رسانه خبری پیامِ ایرانی

سپیده فرهان؛ حکم زندانش دو سال است اما به او مرخصی نمی‌دهند۰ دقیقه

سپیده فرهان از دانشجویانی است که در جریان اعتراضات دی‌ماه سال ۱۳۹۶ بازداشت شد. او به اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» و «اجتماع و تبانی به‌قصد ارتکاب علیه امنیت کشور» ابتدا به شش سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد اما در دادگاه تجدیدنظر حکم او به دو سال زندان تغییر کرد. سپیده برای این‌که زودتر دوره زندان را سپری کند خودش را پیش از موعد مقرر به اجرای احکام معرفی کرده است اما حالا باوجود نگرانی خانواده‌اش از شرایط مستعد زندان برای گسترش ویروس کرونا هنوز با مرخصی او در این ایام موافقت نشده است. یکی از دوستان سپیده فرهان آنچه را بر او و خانواده­اش از دی‌ماه ۱۳۹۶ تاکنون گذشته برای ما روایت کرده است.

***
«حکم قطعی سپیده برخلاف آنچه اعلام‌شده تنها دو سال است و خودش برای این‌که زودتر تمام شود و بتواند به سر درس و کارش برگردد، سه‌شنبه ۱۰دی۱۳۹۸ خود را به زندان معرفی کرد؛ اما اکنون و در شرایطی که کرونا جان زندانیان را به خطر انداخته است، برخلاف صراحت بخشنامه رییس قوه قضاییه و علی‌رغم درخواست خانواده‌اش، به سپیده که حکمش زیر ۵ سال است تا الان مرخصی نداده‌اند.»

این صحبت‌های «ریحانه» (اسم مستعار)، از دوستان خانم «سپیده فرهان»، فعال زندانی در اوین در حالی است که «اصغر جهانگیر»، رییس سازمان زندان‌‌های ایران گفته است پس از دستورالعمل ۷ اسفند ابراهیم رئیسی برای اعطای مرخصی به زندانیان به‌منظور جلوگیری از شیوع کرونا در زندان‌ها، ۷۰ هزار زندانی به مرخصی رفته‌اند. مرخصی که به گفته ریحانه معلوم نیست چرا شامل حال دوست زندانی‌اش سپیده فرهان نشده است: «سپیده تنها ۲ سال حکم قابل‌اجرا دارد و مفاد بخش‌نامه رئیسی به‌طورقطع شامل حال او می‌شود، اما درخواست خانواده سپیده برای اعطای مرخصی به او در این شرایط خطرناک تا این لحظه نادیده گرفته شده است.»

سپیده فرهان، دانشجوی ۲۸ ساله گرافیک اولین بار بیش از ۲ سال پیش در ۱۲دی۱۳۹۶ و در جریان اعتراضات سراسری در میدان انقلاب تهران به دست ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. به گفته ریحانه، سپیده فرهان را روز ۹دی۱۳۹۶ در خیابان تعقیب کرده و کتک زده بودند اما آن روز موفق به بازداشت او نشده بودند: «روز ۱۲ دی دنبالش بودند و به‌محض این‌که شناسایی می‌شود حوالی ۶ عصر بازداشتش می‌کنند. بازداشت موقت او در آن مقطع ۴۷ روز طول کشید که ۲۱ روز آن را در دو نوبت در انفرادی گذارند و ۲۸ بهمن همان سال با سپردن وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.»

به گفته ریحانه، ماموران در جریان بازجویی‌ها، پیام‌های تلگرامی و هماهنگی‌های سپیده فرهان با دوستانش را مبنای بازجویی‌ها از او قرار می‌دهند. علاوه بر این‌ها، چه در بازجویی‌ها و چه در دادنامه، چند ویدیویی را که خانم فرهان از اعتراضات چندروزه دی ۱۳۹۶ و حضور خودش در این اعتراضات در حساب اینستاگرامش منتشر کرده بود به‌عنوان مدرک جرم او قلمداد کرده و در دادگاه هم به همان‌ها استناد می‌شود.

ریحانه می‌گوید سپیده فرهان به او گفته است در زندان قرص‌هایی به او داده‌اند که به خوابیدن طولانی‌مدت او منجر شده است: «روزهای اولی که از بازداشت موقت آزاد شد خیلی ترسیده به نظر می‌رسید و خیلی یواش و درگوشی با همه حرف می‌زد و مهم‌تر این‌که سه روز نخست را مطلقا نخوابید. در مراجعه به پزشک هم وقتی نام قرصی را که در بازداشت به او خورانده بودند به پزشک می‌گوید، دکتر معالج می‌گوید این دارو برای کسانی تجویز می‌شود که سومصرف مواد مخدر دارند، درحالی‌که سپیده معتاد نبود.»

دادگاه خانم فرهان که به «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» و «اجتماع و تبانی به‌قصد ارتکاب علیه امنیت کشور» متهم شده بود، ۳تیر۱۳۹۸ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی «ماشاالله احمدزاده» به‌صورت غیابی برگزار شد. ریحانه می‌گوید سپیده وکیل نداشت: «اوایل امیر رییسیان وکیل سپیده بود که به بهانه این‌که در فهرست ۲۰ نفره وکلای دستگاه قضایی نبود، وکالتش در دادگاه موردپذیرش قرار نگرفت. پس از آن هم سپیده از اختیار وکیل خودداری کرد و البته در دادگاه بدوی هم حاضر نشد.»

