رسانه خبری پیامِ ایرانی

قیمت دلار در ایران از مرز بیست هزار تومان گذشت


قیمت دلارحق نشر عکس
Getty Images

بر اساس گزارش‌ها از ایران قیمت دلار در این کشور از مرز “بیست هزار تومان” فراتر رفته است و دلار در صرافی‌ها و صرافی‌های آنلاین امروز بالای بیست هزار تومان معامله می‌شود. در روزهای گذشته گزارش می‌شد که نرخ دلار به آستانه بیست هزار تومان رسیده یا چند ساعتی بیشتر از این میزان شده است. دولت و بانک مرکزی ایران با اینکه به افرایش قیمت ارز اذعان دارند اما آن را تا این حد نمی‌دانند و حسن روحانی، رئیس جمهور، دلیل آن را نه اقتصادی بلکه “تحرکات و عملیات روانی” دانسته است.

به گفته خبرگزاری تسنیم، قیمت دلار در بازار غیررسمی با ۷۰۰ تومان افزایش نسبت به دیروز، به ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

مقامات ایران همچنان تاکید دارند که کنترل بازار ارز را در اختیار دارند و بانک مرکزی می‌تواند ارز مورد نیاز تولیدکنندگان و صادرگنندگان را تامین کند.

آقای روحانی امروز گفت: “نوسانات اخیر در بازار ارز و شوک ایجاد شده دلیل و ریشه بنیادی اقتصادی ندارد و برخی تحرکات و عملیات روانی در عرصه بین‌المللی علیه ایران و همچنین ایجاد یک نگرانی غیرواقعی در بین مردم از عوامل اصلی آشفتگی و نوسانات اخیر در بازار ارز است.”

او همچنین گفت: “همه باید تلاش کنیم مانع از ایجاد بار روانی تاثیر افزایش قیمت ارز بر قیمت سایر اقلام و کالاها شویم و مراقبت کنیم که نوسانات کوتاه‌مدت و گذرای ارز کنترل شود.”

تلاطم اخیر در بازار ارز ایران از چهار روز پیش شروع شد که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه پیشنهادی سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان را تائید کرد و از ایران خواست زمینه دسترسی بازرسانش را به دو مرکز هسته‌ای فراهم کند. این اولین قطعنامه آژانس علیه ایران از سال ۲۰۱۲ به این سو است.

حق نشر عکس
Getty Images

پس از اینکه بازار ارز در ایران بحرانی شد، آقای روحانی دو روز پیش از بانک مرکزی خواست ‘متخلفان ارزی’ را معرفی کند؛ کسانی که ارز دولتی دریافت کرده ولی تمام یا بخشی از آن را برنگردانده‌اند.

بانک مرکزی به صادرکنندگانی که ارز دریافتی سال‌های ۹۷ و ۹۸ را دوباره به چرخه اقتصادی ایران بازنگردانده‌اند تا آخر تیر مهلت داده و گفته در غیر این صورت اسامی آنها را منتشر می‌کند.

به نظر می‌رسد هدف دولت و بانک مرکزی این است که با ترغیب صادرکنندگان به وارد کردن ارزهایشان به بازار، قیمت دلار را کنترل کنند.

دوشنبه‌ شب عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در یک مصاحبه تلویزیونی، وضعیت بازار ارز را ‘شوک طبیعی و گذرا’ خواند و گفت قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شوک روانی ایجاد کرده است.

به گفته آقای همتی، ملاک نرخ ارز، قیمت آن در ‘نظام یکپارچه معاملات ارزی’ (معروف به سامانه نیما) است.

حق نشر عکس
ISNA

Image caption

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران

با این حال صادرکنندگان و تولیدکنندگان از کمبود ارز شکایت دارند و حدود ده روز پیش در مقابل بانک مرکزی تجمع کردند و خواستار برچیدن سامانه نیما شدند.

معاملات ارزی صادرکنندگان عمدتاً در سامانه نیما انجام می‌شود، در سال‌های اخیر به دلیل اختلاف قیمت ارز در بازار بازار آزاد و سامانه‌های بانک مرکزی موارد تخلف کم نبوده است.

در ما‌ه‎های اخیر روند سقوط ارزش ریال شدت گرفته و در هشت ماه اخیر ۷۵ درصد کاهش داشته است. آبان پارسال نرخ دلار حدود یازده هزار تومان بود که بعد از عید جهش کرد و به شانزده هزار تومان رسید و پس از حدود سه ماه اکنون به بیست هزار تومان رسیده است.

در ماه اردیبهشت مجلس ایران کلیات لایحه حذف چهار صفر و تبدیل پول ملی از ریال به تومان را تصویب کرد. این لایحه برای اجرایی شدن نیازمند تایید شورای نگهبان است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.