رسانه خبری پیامِ ایرانی

استفاده اسرائیل از ماهی‌ها برای محافظت از ایمنی زیرساخت‌های آب آشامیدنی | جهان | DWدر شهر کویری بئرشبع در اسرائیل با حوضچه‌هایی روبرو می‌شوید که ماهی‌های آن ۲۴ ساعته زیر نظر هستند. این ماهی‌ها “ماموریت” ویژه‌ای دارند؛ کنترل و جلوگیری از حملات هکری به زیرساخت‌های آب آشامیدنی اسرائیل یا آلوده کردن آنها.

اسرائیل در ماه آوریل سال جاری میلادی (۲۰۲۰) موفق به دفع یک حمله به زیرساخت‌های تامین آب خود شد؛ حمله‌ای که اسرائیل گفت توسط ایران انجام گرفته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

از آن زمان “دفاع ملی سایبری” این کشور حفاظت از زیرساخت‌های آبی را بر عهده گرفته است. اسرائیل در کنار سیستم بسیار پیشرفته سایبری، از ماهی‌ها نیز برای این کار استفاده می‌کند.

در تصفیه‌خانه آب منطقه اشکول در بئرشبع که در حاشیه کویر نگب (نگوو) واقع شده، چندین حوضچه وجود دارد که آب آنها از سیستم آب آشامیدنی تامین می‌شود.

در این حوضچه‌ها ماهی‌های مختلفی زندگی می‌کنند که هر تغییری در رفتارشان به سرعت رصد می‌شود. اورتال اشلافمن، مهندس مدیریت آب، به “کانال ۱۲” تلویزیون اسرائیل می‌گوید: «ماهی‌های کوچک خیلی سریع در برابر تغییرات آب واکنش نشان می‌دهند.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ایده استفاده از ماهی برای کنترل وضعیت آب بسیار شبیه به استفاده از قناری‌ در معادن در روزگاران گذشته است. قناری‌ها نسبت به مقادیر کمی از کربن مونوکسید واکنش نشان می‌دهند. به همین دلیل کارگران معدن قناری‌ها را با خود به زیر زمین می‌بردند تا از آنها برای شناسایی سریع گازهای بی بو اما سمی استفاده کنند.

“دفاع ملی سایبری” اسرائیل بر این باور است که ایران در آوریل گذشته قصد داشته است تا آب آشامیدنی این کشور را به مواد شیمیایی آلوده کند. همچنین این خطر وجود داشته که بر اثر این حملات پمپ‌ها خاموش شوند و هزاران خانوار در اوج گرما بدون آب بمانند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.