از سازمان‌های مردم ‌نهاد” دانسته است.

این در حالی است که برخی دیگر از مسئولان نسبت به بازداشت اعضای این جمعیت توسط گروه ثارالله ابراز تاسف کرده و خواستار شفاف‌سازی مسئولان امنیتی در این زمینه شده‌اند.

محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفته است: «انتظار ما این است مقاماتی که مسئول دستگیری و پلمپ جمعیت بوده‌اند، به افکار عمومی توضیح بدهند.»

او تاکید کرده است که «دلایل این نوع برخوردها باید روشن باشد و جامعه باید بتواند اطلاع دقیقی از چگونگی این روند داشته باشد و به سمع و نظر مردم برساند.»

در همین رابطه خبرگزاری دانشجویان ایران “ایسنا” نیز روز سه‌شنبه سوم تیر با انتشار مقاله‌ای با عنوان “اما و اگرهای یک بازداشت” اقدام به طرح چند پرسش کرده است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

 این خبرگزاری از جمله پرسیده است که اگر فعالیت‌های اعضای این جمعیت علیه امنیت ملی بوده، «چرا در این بیش از ۲۰ سال، اقدامی علیه آن صورت نگرفته» است.

همین منبع خبری درباره چرایی سکوت مقامات رسمی حکومتی نسبت به این بازداشت پرسیده و مطرح کرده است «برای اطلاع‌رسانی درباره دلایل بازداشت و نحوه فعالیت اعضای این جمعیت تا کی می‌توان افکار عمومی را معطل نگه داشت؟»

خبرنگار “ایسنا” در عین حال پرسیده است که آیا دستگیری اعضای این جمعیت «ارتباطی به حضور جانشین جدید این قرارگاه [ثارالله] و رویکرد جدید آن» دارد؟

 “جمعیت امام علی” یک سازمان مردم‌نهاد و دانشجویی است که از سال ۱۳۷۸ فعالیت خود را آغاز کرده است. دفتر این جمعیت یک سال پس از اعلام موجودیت در دانشگاه شریف تاسیس شد.

این جمعیت در امور خیریه و کمک به نیازمندان فعالیت می‌کند و در حوزه مربوط به کودکان کار و زنان خودپرست نیز فعال است. این سازمان مردم‌نهاد در سال ۲۰۱۰ به عضویت شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل درآمد. بر اساس ارزیابی‌های غیررسمی، این جمعیت حدود ۱۰ هزار عضو داوطلب در سراسر ایران دارد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.