رسانه خبری پیامِ ایرانی

کارگران عسلویه در معرض خطر جدی ابتلا به کرونا | ایران | DWکارگران فازهای مختلف میدان گازی پارس جنوبی عسلویه و کنگان با توجه به شرایط کاری خود و گسترش آلودگی به ویروس کرونا در منطقه، نگران بیمار شدن خود و خانواده‌هایشان هستند.

خبرگزاری ایلنا امروز سه‌شنبه سوم تیر (۲۳ ژوئن) در گزارشی در این باره نوشته است، کارگران که اغلب در کمپ‌ها دور از خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند نه تنها نگران آلودگی خود به این ویروس‌اند، بلکه بیم آن دارند که در روزهای مرخصی بیماری را به خانواده‌هایشان نیز انتقال بدهند.

آن‌ها در تماس با ایلنا از توقف توزیع بسته‌های بهداشتی و آلودگی سرویس‌های حمل و نقل شکایت کرده و با توجه به این که مرخصی پرسنل به دلیل تعمیرات اساسی در حال بازگشت به روال قبلی است از دغدغه‌هایشان در دوران تعمیرات تابستانی سخن گفته‌اند.

تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها به دلیل کاهش مصرف گاز در سطح کشور همه ساله در ابتدای فصل تابستان در منطقه پارس جنوبی شروع می‌شود. طی این تعمیرات کارگران مجبورند کنار هم کار کنند. یکی از کارگران به ایلنا گفته است: «پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های منطقه هر روز شاهد گسترش بیش از پیش ویروس کرونا هستند و این امر زمانی خطرناک‌تر می‌شود که مدیران این صنایع بعضا توجهی به پروتکل‌های بهداشتی ندارند.»

به گفته او، یگانه استراتژی مدیران صنایع برای جلوگیری از شیوع کرونا این است که نیروهایی که به کرونا مبتلا می‌شوند را به سمت شهرهای خود روانه می‌کنند. ظاهرا در برخی پالایشگاه‌های پارس جنوبی یک هفته به مرخصی ماهانه پرسنل پیمانکاری و قراردادی اضافه شده، اما یکی از کارگران به ایلنا گفته است که این مرخصی اجباری است و بابت آن از حقوق کارگران کسر می‌شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

کارگران از این شکایت دارند که “هیچ اقدام عملی صحیحی به جز تب‌سنجی در ورودی‌های نفر رو پالایشگاه‌ها انجام” نمی‌شود. از این گذشته به دلیل ابتلای تعدادی از رانندگان سرویس حمل‌ونقل کارگران تراکم کارگران در این سرویس‌ها بیش از حد شده و امکان ابتلا به کرونا را بالا برده است.

سعید کشمیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، ۲۴ خردادماه با اشاره به آمار فزاینده بیماران کرونایی بستری در بوشهر، عسلویه، دیلم و کنگان گفته بود: «شرایط کنونی استان بوشهر از سطح هشدار گذشته و به بحران تبدیل می‌شود.»

موسی احمدی، نماینده کنگان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به گزارش‌های روزانه تکان‌دهنده از مرگ و میر بیماران کرونایی در عسلویه و کنگان هشدار داده است، در صورتی که اوضاع بر همین منوال پیش برود “به‌زودی در منطقه بحران جدی” به‌وجود خواهد آمد.

احمدی به نیاز صددرصدی به اجرای پروتکل‌های بهداشتی در منطقه پارس جنوبی و اهمال مقام‌های مسئول در اقدامات پیش‌گیرانه اشاره کرده و می‌گوید: «همین سهل‌گیری، موجب عادی‌سازی ارتباطات شد تا اینکه به جایی رسیدیم که امروز در عسلویه و کنگان از حالت قرمز هم عبور کرده‌ایم.»

آخرین آمار رسمی کرونا در ایران حاکی از ابتلای نزدیک به ۲۱۰ هزار نفر به کرونا و درگذشت ۹۸۶۳ نفر تاکنون است. علی ربیعی، سخنگوی دولت، می‌گوید که هفت استان در حال حاضر در مرحله اوج (پیک) ابتلا قرار دارند و بعد از خروج تدریجی این استان‌ها دو استان دیگر نیز وارد پیک می‌شوند. او بهترین راهکار بازدارنده در برابر این ویروس را رعایت مقررات دورباشی و پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم خوانده است.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران نیز امروز سه‌شنبه در حاشیه نشست ستاد استانی پیشگیری از کرونا از “کاهش مشهود باور مردم نسبت به رعایت اصول بهداشتی” سخن گفت و گلایه کرد: «هر چقدر اعتقاد و آگاهی مردم نسبت به رعایت بهداشت فردی کاهش یابد، در مقابله با بیماری کرونا بیشتر دچار مشکل خواهیم شد.»

اما ظاهرا مبارزه با کرونا در بسیاری از محیط‌های کاری مانند عسلویه تنها با رعایت بهداشت از سوی کارگران حل نخواهد شد و نیاز مبرم به توجه مسئولان دارد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

موسی احمدی، نماینده مجلس، با توجه به گسترش کرونا در پارس جنوبی از مسئولان خواسته است تا از همه ظرفیت‌های قانونی استفاده کنند و با تعطیلی پروژه‌های غیر فوری، از حضور کارگران غیرضروری در پروژه‌ها پیشگیری کرده و امکانات بهداشتی و پیشگیری را در اختیار آنان قرار دهند.

علاوه بر این، نبود یک آزمایشگاه تخصصی تست کرونا در عسلویه و کنگان باعث شده که پاسخ به آزمایش کرونا دست‌کم یک هفته طول بکشد و همه این‌ها دست به دست هم داده تا در حال حاضر نه تنها کارگران، بلکه مردم محلی نیز آلوده شده‌اند.

احمدی با اشاره به نقش نهادهای تصمیم‌گیرنده می‌پرسد: «مسئله این است که آیا وقتی صحبت از کارگر پیمانکاری نفت می‌شود، نهادهای بالادستی، هیچ خود را ملزم و مکلف به نظارت دقیق بر شرکت‌های پیمانکاری می‌دانند؛ آن هم وقتی که پای سلامتی و جان کارگران در میان است؟»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.