رسانه خبری پیامِ ایرانی

اشرف غنی با آزادی گام به گام اسرای طالبان موافقت کرد | جهان | DW


یکی از محورهای اصلی توافق آمریکا با نیروهای اسلام‌گرای طالبان آزادی اسیران این گروه بوده است. اکنون اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای نشان دادن حسن نیت خود، با آزادی شماری از اسیران طالبان از زندان نظامی بگرام موافقت کرده است. تبادل اسرا یکی از پیش‌شرط‌های مذاکره مستقیم نیروهای طالبان با دولت مرکزی افغانستان بوده است.

بحران سیاسی در افغانستان و رقابت بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله منجر به تعلل در اجرای آزادی اسیران طالبان شده بود. اکنون اشرف غنی اعلام کرده است که در گام نخست اقدام به آزاد کردن ۱۵۰۰ نفر از زندانیان طالبان خواهد نمود.

بر اساس تصمیم دولت افغانستان قرار است از روز شنبه ۲۴ اسفند (۱۴ مارس) روزانه ۱۰۰ زندانی طالبان آزاد شوند. این افراد از بین پنج هزار زندانی طالبان با توجه به سن و درجه سلامتی و مدت زمان حبس انتخاب خواهند شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

پس از آن دولت بر آن است تا هر دو هفته یک بار، ۵۰۰ زندانی طالبان را آزاد کند. آزادی زندانیان طالبان مشروط به پایبندی طالبان به عدم تعرض و دست کشیدن از خشونت خواهد بود.

مخالفت طالبان با آزادی گام به گام اسرا

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در واکنش به تصمیم دولت افغانستان اعلام کرده است که آزادی گام به گام و تدریجی اسیران از زندان مغایر با توافق صلح بین طالبان و آمریکا است.

سخنگوی طالبان گفته است که در توافق صلح این گروه با نمایندگان دولت آمریکا سخن بر سر آزادی همه ۵۰۰۰ زندانی این گروه بوده است.

سهیل شاهین در گفت‌وگو با خبرنگار رویترز گفته است که هر کس در این مورد شک دارد می‌تواند به متن توافق روز ۲۹ فوریه طالبان با آمریکا مراجعه کند.

بنا بر ادعای سخنگوی طالبان، در متن توافق از آزادی فوری همه زندانیان طالبان سخن رفته است.

بحران سیاسی افغانستان و تیم مذاکره کننده

پنج ماه پس از برگزاری انتخابات در افغانستان، اشرف غنی، رئیس جمهور کنونی این کشور و همچنین عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان هر دو خود را پیروز این انتخابات اعلام کردند.

در همین ارتباط روز دوشنبه نهم مارس، غنی و عبدالله به طور هم‌زمان مراسم سوگند ریاست جمهوری یاد کردند. تلاش‌های میانجی‌گرانه بین‌المللی برای پایان دادن به مناقشه سیاسی بین غنی و عبدالله تا کنون بی نتیجه بوده است.

عبدالله عبدالله روز چهارشنبه ۱۱ مارس در گفت‌وگویی با خبرنگار شبکه تلویزیونی “طلوع نیوز” اعلام کرده است که به‌زودی کابینه خود را معرفی خواهد کرد.

بحران سیاسی ناشی از اختلاف بین دو سیاستمدار افغان، منجر به تعلل در شکل‌گیری تیم مذاکره کننده با طالبان شده است.

افزون بر آن گفته می‌شود که گرچه طالبان به حملات خود به نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان خاتمه داده‌اند، اما این گروه اسلام‌گرا همچنان به حملات خود به نیروهای وابسته به دولت افغانستان ادامه می‌دهد.

شورای امنیت سازمان ملل و توافق افغانستان

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز از توافق بین آمریکا و نیروهای طالبان استقبال کرده است. هر ۱۵ عضو این شورا به قطعنامه‌‌ای که از سوی آمریکا در ارتباط با روند صلح در افغانستان ارائه شده بود، رای مثبت داده‌اند.

گفته می‌شود که توافق بین آمریکا و طلبان می‌تواند زمینه مذاکره مستقیم بین دولت مرکزی و نیروهای وابسته به این گروه اسلام‌گرا را فراهم سازد.

این توافق به باور شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌تواند پایانی برای ۴۰ سال جنگ داخلی در افغانستان باشد. افزون بر آن، آمریکا نیز می‌تواند بر بستر توافق روز ۲۹ فوریه خود با طالبان، از حضور نظامی خود در این کشور پس از ۱۹ سال بکاهد.

آمریکا اعلام کرده است که ظرف ۱۳۵ روز، شمار سربازان مستقر خود در افغانستان را از ۱۳۰۰۰ نفر به ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد داد. پس از آن نیز قرار است در صورت پایبندی طالبان به توافق یاد شده، آمریکا همه سربازان خود را ظرف ۱۴ ماه از خاک افغانستان عقب براند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.