ریحانه می‌گوید ۱۶تیر۱۳۹۸ حکم دادگاه بدوی به خانم فرهان ابلاغ می‌شود که براساس آن بابت اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» به ۱ سال و ۷۴ ضربه شلاق و بابت اتهام «اجتماع و تبانی به‌قصد ارتکاب علیه امنیت کشور» به ۵ سال زندان محکوم شده بود: «سپیده خودش لایحه اعتراض به این حکم را نوشت و پرونده به شعبه ۳۶ تجدیدنظر به ریاست قاضی احمد زرگر ارجاع شد.»

دادگاه تجدیدنظر هم بدون تجدید دادرسی و احضار خانم فرهان، روز ۳۰ تیر حکم دادگاه بدوی را عینا تایید می‌کند: «آن‌چنان‌که در سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی یا همان ثنا آمده بود، دادگاه تجدیدنظر حکم بدوی سپیده را عینا تایید کرده بود.» ریحانه می‌گوید سایت‌های خبری هم بر همین اساس از تایید حکم دادگاه بدوی سپیده فرهان در دادگاه تجدیدنظر خبر دادند.

اما به گفته ریحانه، ۲ مرداد وقتی سپیده به همراه مادرش به‌صورت حضوری برای ابلاغ حکم به دادگاه مراجعه می‌کند حکم تغییر کرده بود: «وقتی سپیده و مادرش برای ابلاغ حکم به شعبه ۳۶ مراجعه می‌کنند به آن‌ها می‌گویند به شعبه ۲۶ بروند. در دفتر شعبه ۲۶، حکم تجدیدنظری به آن‌ها می‌دهند که با خودکار روی ۶ سال زندان و حکم شلاق آن خط کشیده بودند و دو سال زندان را به‌جای آن نوشته بودند.» ریحانه می‌گوید سپیده و مادرش ابتدا فکر می‌کنند اشتباهی رخ‌داده است، اما مسئول دفتر شعبه می‌گوید حکم اولیه ۲ سال شده است و تجدیدنظر هم همین را تایید کرده است.

ریحانه می‌گوید دوره بازداشت ۴۷ روزه سپیده فرهان در سال ۱۳۹۶ بر روحیه او تاثیر بدی گذاشته است: «ازجمله آثار آن دوره بازداشت کوتاه، آزردگی زیاد سپیده از وضعیت موجود بود، آن‌چنان‌که پس از رد وکالت آقای رییسیان در دادگاه حاضر نشد وکیل دیگری بگیرد. هرچند در روزهای اخیر و با توصیه همبندی‌هایش پذیرفته است وکیل بگیرد و آقای مصطفی نیلی وکالت‌نامه را برای امضای او تحویل قاضی ناظر زندان داده است.»

به گفته ریحانه، خانواده سپیده فرهان امیدوار هستند با امضای وکالت‌نامه از سوی سپیده فرهان، آقای نیلی بتواند برای گرفتن مرخصی او از زندان اقدام کند: «مادر سپیده در هفته‌های اخیر چند بار از کرج به زندان اوین مراجعه کرده و تلاش کرده است قاضی ناظر بر زندان را ببیند و درخواست مرخصی را هم تحویل زندان داده است؛ اما مادر سپیده تا حالا نتوانسته است قاضی را ببیند و تلاش او برای گرفتن مرخصی برای سپیده بی‌نتیجه مانده است.»

ریحانه می‌گوید سپیده فرهان اصرار داشته است زودتر زندان برود و برای همین خودش به دایره اجرای احکام مراجعه کرده است: «سپیده می‌گفت می‌خواهد به درس و دانشگاهش برسد و سپس کاری دست‌وپا کند و نمی‌تواند با بلاتکلیفی ناشی از ناروشن بودن زمان اجرای حکم کنار بیایید. سپیده قرار بود ۲۶ بهمن خودش را به زندان معرفی کند اما با اصرار خودش ۱۶ روز پیش از زمان مقرر، یعنی ۱۰ دی خودش را به زندان معرفی کرد.»

اکنون مشخص نیست چرا باوجود شیوع کرونا در سطح شهر و البته در زندان‌ها ایران، با مرخصی سپیده فرهان که همه شرایط دستورالعمل مرخصی رئیسی را دارد موافقت نمی‌شود.

 

مطالب مرتبط:

تعلل قوه قضاییه در اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی و عقیدتی

حقوق زندانیان در معرض ابتلا به کرونا را چه‌گونه پی‌گیری کنیم؟

خانواده‌های زندانیان سیاسی: برای جلوگیری از فاجعه انسانی زندانیان را آزاد کنید یا به آنان مرخصی بدهید

کرونا ۵۴ هزار زندانی را به مرخصی فرستاد

احتمال شیوع کرونا در زندان‌های ایران؛ جان زندانیان در خطر است

احتمال ابتلای نازنین زاغری به ویروس کرونا، جلوگیری مقامات زندان از انجام تست

کرونا در زندان؛ تعدادی از زندانیان مشکوک به کرونا را قرنطینه کرده‌اند

کرونا در زندان؛ گویی راهی آسان برای کشتن زندانیان یافته‌اند!

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.