رسانه خبری پیامِ ایرانی

آمادگی تهران برای مذاکرات بدون پیش‌شرط با سعودی درپی تحریم تسلیحاتی از سوی آمریکا


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

حسین دهقان، مشاور نظامی علی خامنه‌ای رهبر انقلاب، در رابطه با پادشاهی سعودی تاکید کرده است که ایران آماده گفت‌وگوهای بدون پیش شرط با پادشاهی سعودی است.

خبرگزاری فارس دوشنبه ۲۲ ژوئن، واکنش تند حسین دهقان، مشاور نظامی علی خامنه‌ای رهبر انقلاب در رابطه با پیش نویس جدید قطعنامه آمریکا در شوری امنیت برای تمدید نامحدود تسلیحاتی ایران و استناد این پیش نویس به گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل درمورد این که ایران منشاء حمله حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات نغتی ارامکو در پادشاهی سعودی بوده، را پوشش داد که دهقان ضمن رد اتهام دست داشتن ایران درحمله به آرامکو، تاکید کرده که سازمان ملل «فاقد ظرفیت، تخصص و دانش لازم برای انجام چنین تحقیقات پیچیده و حساسی است.»

خبرگزاری فارس به نقل از دهقان افزود که ایران در عین حال «هرگونه مذاکره در خصوص سامانه‌های موشکی را رد» کرده و «سیاست‌های منطقه‌ای» تاکنونی خود را پی خواهد گرفت.

به گزارش بلومبرگ، آمریکا پیش‌نویس قعطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داده که بر اساس آن، تحریم تسلیحاتی ایران به شکل نامحدود تمدید خواهد شد در حالی که این تحریم مطابق برجام، تنها باید تا اکتبر سال جاری میلادی ادامه یابد.

خبرگزاری بلومبرگ امروز ۲۳ ژوئن به نقل از منابع دیپلماتیک نوشته است که ایالات متحده آمریکا، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داده که در آن خواستار ادامه تحریم تسلیحاتی ایران به شکل نامحدود شده است.

بنابر نسخه‌ای از این پیش‌نویس که به دست بلومبرگ رسیده ، آمریکا از همه کشورها می‌خواهد از فروش و انتقال مستقیم یا غیرمستقیم تسلیحات به ایران و از ایران به کشورهای دیگر خودداری کنند، مگر آنکه کمیته شورای امنیت این اقدام را ۳۰ روز قبل از آن و به طور موردی، تایید کرده باشد.

تحریم تسلحاتی ایران، یکی از موارد مخالفت شدید دولت آمریکا با برجام است که سال ۲۰۱۵ میان ایران گروه ۵+ ۱ به دست آمد. دولت‌های فرانسه، بریتانیا و آلمان در رابطه با ادامه تحریم تسلیحاتی ایران، پیشنهاد آسان گیرانه تری داده‌ و خواهان تمدید تحریم‌ها تا سه سال دیگر شدهند اما چین و روسیه از مخالفان طرح پیشنهادی آمریکا هستند.

بلومبرگ در این گزارش نوشته است که پیشنهاد ایالات متحده دیروز دوشنبه ۲۲ ژوئن و پس از آن ارائه شد که روسیه و چین، دو عضو دائمی دیگر شورای امنیت (دارای حق وتو) پیشاپیش اعلام کردند که از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران حمایت نمی‌کنند، چرا که به نظر این دو کشور، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را مقصر است که به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج گردید.

شورای امنیت عرصه کشمکش بر سر تحریم تسلیحاتی ایران

بنا بر همین گزارش، دیپلمات‌ها انتظار دارند که بگو مگو های بسیاری پیرامون پیش‌نویس قطعنامه مورد نظر آمریکا در چند ماه آینده در شورای امنیت در بگیرد. ایالات متحده تهدید کرده در صورت عدم موفقیت در پیشبرد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به شکل نامحدود، «سازوکار بازگرداندن تحریم‌ها (مکانیسم ماشه) در برجام را به کار خواهد گرفت و در این صورت، کلیه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران دوباره اعمال خواهد شد.»

به گفته منابع دیپلماتیک به بلومبرگ، چهارشنبه ۲۴ ژوئن، مذاکرات مربوط به قطعنامه در شورای امنیت آغاز خواهد شد. کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل در اوایل ژوئن، به خبرنگاران گفته بود که پیش‌نویس این قطعنامه پیشاپیش در اختیار متحدان نزدیک آمریکا و روسیه گذاشته شده و به زودی در اختیار سایر اعضای شورای امنیت نیز قرار می‌گیرد.

آمریکا در پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی خود به جدیدترین گزارش آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، استناد کرده است مبنی بر این که ایران، منشاء حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی (آرامکو) در سال ۲۰۱۹ بوده است.

در پیش‌نویس این قطعنامه، آمریکا بر «نگرانی شدید از خطر این حملات به منابع انرژی جهانی، آزادی تردد کشتی‌ها در منطقه، ایمنی افراد شاغل در بخش‌های انرژی و حمل و نقل دریایی و محیط زیست» تاکید کرده و ایران به عنوان «تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌المللی» در نظر گرفته شده است.

این تنها آمریکا نیست که نگران ادامه سیاست‌های منطقه‌ای ایران است بلکه سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا نیز جمعه گذشته طی مذاکراتی در برلین، بیانیه‌ای صادر کردند که در آن ضمن ابراز نگرانی از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در ماه اکتبر، خواستار ادامه تحریم‌ها تا سال ۲۰۲۳ شدند.

صدور این بیانیه با واکنش شدید محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روبرو شد. ظریف این سه کشور را متهم به تسلیم در برابر فشار آمریکا کرد. روزنامه حکومتی کیهان قدمی از این جلوتر گذاشت و خواستارخروج ایران از معاهده گسترش سلاح‌های هسته‌ای «ان پی تی» گردید.

شایان ذکر است که برداشته شدن گام به گام تحریم‌های تسلیحاتی در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد گنجانده شده است.

بلومبرگ در پایان گزارش خود نوشته است که با منقضی شدن تحریم تسلیحاتی، ایران قاعدتا می‌تواند از چین و روسیه سلاح‌های «متعارف» دریافت کند اما پنتاگون هشدار داده که ایران هم‌چنین می‌تواند سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفته‌ای را بخرد که خود قادر به تولید به آن‌ها نیست.‌

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.