رسانه خبری پیامِ ایرانی

علی مطهری: مسئولیت جان مردم با مخالفان قرنطینه قم است | ایران | DWاین سوال که چرا شهری مانند قم، اولین کانون آلوده به کرونا از همان ابتدا قرنطینه نشد ذهن بسیاری از شهروندان را به خود مشغول کرده و در روزهای اخیر از سوی برخی نمایندگان مجلس نیز مطرح شده است. نمونه‌ آخر آن گفت‌وگوی علی مطهری، نماینده مجلس با اعتماد آنلاین در روز چهارشنبه ۲۱ اسفند (۱۱ مارس) است.

او پرسیده چه نهاد یا ارگانی در این کار “کوتاهی” کرده است؟ “چه عاملی”، “چه کسانی” و با “چه انگیزه‌ای” مانع قرنطینه قم از همان روز اول شدند؟ “آیا وزارت بهداشت در این باره کوتاهی کرده یا مقاومت‌هایی بر اساس عقاید عوام‌فریبانه و خرافی در شهر قم وجود داشته است؟”

دویچه وله را در اینستاگرام دنبال کنید

مطهری معتقد است که هنوز هم دیر نشده و “جلوی ضرر را از هر کجا بگیریم منفعت است. ولی درست این بود که از ابتدا برای جلوگیری از شیوع کرونا، قم را قرنطینه می‌کردند”.

بسیاری از پزشکان و کارشناسان در سراسر دنیا بر تجربه موفق قرنطینه شهرهای مختلف بویژه قرنطینه کامل شهر ووهان چین در مهار انتقال ویروس کرونا به سایر نقاط این کشور مهر تایید گذاشته‌اند، آنهم در کشوری با یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون جمعیت. توصیه‌ای که به گوش برخی روحانیون و مقام‌های مسئول در ایران نرفت، یا به دلایل اعتقادات مذهبی یا دلایل مالی.

علی مطهری پرسیده: «آیا تولیت آستان حضرت معصومه در قرنطینه نشدن قم دخیل بوده است؟» او خواستار پیگرد قضایی کسانی شده که “مسئولیت جان مردم با آنهاست” و در “کار تخصصی پزشکی دخالت کرده‌اند”.

مطهری تنها نماینده مجلس نیست که خواستار پیگیری قضایی این مسئله شده است. احمد همتی، نماینده سمنان و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس معتقد است که قرنطینه قم دیگر دیر شده و “فایده‌ای ندارد”. اما او نیز به خبرگزاری ایلنا گفته: «وقتی منشأ آن نقطه خاصی (اشاره غیر مستقیم به قم) است آنجا باید قرنطینه می‌شد تا این اتفاق نمی‌افتاد.»

او به ادامه مراودات با چین انتقاد کرده که چندین هفته پس از انتشار ویروس کرونا هم‌چنان میان ایران و این کشور ادامه داشته و هیچ “ملاحظه‌ای صورت نگرفته است”. احمد همتی به ایلنا گفته که در همان ابتدا باید روی موارد مشکوک آزمایش انجام می‌شده ولی این کار “به هر دلیل یا تعمدا یا سهوا خیلی دیر افتاد”.

دو روز پیش از احمد همتی، نماینده دیگر مجلس، غلامرضا حیدری در گفتگو با اعتماد آنلاین، از اعمال نشدن محدودیت‌های لازم و “ممنوعیت‌های پیشگیرانه در شهر قم و ورود مردم به مراکز زیارتی” این شهر انتقاد کرد و گفت: «از قوه قضائیه باید مطالبه شود که حکم روحانی و عالمی‌ که مقاومت کرد و نگذاشت پیشگیری‌ها و محدودیت‌ها برای اماکن عمومی‌زودتر شروع شود چیست؟»

مهدی مقدسی، نماینده اراک نیز به ایرناپلاس گفته: «وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا هم‌زمان با شیوع این بیماری در چین باید تمهیدات لازم را می‌اندیشید تا آسیب‌ها به حداقل برسد. به هرحال، اکثر استان‌ها با این بیماری درگیر شدند و استان مرکزی و به‌طور خاص، شهرستان‌های دلیجان، ساوه و اراک به سبب مجاورت با قم با این معضل درگیر شده‌اند.»

به نظر او باید موضوع قرنطینه را جدی گرفت و “حتی اگر امکان اجرای کامل آن نیست، کنترل مردم در مبادی شهرها جدی گرفته شود”.

«پوشش مراقبتی و بهداشتی وجود ندارد»

برخی مسئولان خود اذعان می‌کنند که دولت و مسئولین نه تنها از اجرای تمهیدات لازم برای کنترل این بیماری در کانون‌های اصلی درمانده و سردرگمند، بلکه قادر به تامین اقلام مورد نیاز برای حفاظت از جان مردم نیز نیستند. در روزهای گذشته خبرهای مربوط به احتکار یا تلاش برای صادارت غیرقانونی برخی کالاها مانند ماسک یا مواد ضدعفونی در رسانه‌های ایران منتشر شده است. صدای اعتراض برخی نمایندگان مجلس نیز بلند شده که چرا نباید اقلام مورد نیاز برای مقابله با کرونا به اندازه کافی در اختیار مردم و کادر بیمارستان‌ها قرار گیرد.

به گزارش ایسنا علی محمد شاعری، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به کمبود اقلام بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا از بخش خصوصی خواسته که با کمک وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت اقلام بهداشتی وارد کشور کنند.

او به ایسنا گفته است: «متاسفانه پوشش کامل مراقبتی و بهداشتی وجود ندارد و امکاناتی مثل ماسک، مواد ضدعفونی و کیت‌های تشخیص نسبت به نیاز موجود کم است. مردم این اقلام را با قیمت‌های چندین برابر می‌خرند و این موضوع برای آنها فشار روانی ایجاد کرده است.»

علی محمد شاعری خواستار گرفتن کمک از صلیب سرخ جهانی شده و گفته: ذ«در شرایط اضطراری، نمی‌توانیم منتظر تولید داخلی بمانیم.» او نیز از جمله مسئولانی است که معتقد است هر شهری که امکان قرنطینه شدن آن وجود دارد، “باید قرنطینه” شود. او تخمین زده است که “احتمالا حداقل تا دو ماه دیگر با این ویروس درگیر هستیم”.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.